
16 Сер, 09:02
580
Радіаційна небезпека: як захиститися – рекомендації від МОЗ
Протягом тижня рашисти чи не щодня обстрілюють Запорізьку атомну електростанцію, наражаючи на радіаційну небезпеку Україну та всю Європу. До того ж загроза застосування ними ядерних бомб досі не виключена. Відтак ми маємо знати, як уберегти своє життя та здоров’я не тільки від бомбардувань, а й від радіації. Як це зробити – рекомендує Міністерства охорони здоров’я України.
Радіаційна аварія: перші дії
- Головне – якщо вона застала вас у приміщенні, залишатись в ньому. Якщо ні – терміново в нього зайти. В ідеалі це має бути кімната без вікон і зовнішніх дверей або ж підвал або середина будівлі.
- Закрийте вікна та двері, ущільніть отвори скотчем, змоченою у воді тканиною тощо
- Вимкніть системи вентиляції (обігрівачі, кондиціонери тощо).
- Через те, що радіація осідає ззовні будівель – треба триматися подалі від даху та стін.
- Не дозволяйте домашнім улюбленцям гуляти на вулиці.
- Чекайте повідомлень від ДСНС, поліції чи місцевої влади – обов’язково виконуйте всі вказівки.
Знезараження (якщо аварія застала вас на вулиці)
- Обережно зніміть верхній одяг (позбавитесь майже 90% радіоактивного матеріалу).
- Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його далі від людей і домашніх тварин.
- Помийтесь, якщо є така можливість – душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани.
- Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла.
- Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.
- Одягніть чистий одяг.
Безпека води та харчових продуктів
- Не вживайте водпровідну або колодязну воду. Допоки офіційно не повідомили про безпеку водопровідної води – доти лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин. Але її можна використовувати для миття себе, а також пакувань з їжею і водою.
- Майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах.
- Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.
- Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин.
- Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.
- За аналогією із водою, харчові продукти є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери.
- Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Теж саме зробіть із кухонним приладдям перед використанням. В
- Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.
- Йодид калію слід приймати лише, якщо ви отримали таку вказівку від органів влади чи ДСНС. Приймати його для «профілактики» – недопустимо.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: