
10 Чер, 10:52
126
Понад мільярд на підручники для 8 класу: найдорожчий екземпляр — 3 900 грн
Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти» уклала угоди на друк підручників для учнів 8 класу на суму понад 1,06 мільярда гривень. Закупівлі провели у період з 7 до 21 травня 2025 року без проведення торгів через систему Prozorro, оскільки обрані видавництва мають виключні майнові права на відповідні навчальні матеріали. Про це повідомляють «Наші гроші» з посиланням на Prozorro.
Найбільші суми отримали три провідні видавництва: ТОВ «Видавництво «Ранок» (242,34 млн грн), ТОВ «Генеза» (235,63 млн грн) та ТОВ «Видавництво «Астон» (103,08 млн грн).
Найдорожчим серед усіх підручників виявився інтегрований курс «Українська мова, українська та зарубіжна літератури» у двох частинах, накладом лише 481 примірник. Кожна частина коштує 3 900 гривень. У структурі вартості близько половини припадає на поліграфічні витрати, решта — редакційно-видавничі витрати, авторська винагорода, оформлення та матеріали. Ціна обґрунтована малим накладом і комплексністю видання.
Цікаво, що схожий підручник від тих самих авторів для 7 класу у квітні 2024 року коштував навіть дорожче — майже 3 976 грн за екземпляр при ще меншому накладі.
Зростання вартості друку пов’язують із наслідками обстрілів Харкова у 2024 році. Зокрема, під час ракетної атаки була знищена друкарня «Фактор-друк», де друкувалася значна частина українських підручників. Це спричинило дефіцит виробничих потужностей, зростання витрат і затримки з друком, особливо в умовах енергетичних обмежень.
Серед інших дорогих позицій — підручники іноземними мовами для шкіл з національними мовами навчання. Наприклад, «Польська мова» для 8 класу обійдеться державі у 2 503 грн за екземпляр (наклад — 220 шт.), а підручники з угорської, болгарської та французької мов — від 600 до 900 грн за штуку.
Натомість найдешевшими є масові видання. Наприклад, підручник «Громадянська освіта» накладом понад 217 тисяч екземплярів коштує лише 58 грн, а «Підприємництво і фінансова грамотність» — 59 грн.
Закупівлі, як і в попередні роки, проводяться без конкуренції, оскільки видавництва володіють авторськими правами на свої видання, затверджені Міністерством освіти і науки України.
Нагадаємо, ТОВ «Ранок» належить Віктору Круглову та видавничій групі «Основа», «Генеза» має чотирьох засновників — Олексія Дубаса, Віктора Єзловецького, Олега Фурмана та Владлена Маценка, а «Астон» з Тернополя очолює Іван Білах.
Рекордні ціни на навчальну літературу цього року знову актуалізують дискусію про ефективність державних витрат та необхідність оновлення механізмів держзакупівель у сфері освіти.
Читайте також: У Києві внаслідок чергової атаки пошкоджено офісну будівлю
Фото: Наші гроші, Canva
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: