
26 Гру, 18:00
195
Провал у роботі Мінветеранів? Аудит виявив неефективне управління сотнями мільйонів гривень, тим часом ветерани в тилу ведуть ще одну війну за пільги
Громадськість б`є на сполох: нині ветерани стикаються з безліччю проблем у мирному житті. Бюрократичний хаос ускладнює процес медичної допомоги та отримання гарантованих пільг. Він займає місяці та вимагає неабиякої психологічної та фізичної витримки.
Водночас результати звіту Рахункової палати вже засвідчили неефективне управління Мінветеранів коштами бюджетної програми загальну суму 182,1 млн грн. І це в умовах гострого бюджетного дефіциту під час воєнного стану. Провали у роботі Мінветеранів продовжуються, тому волонтерська спільнота та чисельні громадські організації вимагають відставки міністра Ю. Лапутіної.
Медики змусили добровольця з ампутованими ногами вдруге пройти 9 лікарів для експертизи
Медичне забезпечення є однією з основних тем, які турбують ветеранську спільноту. Закон України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» і деякі інші законодавчі акти для цих категорій осіб виділяють низку гарантій у сфері охорони здоров’я. На папері вони мають забезпечити належний рівень медичної допомоги та реабілітації ветеранів. Безоплатні ліки та медичні препарати, регулярні обстеження, диспансеризацію.
Однак на практиці бюрократична система та відсутність інклюзивності в медичній системі України не дають можливості нашим ветеранам пройти необхідні обстеження в комфортних умовах. Наприклад, медики змусили добровольця Олега Симороза, який втратив ноги на війні, самотужки проходити обстеження у двох лікарнях.
Олег Симороз після повномасштабного вторгнення окупантів вступив до лав 112-ї бригади ТРО. Спочатку він воював на Ірпінському напрямку, а потім підрозділ Симороза перемістили на Донеччину.
У жовтні 2022-го військовий підірвався на протитанковій міні під Кремінною. На жаль, він втратив ноги, пошкодив руки та обличчя.
Нещодавно Олега виписали з лікарні після першого етапу лікування та реабілітації. Він приїхав у Києві до сімейного лікаря подати документи на МСЕК, приніс всі виписки та документацію фінального ВЛК з госпіталю.
«І знаєте що? Мені сказали проходити девʼять лікарів знову. Як мені з ампутованими ногами проходити половину цих лікарів я навіть казати не буду», – розповів ветеран.
Олег зазначив лікарю, що у нього не було поранень, повʼязаних з урологією, немає скарг щодо цього, то для чого звертатися, наприклад, до уролога? Відповідь була: «Такий порядок, так треба».
«Майже всіх лікарів, яких мені призначили знову проходити, я обійшов у своїй поліклініці № 2 Деснянського району. Інклюзивність в цьому закладі на трійку з мінусом – є пандуси, ліфт, але немає безбарʼєрності, дуже багато старих кабінетів, де величезні пороги», – розповідає Олег.
На жаль, психіатра у поліклініці немає, тому нашого героя направили до Київської міської психоневрологічної лікарні № 2 на Миропільській, 8.
«Ну ви вже, мабуть, здогадалися, що пандуса тут немає. Вхідна група була на ремонті, обіцяють навіть справний пандус колись, а на інших дверях сходи та жодного натяку на пандус. Мене оглядали в машині. До речі, щоб підʼїхати на внутрішню стоянку треба вийти та поклонитись охоронцю, щоб той відкрив ворота в пекло», – каже ветеран.
Він вважає, що його принизили, бо у 26 років він мав усюди брати з собою батьків.
«Чи можна було попередити мене про ремонт та відсутність пандусів? Чи можна у всьому Києві знайти нормальне інклюзивне приміщення, де МСЕК можна було б проходити без приниження?» – зазначив Олег.
Гроші на вітер?
Ветеранська політика – складова обороноздатності країни. Наразі ветерани потребують сучасної системи соціального захисту, яка б відповідала їх запитам та потребам і гідного ставлення. Адже держава має захищати інтереси своїх захисників і після того, як вони повернуться війни.
При цьому, за результатами аудиту Мінветеранів Рахунковою палатою вже встановлено факти неефективного використання коштів державного бюджету на загальну суму 182,1 млн грн.
Ці кошти в період з 2019-2022 роки мали бути спрямовані на заходи із психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації, забезпечення санаторно-курортним лікуванням постраждалих учасників Революції Гідності. А також учасників антитерористичної операції та осіб, які здійснювали заходи із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі й стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях.
Відповідно до результатів аудиту Рахункової палати, ефективного управління та використання цих коштів розпорядниками бюджетних коштів забезпечено не було. На додаток, за 2019–2022 роки не було сформовано повного пакета послуг з реабілітації та реадаптації цієї категорії громадян, які позбавлені своєчасного і правдивого інформування про зміст послуг і порядок їх одержання.
Причинами неефективного управління коштами бюджетних програм вказані:
- відсутність механізму обрахунку потреби в бюджетних коштах;
- неналежний облік реальних потреб постраждалих учасників;
- неврегулювання вимог щодо надання послуг з реабілітації та реадаптації;
- незабезпечення підзвітності та контролю за діяльністю і витрачанням бюджетних коштів розпорядниками нижчого рівня.
Т.в.п. Голови Рахункової палати Андрій Майснер під час свого виступу у Верховній Раді підкреслив:
«На жаль, держава в особі уповноважених органів та установ не розробила і не реалізувала стратегії, тобто покрокового алгоритму, переходу громадян від військової служби до цивільного життя та не сформувала належної системи надання послуг з реабілітації та реадаптації за рахунок бюджетних коштів. Як наслідок, у 2019–2022 роках понад 83 тисяч постраждалих учасників війни не одержали якісних, доступних і безоплатних послуг з реабілітації та реадаптації».
Міністра – у відставку?
Представники Громадської ради Мінветеранів, громадських організацій, родин загиблих та ветерани вже направили до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля звернення щодо необхідності розгляду відставки очільниці Мінветеранів – Ю. Лапутіної.
«За 3 роки правління Міністерки у справах ветеранів, Ю. Лапутіної, було зруйновано Міністерство як інституцію, ветерани не довіряють своєму Міністерству. За ветеранів борються усі, окрім самої Міністерки у справах ветеранів», – вважає членкиня Правління Громадської ради при Міністерстві у справах ветеранів Богдана Левицька.
Громадська рада Мінветеранів зазначила наступні провали у роботі Мінветеранів:
- відсутність сформованої державної політики ветеранів затвердженої нормативно-правовими актами, а не гучними заявами;
- відсутність обіцяного Національного військового меморіального кладовища;
- занепад Мінветеранів як інституції – 124 вакантних посади з 267 по штату міністерства на 24.11.2023 рік, що призводить до навантаження на працівників та неефективної роботи;
- неефективне використання коштів Державного бюджету, закладених на ветеранів у 2024 році – психологічна реабілітація та стандарти її надання не розроблені, Мінфін прогнозує досягнення планів за бюджетними програмами міністерства лише на 60%, що безпосередньо впливає на добробут ветеранів та їх родин;
- відсутність взаємодії з експертами, громадськими організаціями та ветеранською спільнотою;
- впровадження пілотних та експериментальних проєктів без належної підготовки та аналізу проблем, таких як «помічник ветерана», на який виділено у 2024 році 3,8 млрд грн, але не розроблені професійні стандарти та критерії, функціонал, підпорядкованість. Також відсутній порядок оплати роботи цих фахівців.
В уряді через зміну кадрових рішень намагаються вирішити кризу в Мінветеранів. На своєму засіданні 14 грудня Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження призначити Токарчук Тетяни Василівни заступником Міністра у справах ветеранів України. Водночас у Громадській раді Мінветеранів не вірять, що це допоможе розв`язати проблеми у роботі міністерства. То хто захистить наших ветеранів у мирному житті?
Авторка: Наталя Толуб
Читайте також: Всупереч війні: у Вишневому вручили ключі від нового ЖК «Атмосфера», в тому числі й учасникам бойових дій
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: