
3 Тра, 20:29
605
«Плакала і не могла зупинитися»: художниця про знищену колекцію гігантських писанок у Добропарку
Колекція мистецьких писанок від 585 художників України на початку повномасштабного вторгнення знаходилася у Добропарку. росіяни вщент зруйнували головний будинок і декілька будівель поруч. Ушкоджень зазнали і гігантські писанки.
Як повідомила на своїй сторінці голова Львівської районної державної адміністрації Христина Замула, вдалося врятувати лише 140 експонатів. Їх привезли до Львова та розмістили до 6 травня біля Собору Св. Юра. Деякі з них теж не в ідеальному стані, але, на відміну від решти писанок, підлягають реставрації.
Кореспондентці видання «Київщина 24/7» вдалося поспілкуватися з Анною Новіковою — художницею із Вінниці, чиї писанки не збереглися під час пожежі.
«Було дуже боляче дізнатися, що вони згоріли. Я вчора плакала і не могла зупинитися. Я розумію, що творчість — не вічна, але було важко втратити і зрозуміти, що я її ніде не зможу побачити. Вона тільки на фотографіях і в пам’яті», — розповіла Анна.
Виставки писанок у рамках фестивалю проходили тричі у 2016-2018 роках. Анна розписувала писанки для двох останніх заходів. Писанка, створена в 2017 році, мала назву «Космічне яйце — зародження істини».
«Перша писаночка, яку я малювала, була про космічне буття. На ній був ефект відбиття від води, щоб дати зрозуміти, що все віддзеркалюється, що все в житті має відображення і подвійність. Писанка розписана спеціальними фарбами, тому світилася в темноті. Дуже я її любила», — додала мисткиня.
В 2018 році майстриня вирішила створити писанку в традиційному стилі. Анна довго готувалася до розпису, досліджувала культуру Поділля, розпитувала свою бабусю та вивчала спеціалізовану літературу. Художниця хотіла поєднати власний стиль та класичний подільський розпис. Всього на створення писанки в неї пішло 33 дні.
«Мені було цікаво відтворити щось традиційне, подільське, але в класичному виконанні. Я видивлялася, комбінувала, щоб створити щось своє. Мені довелося багато часу витратити на ескіз», — сказала Анна.
Поетапний процес виготовлення писанки Анна фіксувала, а потім з 20 тисяч кадрів створила таймлапс, який можна переглянути на YouTube:
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=HETwJ1JPXAk[/embedyt]
Анна розповідає, що під час підготовки до виготовлення традиційної писанки, вона купила і видула страусове яйце. Художниця хотіла мати власний прототип свого виробу, нехай і в зменшеній копії. Через зайнятість роботою, в 2018 році це яйце так і залишилося нерозписаним.
«Мені дуже хотілося, щоб ця ідея, яку я придумала і створила на великій писанці, була зі мною і на маленькій. Це страусове яйце в мене зараз пусте. Я думаю, це дуже гарний привід повторити писанку і зберегти в такий спосіб. Війна мене дуже травмує, я поки що не малюю, не можу взяти пензлі в руку. Коли повернуся в малювання, я обов’язково відтворю цю писанку, яку спалили», — наголосила художниця.
На пам’ять про виставку 2017 року у Анни лишився каталог робіт. Кураторка проєкту просить його надіслати для сканування, оскільки решта каталогів згоріли у Добропарку. В 2018 році каталог не створювався, але художниця готова взятися за його оформлення, зібрати якомога більше фото, щоб пам’ять про унікальні писанки жила й надалі.
«Думаю, що все буде гаразд, просто треба трішки часу. Все відновиться, все повернеться, і творчість, і краса, і створення теж», — запевнила Анна.
[modula id=”15005″]
Поділитися новиною: