
11 Сер, 09:00
467
По дорозі в Україну «здорожчали» втричі: Міноборони втрапило у черговий корупційний скандал на закупівлях для війська
Восени 2022 року Міноборони уклало контракт із турецькою фірмою на постачання зимового одягу для військових. Але дорогою між митницями замовлені куртки з «камуфляжних» стали «зимовими повітрозахисними» та втричі здорожчали. Про це йдеться у розслідуванні ZN.UA.
Журналісти стверджують, що отримали у розпорядження пакет супровідних документів на одну з партій товару від турецької фірми Vector avia hava araçlari, з якою Міноборони уклало угоду.
У розпорядженні ZN.UA є пакет супровідних документів на одну з партій товару від Vector avia. Тут чудово видно, як 4900 курток загальною вартістю 142 тис. дол. перетворюються на 4900 курток за 421 тис. дол. Дорогою між турецькою й українською митницями куртки магічно перетворилися з «камуфляжних» на «зимові повітрозахисні» і на цьому перетворенні набрали державної ваги з 29 до 86 дол. за штуку (див. документ).
Маржа залишилася на турецькій фірмі Vector avia hava araçlari, яка належить українцю Роману Плетньову із Запоріжжя.
У судовому реєстрі є дані про кримінальне провадження щодо цього одягу. В ухвалі Голосіївського райсуду зазначається: директор турецької фірми поставив вітровологозахисні зимові куртки та штани, які не відповідали ні технічним умовам, ні технічному опису до договору. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз зробив висновок, що їх не можна використовувати за цільовим призначенням.
За даними видання, яке посилається на «офіцерів із митного фронту України», ця фірма лише у жовтні-грудні ввезла до України з Туреччини 233 тисячі курток на 20 мільйонів доларів і 202 тисячі штанів на 13 мільйонів доларів.
Зимовий одяг, який їхав в Україну за іншим договором, перетинав кордон у Молдові з документами за 27 500 доларів за партію, а кордон в Україні — вже за 367 500 доларів, зазначає ZN.UA. Ба більше, журналісти знайшли куртки з цієї партії, виставлені на продаж на OLX.
Журналісти заявляють, що Міноборони також утридорога купувало шоломи для бійців. Причому товар, який за документами значився як шоломи PASGT виробництва США з рівнем захисту NIJ ІІІА, виявився шоломами з нижчим рівнем захисту — NIJ 2.
Не тільки екіпірування
Окрім того, ZN.UA вказує, що має копію контракту на закупівлю сухпайків минулої весни. Тоді Міноборони замовило у київської фірми ТОВ «Танос Технолоджи» один мільйон вегетаріанських сухпайків із Туреччини на 430 мільйонів гривень. У початковій версії був підігрівач їжі, але він зник, а натомість до складу сухпайка внесли курячий паштет.
Видання підрахувало, що на курячий паштет, печиво, каву у стіках та одноразовий посуд, які додали, припадало 248 гривень. Це дорожче, ніж у магазинах.
За даними ZN.UA, слідчі СБУ отримали доступ до сухпайків, привезених «Танос Технолоджи». Виявилося, що вони упаковані в картонні коробки з надписом «Відновлюйся, Україно. Ми віримо у лікувальну силу любові та підтримки» з логотипом Legurme. Відомо, що продукти цього бренду та її материнської фірми роздавали благодійні організації.
Наразі Міністерство оборони України публічно не реагувало на це розслідування.
Фото: УП.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці та в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: