Ексклюзив
Польща - Україна: дипломатичний скандал

2 Сер, 17:28

454

«Реальне польсько-українське примирення неможливе»: заступник міністра МЗС Польщі прокоментував наш дипломатичний конфлікт

Заступник міністра закордонних справ Польщі Павел Яблонський прокоментував дипломатичний конфлікт у відносинах наших країн, що розгорівся вчора – 1 серпня. По це стало відомо з його інтерв’ю в етері польської радіостанції RMF FM.

У чому суть конфлікту?

1 серпня українське МЗС запросило посла Польщі Бартоша Ціхоцького через висловлювання міністра канцелярії президента Польщі Марціна Пшидача:

«варто було би почати цінувати роль, яку Польща відіграла для України протягом останніх місяців і років».

МЗС України наголосило, що заяви про нібито невдячність українців за допомогу Польщі «не відповідають реальності та є неприйнятними». У відповідь МЗС Польщі запросило до себе посла України через «заяви представників української влади».

«Розмова буде дуже чесною і конкретною»

А вже сьогодні, 2 серпня, Павел Яблонський розповів про те, якою буде розмова наших послів, а також нагадав про «Волинську трагедію».

«Розмова буде дуже чесною. Це буде дуже конкретно, як завжди. Ми передамо наші оцінки стану наших відносин на сьогодні, який, на жаль, у зв’язку з недавніми заявами деяких представників української влади, не найкращий. Ніхто цього не приховує. У мене таке враження, що це пов’язано з тим, що там, на жаль, з’явилися якісь емоції. Ми ставимося з розумінням, бо, звичайно, Україна зазнає нападу, але вона також не повинна нападати на своїх союзників.

Ми підтримуємо Україну тією мірою, якою це відповідає національним інтересам Польщі. Він сказав, що так було завжди і завжди буде. Неурегульованість Волинського злочину залишається серйозною проблемою у польсько-українських відносинах. Для нас волинський злочин – це геноцид. Цей геноцид досі не врегульований, жертви не увічнені, ексгумації заблоковано. Про це говорили багато дипломатів, про це говорили багато політиків. Прем’єр-міністр Моравецький виступив із дуже чіткою, сильною промовою у річницю, 11 липня, у День пам’яті (Національний день пам’яті жертв геноциду, вчиненого українськими націоналістами над громадянами Другої Речі Посполитої). Ми, як і раніше, стикаємося з ситуацією, коли це питання залишається великою проблемою в наших відносинах. Без вирішення цього питання реальне польсько-українське примирення неможливе», – ідеться в повідомленні.

«Європейська» лірика Зеленського не допомогла

Це вочевидь означає, що щире намагання Президента України Володимира Зеленського залагодити конфлікт не зіграло вирішальної ролі.

«Ми в Європі вміємо об’єднуватися та захищати наші цінності пліч-о-пліч, незважаючи на жодні сезони та настрої, політичні течії та особисті амбіції. Але зараз бачимо різні сигнали, що політика подекуди намагається бути вище єдності, а емоції – вище фундаментальних інтересів народів.

Україна б’ється за свободу свою та всієї Європи, і ми вдячні кожному народу, який допомагає. Надзвичайно цінуємо історичну підтримку Польщі, яка разом із нами стала справжнім щитом Європи – від моря до моря. І жодної тріщинки в цьому щиті бути не може.

Ми не дамо жодним політичним миттєвостям зіпсувати відносини між українським і польським народами, а емоціям точно варто охолонути. Свобода й благо наших народів, цінності нашої Європи та перемога над спільним російським ворогом – понад усе», – відзначив Президент у Твіттері.

Фото: скрін відео RMF FM.

Авторка: Аня Алляйн. 

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.