
26 Кві, 09:00
176
«На Київщині вже відновили 17,5 тисяч пошкоджених окупантами об’єктів»: Микола Бойко про відбудову області
Протягом останніх двох років Київська область пройшла складний шлях від масштабних руйнувань до стабільного процесу відновлення, який не припиняється ні на хвилину. Журналісти видання «Київщини 24/7» активно стежать за відбудовою регіону.
Саме тому ми зв’язалися з першим заступником голови Київської обласної державної адміністрації (Київської обласної військової адміністрації) Миколою Бойком, щоб дізнатися яка ситуація з відновленням зруйнованих об’єктів в області наразі? Та як скоро ті родини, які ще не отримали нове житло, зможуть його отримати?
ДОВІДКА: Бойко Микола Миколайович — перший заступник голови Київської обласної військової адміністрації (Київської обласної державної адміністрації), має 3 вищих освіти. У 2004 році закінчив Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана за спеціальністю «Фінанси». Отримав кваліфікацію магістра з фінансів.
2001 – 2006 рр. — навчався у Київській державній академії водного транспорту імені гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного за спеціальністю «Правознавство». Отримав кваліфікацію спеціаліста з права.
2020 – 2021 рр. — навчався в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування». Здобув кваліфікацію магістра з публічного управління та адміністрування.
Працював у ТДВ «СК «Провіта» (2003-2012), пройшовши шлях від спеціаліста до заступника директора.
Був заступником голови правління ПАТ «Київський страховий дім» у Києві (2012-2018 рр.), директором регіонального департаменту страхування ПрАТ «УПСК» (2018-2019 рр.), начальником Херсонського обласного управління ПрАТ «УПСК» (2019 р.).
З 2019 долучився до колективу КП «Київблагоустрій» спочатку як старший юрисконсульт, а потім як заступник директора та виконувач обов’язків директора (2019-2022 рр.).
У червні 2022 року став заступником голови КОДА (КОВА). А з 13 листопада 2023 року — перший заступник голови Київської обласної військової адміністрації.
- Головна сфера Вашої відповідальності як першого заступника голови Київської обласної державної адміністрації – відбудова області після окупації та руйнації військами рф. Наприкінці 2023 року під час інтерв’ю, яке Ви дали «Київщині 24/7», Ви повідомили, що на той момент було відновлено повністю або частково 16 тисяч 139 об’єктів. Скажіть, будь ласка. Яка ситуація з відновленням в регіоні станом на зараз?
– Станом на сьогодні у нас зафіксовано 29 145 об’єктів, які є ушкодженими або зруйнованими. І з них станом на зараз вже відновлено 17 443 об’єктів. Зокрема, вже відновили повністю та частково зі збереженням функціонального призначення приміщень понад 15,8 тис. багатоквартирних та приватних будинків, 202 освітні заклади, 115 об’єктів охорони здоров’я, 78 адмінбудівель та ЦНАПів.
- Скільки ще об’єктів є у планах на відновлення до кінця цього року? І які з них першочергові?
– Зараз ми відновлюємо об’єкти, які серйозно ушкоджені. Це ті об’єкти, які потребують капітального ремонту, реконструкції, або навіть нового будівництва. До кінця року ми плануємо, щоб загальна цифра відновленого на Київщині становила понад 20 000 об’єктів. Наразі легких пошкоджень майже не залишилося. А серйозні пошкодження вимагають серйозних вкладень та ресурсів.
- З яких джерел нині найбільше фінансується відбудова? Співвідношення місцевого, державного та міжнародного фінансування?
Відновлення Київщини — це спільна робота Уряду, обласного та місцевих бюджетів. Також велика кількість об’єктів відновлюється за сприяння міжнародних партнерів та фондів.
– У нас відновлюється 22 об’єкти за програмою UNITED24, серед яких 18 багатоповерхових будинків. Багато з них вже на завершальній стадії відновлення. Деякі вже закінчили й наразі там йде документальний етап, щоб ввести їх в експлуатацію в найближчі місяці. Також за програмою UNITED24 ми відновлюємо три школи та плануємо відновити один стадіон в Ірпені.
Відновлення також відбувається коштом Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Це урядова програма, за якою наразі відновлюється 84 об’єкти на загальну суму 3 млрд 140 млн грн.
Також у нас є обласна програма, за якою ми відновлюємо 92 приватні будинки. Ми будуємо їх з нуля, на місці тих, які були зруйновані вщент.
Крім того, відбудовуємо 61 приватний будинок в Ірпені на суму понад 150 млн грн навпроти ЖК «Ірпінські Липки». Ця локація відновлюється комплексно.
Також на Київщині працює Фонд Енергоефективності – 91 об’єкт на якому проводяться капітальні ремонти та утеплення на загальну суму 189,6 млн грн.
Цього року стартує програма відновлення за кошти Європейського інвестиційного банку. Буде відновлюватися 31 об’єкт на Київщині на загальну суму 1 млрд 793 млн грн. Це в основному капітальний ремонт і реконструкція тих закладів освіти, які були ушкоджені внаслідок ведення бойових дій. Із 31 об’єкта замовником 14 є КОВА.
Відбудовуємо також за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Це три заклади освіти у Софіївській Борщагівці.
Також є об’єкти, що відновлюються в Бородянці в рамках експериментального проєкту. Процес відбудови відбувається за кошти держави. Це 37 об’єктів, близько 90% з них — це багатоповерхові будинки.
Нам допомагають і міжнародні партнери, уряди країн Європи. Наприклад, деякі об’єкти взяли на відбудову міжнародні фонди. Якщо говорити про уряди – це, наприклад, Литва. Інші країни відбудовують школи, садочки, житло. Планується, що цьогоріч міжнародні партнери відновлять мінімум 100 таких об’єктів, які були серйозно зруйновані росіянами.
- На Київщині триває Державна програма «єВідновлення», за якою власники пошкоджених будинків можуть отримати фінансову підтримку на відновлення житла. Наскільки дієвою є ця програма по Київщині? Скільки сертифікатів затверджено і видано? Скільки вже жителів Київщини подали заявки на грошову допомогу у рамках програми в цьому році?
– Хочу наголосити на тому, що за урядовою програмою «єВідновлення» Київщина є лідером серед отриманих сертифікатів, нарахування людям компенсації тощо.
Перший етап «єВідновлення» почався в травні минулого року. Відповідно до нього люди отримують компенсацію на проведення поточних та капітальних ремонтів. Зазвичай це невеликі ушкодження. Наразі вже подано 15,7 тисяч заявок, з яких було схвалено майже 11 тисяч на загальну суму 1 млрд 330 мільйонів гривень.
У серпні минулого року стартував другий етап – це сертифікати на придбання нового житла. Позитивних рішень за такими заявками у нас 1 558 на загальну суму 4 млрд 597 мільйонів. Тобто 1 558 родин з Київщини отримали сертифікати й вже придбали або в процесі придбання житла на території України.
І в цьому році в кінці січня розпочався третій етап «єВідновлення» – це грошова компенсація на будівництво нового приватного будинку замість зруйнованого. Це стосується тих будинків, які були зруйновані вщент. Сьогодні люди мають змогу їх відновити за цією програмою. Таких позитивних рішень в нас уже ухвалено 410 по області на загальну суму 1 мільярд 231 мільйон гривень.
Ми продовжуємо подавати нові об’єкти на урядові й неурядові програми. Шукаємо кошти для того, щоб надати допомогу всім, хто сьогодні ще її не отримав.
- На Київщині є приклади того, коли за кошти благодійників будують житло і люди вже отримали домівки. Чи були або ж будуть такі проєкти у 2024 році? Які саме? Скільки людей зможуть отримати домівки таким чином?
– Ми багато співпрацюємо з благодійниками. Наприклад, є Благодійний Фонд «Місія Хансена в Україні», який фінансується американським бізнесменом і меценатом Деллом Лоєм Хансеном. За сприяння фонду вже збудовано Чудо Містечко для літніх людей в Колонщині та Містечко Хансена в Тарасівці для ВПО. Крім того, пан Хансен придбав вже 135 квартир, які надали для проживання людям, які втратили власне житло через російську військову агресію. І наша співпраця триває й надалі. Співпрацюємо не лише з ним. Ми також залучаємо приватні інвестиції, приймаємо допомогу іноземців. Значний внесок у відбудову Київщини роблять також і наші громадяни, в кого є така змога. Житло, яке вони будують, ми надаємо тим людям, які дійсно його потребують.
