Ексклюзив
Оборонні програми та підтримка військових у пріоритеті на Київщині, – в.о. голови Київської обласної ради Ярослав Добрянський

23 Лип, 09:00

3166

Оборонні програми та підтримка військових у пріоритеті на Київщині, – в.о. голови Київської обласної ради Ярослав Добрянський

Попри складні виклики війни, Київщина продовжує жити, розвиватися, планувати. У нових умовах доводиться працювати всім. Всі ми проходимо складний шлях трансформації, вдосконалення, здобуваємо новий досвід, шліфуючи навички.

Що саме відбувається на Київщині, і чим вона живе – відповіді на ці питання журналісти «Київщина 24/7» з’ясовували у в.о. голови Київської обласної ради Ярослава Добрянського.

– Питання програм та бюджетів на оборону і захист та інші методи захисту області. Можете розповісти, які конкретно програми опрацьовані і прийняті обласною радою?

– Кожен на своєму місці робить все, щоб Київщина була максимально захищена. Київська обласна рада тут не виняток. Захист і оборона, відбудова і відновлення житла, агропромисловий, соціально-економічний і культурний розвиток, і звичайно, розвиток бізнесу – ті питання, якими займаємось щодня.

Перш за все, хочеться наголосити на оборонних напрямах, а точніше, на програмах, опрацьованих спільно з КОВА, завдяки яким Київська область стане більш захищеною. Зокрема це: Обласна комплексна програма забезпечення правопорядку та публічної безпеки у Київській області на 2022-2024 роки «Безпечна Київщина»; Обласна цільова програма, спрямована на забезпечення здійснення оборони території та підготовки населення до національного спротиву Київської області на 2024-2027 роки й Обласна цільова програма оперативного та сталого забезпечення формувань, що забезпечують обороноздатність держави на території Київської області на 2023-2025 роки.

Якщо коротко і по суті, то змінами до програми «Безпечна Київщина» у цьому році планується збільшення фінансування на додаткові 24 000,00 тис. грн для захисту та оборони. Кошти підуть на модернізацію інтегрованої системи відеоспостереження та відеоаналітики області й на підключення до мережі Інтернет робочого місця користувача інформації в інтегрованій системі відеоспостереження та відеоаналітики Київщини. Тоді як загальний обсяг фінансування на виконання заходів визначено у сумі 641 855,0 тис. грн. З обласного бюджету – це 641 355,0 тис. грн, а з місцевого бюджету – 500,0 тис. грн, у тому числі у цьому році – 199 885,0 тис. грн з обласного бюджету.

Тепер з приводу наступного, не менш важливого напрямку — про Обласну цільову програму, спрямовану на забезпечення здійснення оборони території та підготовки населення до національного спротиву Київської області на 2024-2027 роки. Змінами до програми передбачається залучення нового заходу із загальним фінансуванням – 40 000,00 тис. грн. У цьому році – 10 000,00  тис. грн. Ці кошти будуть направлені на утримання й обслуговування військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, а також на підтримання їх у стані, прийнятному для використання.

І Обласна цільова програма оперативного та сталого забезпечення формувань, що забезпечують обороноздатність держави на території Київської області на 2023-2025 роки. Загальний обсяг фінансування, який пропонується залучити на виконання заходів, визначено у сумі – 7 500 000,0 тис. грн, з обласного бюджету – 1 125 000,0 тис. грн. У цьому році — це 450 000,0 тис. грн. Додаткове залучення коштів не передбачається.

– Захист Київщини – це важливо. А як щодо допомоги самим військовим?

– Третій рік це питання у пріоритеті. І тут треба говорити не лише про військових, але і про їхні родини та про родичів загиблих. Про їхню фізичну і психологічну реабілітацію, соціальну адаптацію. Питань насправді багато. Чи готова держава й область до таких масштабних випробувань і ухвалення рішень? Скажу так: жодна держава світу не була у таких складних обставинах, коли на вулиці війна, а люди все одно працюють, ходять на роботу, щось планують. Спіймав себе на думці: ми настільки адаптувались до нових викликів, продиктованих війною, що з впевненістю кажу — українці не просто незламна, але й найсміливіша нація! Але після повернення додому у наших військових проблем більше, ніж знаємо і можемо уявити.

– А які конкретні програми чи ініціативи діють на Київщині для наших діючих військових та ветеранів?

– Нашим спільним завданням обласної ради і КОВА є турбота і піклування про українських військових.

В Обласній стоматологічній поліклініці надають стоматологічні послуги бійцям на безоплатній основі — від планової стоматологічної допомоги до хірургії і протезування. Це — терапевтичні, хірургічні, стоматологічні послуги, протезування тощо. Київська обласна рада цьогоріч виділила фінансування у розмірі 11 млн грн на це з обласного бюджету і на сьогодні вже 341 бійців вже пролікувалися, ще 46 – проходять лікування.

А ще є й інші проблемні питання, які стосуються здоров’я військових. Це, зокрема, відновлення обличчя. Звичайно, цим болючим питанням займаються волонтери, благодійники і меценати, та їхні пошукові ресурси також стають обмеженими, і вони починають стукати у різні двері. До Київської обласної ради також звертались волонтери, які надсилали фото зі страшними наслідками війни, коли півобличчя взагалі немає. На жаль, таких історій безліч.

І коли говоримо про Київщину, таких бійців – близько тридцяти в рік, а саме мова про потребу оперативного втручання і відновлення. Ці медичні послуги – дорогі, не менш як 150 тис. грн. Звичайно, ми не могли стояти осторонь. Тому обласна рада разом із КОВА проініціювали додаткове виділення коштів з обласного бюджету на суму 5 млн грн. Ці кошти підуть на оплату чи відшкодування послуг щелепно-лицьової хірургії для військовослужбовців і ветеранів війни. Ці послуги військові зможуть отримати у Київській обласній клінічній лікарні.

– На жаль, попит на такі послуги ставатиме все більшим. Ви готові до цього?

– Війна не додає здоров’я. Військові постійно перебувають під ризиком, коли через активні бойові дії вони елементарно не мають доступу, щоб отримати необхідне лікування. З початком повномасштабного вторгнення кількість військовослужбовців ЗСУ стрімко зросла. Таким чином, питання відновлення здоров’я військових, які отримали під час бойових дій поранення, з кожним днем стає дедалі актуальнішим. Відповідно, і закладів, що надаватимуть такі послуги, має бути більше. Разом з тим, наші медичні комунальні заклади роблять все, щоб бійці отримували якісне обслуговування.

– А є ще одна, не менш вразлива категорія. Це — військові, які повернулися додому. Питання їхньої реабілітації та інших видів послуг стоїть також гостро. Як на ці виклики реагують комунальні заклади Київщини, що пропонують?

– Повторюсь, кількість закладів, які б займались такими питаннями, має бути більшою — з війною число покалічених не лише тілом, але й душею, росте. Однозначно, що медичні комунальні заклади Київщини працюють із реабілітацією військових, у тому числі. От як наш комунальний заклад – Київський обласний центр ментального здоров’я. Згадую нещодавній візит до цього медзакладу. Всі військові, які відновлюють там свої сили, пройшли справжнє пекло, бачили смерть в обличчя, хтось втратив своїх побратимів, а хтось єдиний вижив із підрозділу. Вони вчаться заново жити, дихати і йти далі. І тут щомісяця проходять лікування 315 військових! Це майже 2 тисячі вже пролікованих у цьому році.

У Київській обласній клінічній лікарні цьогоріч понад 2,5 тис. військових отримали різні види послуг.

Ну і зрештою, скажу про Київський обласний центр реабілітаційної медицини, де військові відновлюють своє здоров’я. Для цього тут створені всі умови – від багатофункціональних ліжок до надсучасних тренажерів.

Тепер щодо питання чи справляються комунальні медичні заклади та установи з усіма викликами та потребами. З впевненістю кажу – так.

Більшість обласних медзакладів мають сучасний підхід у лікування, із застосуванням новітніх технологій та із залученням світил медицини. До того ж до нас приїжджають медики й з інших держав, щоб отримати досвід.

– А що з іншими категоріями населення? Які програми діють для них?

– А тут говоримо про Київську обласну цільову програму «Турбота» на 2021-2025 роки. Це  щорічна широкомасштабна соціальна програма, яка охоплює різні категорії незахищеного населення. Її реалізація передбачає використання фінансових механізмів обласного та місцевого бюджетів для розв’язання проблем громадян. Вона розроблена з урахуванням пропозицій КОВА, органів місцевого самоврядування та громадських об’єднань, відповідно до якої надається грошова щорічна разова адресна допомога особам з інвалідністю і їхнім сім’ям та дітям з інвалідністю з коштів з обласного бюджету.

– Окремо хотілося б почути про допомогу та підтримку внутрішньо переміщених осіб. Що наш регіон пропонує їм, як підтримує?

– Київщина – одна з тих областей, яка прихистила у себе чи не найбільше внутрішньо переміщених осіб. Зараз їх майже 260 тисяч осіб. З них: сімей –
195 735; чоловіків – 04 364; жінок – 53 080; дітей до 18 років – 55 936; осіб з інвалідністю – 11 008; пенсіонерів – 51 885. І в кожного з них різні проблеми – від житла до влаштування на роботу.

Тому спільними зусиллями з КОВА була розроблена й ухвалена обласна цільова програма «Підтримка внутрішньо переміщених осіб на 2023-2025 роки», якою передбачається реконструкція приміщень і переобладнання нежитлових приміщень на житлові для тимчасового проживання ВПО.

Загальний обсяг фінансування на три роки становить 627,65 млн грн, з яких 377,42 млн грн – це кошти обласного бюджету, а 250,23 млн грн – з місцевих бюджетів.

Люди, які постраждали від війни, у першу чергу, звертаються до органів влади чи в благодійні організації. Без взаємодії та співпраці їм важко отримати повноцінну допомогу.

Тут доречно сказати, що торік Київська обласна військова адміністрація створила Раду з питань внутрішньо переміщених осіб, де люди, які вимушено покинули домівки, можуть отримати юридичну, психологічну та інші консультації.

– Що у планах? Які цілі та завдання ставить перед собою Київська обласна рада й особисто Ви?

– Війна навчила нас жити тут і зараз, не відкладати на потім, а робити вже сьогодні. Активність моїх колег у житті своїх територіальних громад, розуміння і втілення спільних ідей, швидке та ефективне розв’язання проблем — це є і ціллю депутатського корпусу Київської обласної ради, що й об’єднує нас.

Колись, ще до війни, доволі банальним виглядало бажання «жити в мирі», а нині ми розуміємо всю цінність цих слів. Тому план такий – цілеспрямовано працювати задля розвитку Київщини. Зараз мрія про одне – наша Перемога! Тому над цим і працюємо, допомагаємо українським воїнам, аби якомога швидше почути найочікуваніше слово: «Перемога!»

Читайте також: У Брюсселі відбувся Саміт ветеранів: Віолетта Дворнікова про деталі

Фото: Київська обласна рада

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.