Ексклюзив

19 Сер, 14:12

1112

Лікарня Вишгорода: відверта розмова з очільницями медзакладу

Про те, як працює лікарня нині, чи очікувати зростання захворюваності на COVID-19 та кому керівництво лікарні вдячне за реальну підтримку — журналістка «Київщини 24/7» поговорила з генеральною директоркою Вишгородської лікарні Наталією Шилан та директоркою Центру первинної медико-санітарної допомоги Оксаною Морозовою.

Про лікарню

Лікарня Вишгорода комунальне некомерційне підприємство, яке є власністю Вишгородської міської ради. Цей медзаклад визначений опорною лікарнею, яка забезпечує надання медичної допомоги населенню Вишгородського району.

Лікарня розрахована на 170 ліжок. У ній працює поліклінічне відділення, відділення анестезіології з ліжками інтенсивної терапії, акушерсько-гінекологічне відділення, хірургічне відділення з травматологічними ліжками, терапевтичне відділення з неврологічними ліжками, дитяче відділення, відділення екстреної медичної допомоги, діагностичне відділення, рентгенологічне відділення, цілодобовий травматологічний пункт, клініко-діагностична лабораторія, патологоанатомічне та стерилізаційне відділення.

На базі лікарні створений окремий Центр первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), у структурі якого є амбулаторії, фельдшерські пункти району, пункт здоров’я та кабінет цілодобового надання первинної медичної допомоги. ЦПМСД також курує роботу сімейних лікарів та все, що пов’язано з укладанням декларацій між пацієнтами та сімейними лікарями.

Центр обслуговує Вишгородську та Пірнівську громади, куди входять 7 амбулаторій, 4 фельдшерских пункти, 1 пункт здоров’я та 2 кабінети цілодобового надання первинної медичної допомоги з виїздними бригадами «швидка допомога».

У лікарні Вишгорода, як наразі і в усіх медичних установах, документація ведеться в електронному форматі, а також дублюється в паперовому.

Яка сьогодні ситуація з лікарями

Наразі Вишгородська районна лікарня забезпечена кадрами не на 100 %. Проте, за словами генеральної директорки Наталії Шилан, ситуація значно покращилась у порівнянні з лютим-березнем 2022 року. Зокрема, через те, що багато фахівців із числа ВПО звертаються для працевлаштування. Важливим позитивним фактором для спеціалістів є те, що лікарня виділяє місця для проживання в гуртожитку, який було відремонтовано перед початком війни за кошти місцевого бюджету.

Поточну ситуацію з персоналом Наталія Шилан коментує так: «Станом на сьогодні потреба в середньому медичному персоналі взагалі відсутня. Наразі нам ще потрібні лікарі УЗД, невропатологи».

За словами Оксани Морозової, директорки ЦПМСД, у Центра є постійна потреба в терапевтах та сімейних лікарях.

Однією з обов’язкових умов трудового контракту з лікарями є безперервний професійний розвиток, що має тривати протягом усього періоду професійної діяльності. Кожен лікар щорічно проходить навчання. Воно безкоштовне, але обов’язкове для продовження роботи в закладі. Це можуть бути курси тематичного удосконалення, семінари, конференції та ін.

У 2022 році Кабмін своєю постановою підвищив оплату праці лікарів. Згідно з постановою розмір нарахованої заробітної плати медпрацівникам закладів охорони здоров’я державної або комунальної форм власності встановлюється на рівні не менше 20 тис. грн лікарям (крім лікарів-інтернів) та професіоналам із вищою немедичною освітою; та на рівні не менше 13,5 тис. грн фахівцям із початковим рівнем вищої медичної освіти, та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної освіти. У разі збільшення навантаження медичні працівники отримують підвищену заробітну плату відповідно до відпрацьованих годин.

Якими були перші тижні війни

Наталія Шилан: «З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну наш заклад працював у режимі 24/7. Наказом по лікарні було створено штаб для забезпечення повноцінної медичної допомоги, вирішення ситуацій із забезпечення продовольством, пальним. Завдяки лікарям, які не виїхали, середньому персоналу, технічним працівникам (які вже не змогли повернутися додому), адміністрація закладу повноцінно забезпечували надання медичної допомоги як пораненим бійцям та цивільному населенню, так і пацієнтам, які потребували госпіталізації, проведення оперативних втручань. Пологове відділення, як і всі інші відділення, не зупиняло роботи й не зачинялось: лікарі акушери-гінекологи продовжували допомагати породіллям. Було організовано видачу препаратів інсуліну пацієнтам нашої громади. Наш заклад передавав гуманітарні медичні вантажі для потреб населення, яке перебувало в окупації, а згодом і після звільнення територій.

Великий гуманітарний вантаж із медикаментами, який надійшов у той період, було розподілено між трьома медзакладами: Іванківською ЦРЛ, Полісською ЦРЛ та Вишгородською ЦРЛ. Безперечно, фахівці нашої лікарні надавали медичну допомогу бійцям ТРО, ВСУ та цивільному населенню. У той час ми отримували відчутну підтримку від Вишгородської міської ради та Департаменту охорони здоров’я Київської обласної державної адміністрації».

Оксана Морозова: «Перші тижні війни були надважкими. Ми — також люди, тому багато медичних працівників шукало притулок в інших містах. Але Центр працював майже у звичайному режимі завдяки понаднормовій роботі тих лікарів, хто залишився. У Вишгородському кабінеті цілодобового надання первинної медичної допомоги (невідкладна) постійно працювали 3 фельдшери та один водій. Вони безперервно чергували: вдень і вночі. Згодом медики почали поступово повертатися на роботу. Двоє наших лікарів вступили до лав ЗСУ. Сьогодні ще не повернулися в лікарню на роботу понад 10 співробітників».

Чи зростає захворюваність на COVID-19

Наталія Шилан: «Станом на сьогодні в нашому закладі відсутні пацієнти з діагнозом COVID-19. Погіршення епідеміологічної ситуації це питання сезонне, тому підвищення захворюваності восени, звичайно, буде. З огляду на те, що більшість населення своєчасно вакциновані 2-ма дозами вакцини, а дехто отримав і бустерну дозу вакцини, то ми маємо надію на більш-менш щадний перебіг захворюваності».

Оксана Морозова: «Захворюваність на COVID-19 вже почала зростати. Подібна ситуація була в минулому та позаминулому роках. Підвищення захворюваності на коронавірусну хворобу, на жаль, буде. Оскільки переважна більшість жителів району вже вакциновані, то потреби в постійно діючому Центр масової вакцинації на базі ЦПМСД немає. Усі охочі можуть вакцинуватися в будь-якій амбулаторії нашого центру. Зараз в амбулаторіях району в достатній кількості є вакцини CoronaVac та Comirnaty (Pfizer)».

Що нового у планах та чого потребує лікарня

Наталія Шилан: «В планах завершення ремонту в пологовому відділенні та повна реконструкція операційного відділення. З медичного обладнання лікарні нам потрібна С-арка.

Також сьогодні конче необхідні додаткові площі для розміщення окремих медичних установ: зараз в одному приміщенні лікарні Вишгорода розміщується 3 заклади надання медичної допомоги, і потоки пацієнтів весь час пересікаються. Для цього доречно використати недобудоване приміщення СЕС, що розташоване поряд із будівлею лікарні. Адміністрація Вишгородської міської ради та медичного закладу, який я очолюю, неодноразово зверталися до МОЗ України щодо вирішення цього питання. На жаль, наразі позитивні зрушення відсутні».

Оксана Морозова: «ЦПМСД потрібні додаткові приміщення, лікарі, розширення».

Партнерство та співпраця

За словами Наталії Шилан, основною підтримкою лікарні є власник закладу Вишгородська міська рада, а також Департамент охорони здоров’я КОДА та Міністерство охорони здоров’я України.

Уже багато років лікарню у Вишгороді підтримують міста-побратими в Німеччині Айхенау та Льорах, звідки регулярно надходить гуманітарна допомога. Нещодавно жителі міста Айхенау подарували районній лікарні реанімобіль Mercedez.

Також медзаклад співпрацює з організацією Unicef, БФ «Крила надії» та «Приятелі дітей».

Лікарню постійно підтримують військові, що дислокуються на території Вишгородського району. Багато волонтерів допомагає з медичними засобами, витратними матеріалами тощо.

Обладнання та послуги

У 2020 році у Вишгородській лікарні реконструювали та привели до відповідності вимогам відділення екстреної медичної допомоги. Провели ремонтні роботи в частині пологового відділення, підвальному приміщенні, що дає змогу використовувати його як найпростіше укриття для евакуації хворих та персоналу. У лікарні встановили КТ-апарат. Заклад отримав за розподілом нові рентгенологічні апарати (пересувний та стаціонарний), апарат УЗД та ендоскопічне обладнання.

Сьогодні спеціалісти лікарні активно використовують нові методики лікування. Особливо широко застосовують лапароскопічні методи в хірургії та гінекології. На базі закладу успішно проводять протезування кульшових суглобів. Після придбання лікарнею сучасного гістероскопа проводиться гістерорезектоскопія.

Фахівці лікарні практикують новітні методи заживлення ран: ВАС-терапію та аргоноплазмову коагуляцію. Під час проведення оперативних втручань та діагностичних процедур широко застосовують усі види знеболення. Пацієнти лікарні можуть пройти КТ-обстеження з контрастом і без. У лабораторії можна зробити всі основні види аналізів, зокрема й біохімічні.

У пологовому відділенні створили «Школу батьківства», де проходять безкоштовні лекції та заняття для жителів громади.

Як пацієнтам отримати послуги

До спеціаліста Центру первинної медико-санітарної допомоги можна потрапити без направлення, записавшись на прийом заздалегідь за телефоном реєстратури. Або ж, прийшовши безпосередньо в поліклініку — у порядку «живої» черги. У кожного лікаря є години прийому за попереднім записом та години «живої» черги. Пацієнти, які уклали декларацію із сімейним лікарем та мають доступ до особистого кабінету в електронній базі, можуть записатися на прийом онлайн.

А ось для консультації вузькопрофільного фахівця лікарні (хірурга, гінеколога, гастроентеролога та деяких інших) потрібно обов’язково мати електронне направлення від сімейного лікаря й після цього записатися по телефону реєстратури. Якщо ж направлення немає, то можна отримати консультацію такого спеціаліста платно.

Керівництво лікарні звертає увагу, що екстрена медична допомога надається безоплатно всім без винятку, без направлення та декларації.

Авторка: Анжела Ільків.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.