31 Тра, 17:29

448

Психологи дослідили: українці, які перебувають далі від бойових дій, тривожаться більше

Українці, які знаходяться у віддалених від постійних бойових дій місцях, мають вищий рівень тривожності. Такий висновок зробила агенція Proinsight Lab, яка провела дослідження за сприяння Національної Психологічної Асоціації протягом березня-травня 2022 року.

Дослідження показало, що лише 12% звернень до психологів надійшло від осіб, що перебувають у населених пунктах, де ведуться активні бойові дії або які знаходяться під окупацією ворога. Найбільше запитів — від людей, що перебувають у більш спокійних містах України.

Також за кризовою допомогою психолога у 90% випадків звертаються жінки. Це не означає, що чоловіки психічно стійкіші до стресу. Є декілька причин, що обумовлюють цей розподіл звернень:

  • соціальні очікування, нав’язані змалечку, що чоловік «повинен бути сильним»;
  • чоловіки більше знецінюють власний психологічний стан («у мене все добре»);
  • розвинений стереотип, що до психологів звертаються «психи».

Крім цього, найбільше звернень надійшло від людей віком 26-35 років — більше третини. Особи, яким більше 45 років, складають лише 7% всіх клієнтів.

Найчастіше українці звертаються до кризових психологів із такими запитами: почуття провини, синдром вцілілого, травма свідка, страх та тривога. У понад третини осіб спостерігаються тілесні симптоми: проблеми зі сном (поганий сон, жахіття), сильна втома, проблеми з диханням та відчуття задухи.

Більшість (84%) клієнтів звертаються за консультацією після конкретної події. Найчастіше це необхідність залишити дім (59% звернень). До інших частих подій, що передували зверненню до фахівця, є смерть чи загроза життю близької людини, загроза власному життю або відсутність зв’язку із близькими людьми.

Нагадаємо, що багато психологів готові під час війни надавати свої послуги українцям безкоштовно. Наприклад, мешканці Ірпеня можуть отримати безплатну психологічну підтримку від благодійної організації ADRA Ukraine.