До Київщини приїжджає дуже багато внутрішньо переміщених осіб з гарячих точок України. Майже щодня ми зустрічаємо потяги з ВПО, розміщуємо людей та працюємо над тим, щоб створити нормальні умови проживання та надати їм необхідну допомогу. «Міжнародники» також долучаються до грошової допомоги для внутрішньо переміщених осіб.
- При Київській обласній військовій адміністрації працює робоча група «Прозорість та підзвітність». У чому суть її діяльності в контексті відбудови? Та які результати її роботи?
– Основне завдання робочої групи «Прозорість та підзвітність» – підвищити ефективність системи протидії корупційним складовим та контроль за ефективним використанням фінансових ресурсів. Будь-хто може звернутися до цієї групи й поставити те або інше запитання, яке надалі розглянуть на комісії та передадуть до правоохоронних органів для вивчення. Якщо дійсно є якісь підстави вважати, що існує корупційна складова, то відповідно буде розпочате кримінальне провадження. На всі засідання, що присвячені процесу відбудови, ми постійно запрошуємо правоохоронців, громадські організації, НАЗК.
Ми прагнемо, щоб все, що стосується відбудови, дійсно відбувалося фахово, прозоро, відкрито. Ми на постійній основі виїжджаємо на об’єкти будівництва, проводимо наради в РДА, кожен тиждень збираємо наради цієї групи в стінах КОВА. Платники податків мають знати, як витрачаються їхні кошти. Адже кожна гривня має йти за призначенням.
Ми живемо під час війни, і маємо показати і суспільству, і міжнародним партнерам, що місця для корупції в Україні немає. Ми зі свого боку робимо все, щоб в Київській області все було чесно, прозоро та відповідно до чинного законодавства.
- Як відомо, після одного із засідань групи «Прозорість та підзвітність» цього року ухвалили рішення про те, що з підрядниками, які не вкладаються у строки відбудови, розриватимуть договори. Чи були вже такі випадки? І чи дасть така практика необхідний ефект?
– Під час проведення тендерних процедур, підприємства, які перемагають, подають документи, що відповідають нормам та стандартам. Але коли починається процес відбудови, у окремих підрядників виникають певні складнощі під час виконання робіт. Ми це постійно контролюємо і прагнемо, щоб підрядник виконував все чітко за договором. Якщо в процесі відбудови підрядник не дослухається до зауважень від КОВА чи технагляду щодо порушення строків і ми не бачимо тенденції до поліпшення ситуації, то розуміємо, що це може затягнутись надовго. А прагнемо, щоб процес відбудови був стислий, чіткий, зрозумілий, прозорий та, головне, якісний. І якщо ми бачимо, що щось іде не так, або ті обіцянки, які нам дає підрядник не виконуються, — ми розриваємо угоди. Таких розірваних договорів є близько 10. Я розумію, що це на певний час зупиняє процес відновлення. Тобто нам потрібно переоголошувати тендерну процедуру та витратити певний час на підписання договору з новим підрядником. Однак ми — організація, яка є замовником та генератором процесу відновлення в регіоні. І ми вимагаємо якісного результату, оскільки ми звітуємо перед людьми, а для нас головне, щоб люди якомога швидше повернулися до своїх будинків, а діти — до шкіл та садків. Тож краще витратити додатковий місяць на старті, ніж потім роками розбиратися — хто правий, а хто винен і чому відбудова затягнулася.
- Якщо загально оцінити, то який зі зруйнованих населених пунктів Київщини нині найбільш відновлений, а який – найменше? Чи цей процес йде однаковими темпами у межах всієї області?
– Наразі найменш відновлена Бородянка, але зараз ситуація почала поліпшуватися. Навіть за «єВідновленням» вже більшість заявок у Бородянці опрацьовано. Якщо пів року тому відсоток оброблених заявок там становив 30%, то зараз це понад 80-90%. Але поки Бородянці ще відбудовуватись й відбудовуватись. Цей процес триває.
А от найбільш відбудоване місто, на мою думку, — це Буча. Близько 80% об’єктів у місті вже відновили.
- Яка ситуація із бомбосховищами на Київщині? Скільки в планах збудувати, облаштувати, відновити цього року?
– Київщина – є одним з лідерів щодо облаштування укриттів для захисту цивільного населення та для освітніх закладів. Наразі вже облаштовано понад 1,2 тис. укриттів в школах та дитячих садках. І робота триває. Загалом в Київській області налічується понад 2,1 тис. укриттів. Майже 1,6 тис. з них — це найпростіші укриття. Наразі активно триває процес ремонту та облаштування сховищ.
Понад 180 таких об’єктів наразі відновлюють та проводять ремонти. Зокрема облаштування таких укриттів триває за обласною програмою захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та коштом Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.
- Через руйнування та потребу відбудови з’явилося дуже багато будівельного сміття. Як вирішується це питання? І що зі сміттєпереробкою в Київській області?
– Наразі у нас на Київщині є 31 майданчик, куди вивозиться все це сміття для зберігання. Для утилізації цього сміття ми вже отримали японську техніку, на якій можна переробляти 1 000 кубів в день. На сьогодні ми знайшли два майданчики, де в майбутньому можна буде переробляти сміття з усієї області. Але ми маємо ще погодити роботу цих майданчиків з профільним міністерством. Відповідь від Міністерства екології очікуємо його в найближчі тижні. Відповідно тоді й можна буде налаштовувати сам процес переробки.
- Нам відомо, що нещодавно в Бучі вже почав функціонувати такий майданчик. Там вже розпочали переробку?
– Що стосується відкритого майданчика у Бучі, то він там є. Але в тому вигляді, в якому він функціонує наразі, він не зможе переробити такий об’єм будівельного сміття, який маємо. Ми на зв’язку з громадою Бучі, і якщо вони дійсно хочуть, щоб великий центр переробки був у них, то вони мають виконати ще певний перелік вимог та робіт по ньому.
- Сфера житлово-комунального господарства також є у Вашій підзвітності. Як відомо, коли завершується опалювальний сезон, потрібно починати готуватися до наступного. Яка ситуація з підготовкою цього року? Чи є якісь особливості?
– Чесно скажу, я не призупиняю роботу житлово-комунального господарства з підготовки до зими ні на хвилину. Ми вже завершили два опалювальних сезони в умовах війни. Я вважаю, що ми їх пережили достойно. Як мінімум, у нас не було якихось критичних моментів. Так, дійсно інколи з’являються якісь нюанси по окремим об’єктам під час опалювального сезону, але ми їх вирішуємо день у день або на наступний день максимально.
Що стосується підготовки до опалювального сезону 2024-2025, то скажу, що наразі Київщина забезпечена понад 6 тисячами генераторів різної потужності: від 5 кВт до 2 мВт. Ними, в разі потреби, будуть живитися важливі інфраструктурні об’єкти – лікарні, школи, дитячі будинки, садки, пологові. Однак, ми маємо бути готовими до різного розвитку подій. Якщо будуть проблеми зі світлом взимку, то не кожен генератор зможе витягнути теплопостачання. І зараз ми напрацьовуємо певні рішення із забезпечення міст когенераційними установками. Ми в комунікації з Міністерством енергетики, Міністерством інфраструктури, залучаємо міжнародних партнерів для того, щоб згодом забезпечити всі міста теплом. Будемо робити все можливе, щоб встигнути до опалювального сезону.
- Яке головне завдання стоїть перед Київською обласною військовою адміністрацією у поточному році?
– Завдання номер один – це безпека наших громадян. І ми вживаємо для цього дійсно дуже багато заходів, зокрема облаштовуємо укриття для захисту цивільного населення, освітніх закладів тощо. Друге завдання – це відновлення. Наша мета — забезпечити всіх, хто цього потребує, житлом; відновити садочки, школи, пологові будинки і т.д. І третє завдання – підготуватися належним чином до зими.
Загалом, ми прагнемо, щоб кожен мешканець Київщини почувався тут комфортно та безпечно. І спільно робимо для цього все необхідне.
Читайте також: Діти не можуть навчатися у відбудованому ліцеї Бородянки, бо об’єкт ще не здали повністю в експлуатацію, — місцевий відділ освіти
Фото: пресслужба Миколи Бойко
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: