Ексклюзив

17 Сер, 16:32

940

Реабілітаційний центр для військових на Київщині: директорка Департаменту охорони здоров’я Олена Єфименко розповіла про відкриття

15 липня в Київській обласній військовій адміністрації відбулося перше засідання робочої групи щодо створення комплексного реабілітаційного центру на базі Київської обласної клінічної лікарні №2. Наразі на Київщині немає військового госпіталя, який би мав реабілітаційний центр із наданням комплексної профільної медичної допомоги тим, хто цього потребує. Під час першого засідання учасники робочої групи напрацювали «дорожню» карту створення реабілітаційного центру для поранених військових та цивільного населення.

Ми поспілкувалися з директоркою Департаменту охорони здоров’я Оленою Єфименко у Київській області та дізналися, коли почнеться будівництво центру та що необхідно для його створення.

Розкажіть про результати нещодавнього засідання госпітальної ради.

На липневому засіданні госпітальної ради ми обговорили реформування медичної галузі Київщини. Так само разом із представниками закладів охорони здоров’я, що надають первинну та спеціалізовану медичну допомогу, закладами громадського здоров’я, екстреної медичної допомоги, професійних спілок працівників охорони здоров’я та громадськості, розібрали етапи нової концепції розвитку медичної реабілітації.

Також обговорювали надання належних умов для того, аби учасники бойових дій і ветерани могли отримати повну кваліфіковану реабілітацію в реабілітаційних відділеннях Київщини. Такі відділення функціонують та будуть розвиватись на базі чотирьох закладів охорони здоров’я.

Надання медичної (реабілітаційної) допомоги жителям області лишається для нас пріоритетним завданням. Під час засідання госпітальної ради були обговорені початкові напрацювання щодо покрокової концепції діяльності реабілітаційних відділень. Подальша робота триває.

Що потрібно для створення реабілітаційного центру для цивільних та військовослужбовців? Яка техніка та кількість персоналу?

Наразі надання реабілітаційної медичної допомоги здійснюється в рамках програми медичних гарантій за договорами, що укладені між НСЗУ та закладами охорони здоров’я. В оголошеннях до відповідних пакетів вже прописані вимоги до переліку обладнання та персоналу.

Основні спеціалісти — це лікарі з фізичної та реабілітаційної медицини, лікарі з лікувальної фізкультури, лікарі з лікувальної фізкультури і спортивної медицини, лікарі-фізіотерапевти, лікарі-психологи або психотерапевти, фізичні терапевти, ерготерапевти тощо.

Що стосується обладнання, то, крім основного медичного устаткування, необхідні пристрої і медичні вироби для відновлення сенсорних та рухових функцій, допоміжне обладнання тощо.

Який бюджет цієї ініціативи?

На перших етапах роботи реабілітаційних відділень їхнє фінансування розраховане в межах функціонування закладу, на базі якого вони працюють. Ми шукаємо джерела фінансування, аби здійснити певні ремонтні роботи та забезпечити оснащення додатковим обладнанням.

Чи допоможуть в будівництві інші країни?

Департамент охорони здоров’я КОДА шукатиме можливості щодо співпраці з іншими країнами стосовно розвитку реабілітації в Київській області.

Аби створити дієву систему реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я, наразі необхідно вивчати досвід міжнародних закладів та відповідних спеціалістів. Від цього зросте ефективність заходів, що стосуються раннього виявлення медичних та психологічних проблем осіб, які потребують реабілітації, підвищення якості медичного обслуговування та фізичної і психологічної реабілітації.

Сьогодні ми співпрацюємо з благодійною організацією «Благодійний фонд «Ізраїльська медична місія в Україні»». В межах співпраці вже запланований візит представників медичної спільноти Київської області до Ізраїльського реабілітаційного центру.

Як виникла ідея створення реабілітаційного центру для цивільних та військовослужбовців??

В теперішній важкий час для України багато її героїв отримують поранення різного ступеня важкості під час ведення бойових дій. Звичайно, їм надається перша медична допомога та кваліфікована і спеціалізована у військових госпіталях та спеціалізованих медичних закладах. Але дуже важливе значення має також і наступна реабілітація. Адже у зв’язку із збройною агресією російської федерації багато громадян отримали інвалідність, пов’язану з участю в бойових діях. Ветерани війни потребують невідкладного та комплексного розв’язання проблем фізичної (після важких поранень, контузій, травм, ампутацій тощо) та психологічної реабілітації, соціальної реінтеграції.

Які труднощі можуть виникнути під час організації реабілітаційного центру?

У роботі реабілітаційних відділень слід звертати увагу на логістику та своєчасне повноцінне фінансування закладу охорони здоров’я і забезпечення його необхідним обладнанням для якісного надання послуг.

Лікарі цього закладу зможуть приймати лише жителів Київщини чи людей з інших регіонів України?

Звичайно, лікарі реабілітаційних відділень будуть приймати жителів Київщини та людей з інших регіонів України. Серед останніх – у пріоритеті будуть жителі, які переїхали до Київщини з окупованих територій.

Яка мета Концепції центру реабілітації та плану заходів та хто відповідає за її розроблення?

Мета Концепції — створення лікувально-відновлюваного ланцюжка шляхом розроблення й реалізації індивідуальних програм реабілітації пацієнтів завдяки співпраці медичних закладів різного відомчого підпорядкування для покращення результатів реабілітації військовослужбовців у максимально короткі терміни.

Наразі розробкою концепції під курацією Департаменту охорони здоров’я займається міжвідомча робоча група щодо розробки плану заходів з створення служби реабілітаційної допомоги, Госпітальна рада при КОДА та залучені експерти.

На вашу думку, чи можна буде в майбутньому створити більше таких реабілітаційних центрів із сучасним обладнанням?

Зважаючи, що країна перебуває в умовах військового стану, існує велика необхідність у створенні таких реабілітаційних центрів в закладах охорони здоров’я Київщини. Обов’язково – з урахуванням сучасного бачення розвитку реабілітаційної допомоги в Україні, оснащення найновітнішим обладнанням для фізичної реабілітації.

Чи займаєтеся ви благодійною діяльністю? Якщо так, то що саме допомагаєте робити?

На жаль, як керівника Департаменту, держслужбовця мої функціональні обов’язки обмежують мене в благодійній діяльності. Проте як людину, тобто, фізичну особу, не на посаді – ні. Тому як можу намагаюся приносити користь суспільству. Але нехай мої добрі справи лишаються за кадром. «Благі діла люблять тишу».

Фото: КОВА, Олена Єфименко.

Авторка: Карина Бовсуновська.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.

Автор: Ексклюзив