Топ справи 2024 року: резонансні викриття НАБУ і САП

6 Лют, 18:00

167

Резонансні викриття НАБУ і САП в Україні за 2024 рік

2024 рік став роком, який запам’ятається численними скандалами та розслідуваннями корупційних схем. НАБУ і САП продовжують викривати найбільші злочинні угруповання, пов’язані з хабарництвом, зловживаннями на найвищих рівнях влади та незаконним збагаченням. Про це повідомили в НАБУ на сторінці Фейсбук.

В НАБУ розповіли про найрезонансніші справи 2024 року.

Так, першою справою було викриття трьох зловмисників, які проводили махінації з вугіллям під час війни.

Йдеться про:

  • ексзаступника міністра енергетики (2020-2021 рр.) (ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 364 КК України);
  • екснардепа, експершого заступника голови комітету з питань будівництві, містобудування, ЖКГ та регіональної політики Верховної Ради, бенефіціара приватної компанії (ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 364 КК України);
  • ексдиректора ДП «Укрвугілля» (ч. 2 ст. 364 КК України).

За даними слідства, у липні 2022 року через воєнні дії обмежили ринок вугілля. Для забезпечення опалювального сезону Кабмін зобов’язав ДП «Укрвугілля» постачати енергоносій визначеним виробникам. Однак бенефіціар приватної компанії, у змові з ексзаступником міністра енергетики, схилив директора ДП до продажу вугілля своїй компанії, яка мала понад 50 млн грн заборгованості.

Компанія перепродала 24 тис. тонн вугілля з надприбутком, а ПАТ «Центренерго» недоотримало 12,5 тис. тонн і переплатило 12 млн грн за нову закупівлю.

Наступною резонансною справою стало заволодіння ПрАТ «НЕК «Укренерго» електроенергією на суму 716 млн грн та легалізація коштів від її продажу під час воєнного стану.

У березні 2022 року ТОВ «Юнайтед Енерджі» маніпулювало електроенергією ПрАТ «НЕК «Укренерго». Кошти від її продажу легалізували через компанію-нерезидента у Швейцарії. У цьому процесі брали участь підконтрольні компанії, рахунки яких були арештовані.

Крім того, зловживання службовим становищем дозволило голові банку видавати гарантії приватній компанії, а також начальнику департаменту «Укренерго» забезпечувати подальший продаж енергії, попри заборгованість.

У січні 2024 року НАБУ і САП викрили схему та повідомили про підозру чотирьом особам. Розслідування завершено у березні 2024 року. Завдяки діям правоохоронців на рахунках компаній накладено арешт на кошти понад 700 млн грн.

Третім стало викриття незаконного збагачення заступника керівника Офісу Президента України на 15,7 млн грн.

«За даними слідства, у період з 2020 по 2022 рр. посадовець набув активи вартістю 17,1 млн грн, маючи заощадження та офіційний дохід за цей період у розмірі понад 1,3 млн грн. Аби приховати наявність цього майна, посадовець оформив його переважну частину на рідного брата, зберігши за собою право розпоряджатися ним у повному обсязі», — йдеться в повідомленні.

Водночас НАБУ та САП викрили прокурорів Офісу Генпрокурора, які отримали 170 тис. дол. США за закриття кримінального провадження.

Одного з прокурорів затримано після одержання неправомірної вигоди. Йому повідомили про підозру за ч. 4 ст. 368 КК України.

Також викрили народну депутатку України, коли вона декларувала недостовірну інформацію. Їй також повідомили підозру у незаконному збагаченні на понад 20 млн грн.

За даними слідства, у декларації за 2023 рік вона не зазначила дані про будинок й дві земельні ділянки, які перебували у неї в користуванні.

«Ця народна обраниця вже є підозрюваною у справі щодо незаконного збагачення. За даними слідства, у 2021-2022 рр. вона набула у власність активи на суму понад 20 млн грн. За них згодом було придбано будинок, який й не відобразила у декларації нардепка», — зазначили в НАБУ.

В НАБУ розкрили справу екскерівника Державної міграційної служби України, який заволодів понад 88 млн грн на ремонті адмінбудівлі в Києві.

Слідство встановило, що у 2015 році ДМС України отримала будівлю в центрі Києва для розміщення центрального офісу. Бізнесмен з РФ, що мав зв’язки з чиновниками, організував схему розкрадання бюджетних коштів через підконтрольних осіб у міграційній службі.

Він залучив керівництво ДМС та низку інших осіб для укладення договорів з підконтрольними компаніями на проєктні та будівельні роботи. Злочинці завищували вартість робіт, оформляли «порожні акти» та дублювали роботи, що призвело до збитків держави.

Наступним вражаючим викриттям стало те, як лідер організованої групи, яка впродовж 2022-2024 рр. заподіяла 94,8 млн грн збитків Укрзалізниці при закупівлі трансформаторів за завищеними цінами. Зокрема йому також повідомили про підозру у заволодінні 117 млн грн при закупівлі кабелів.

«Завдяки діям детективів та прокурорів суд наклав арешт на 53 млн грн на банківських рахунках компанії-постачальника. Вживаються заходи щодо встановлення інших епізодів злочинної діяльності організованої групи», — зазначили в НАБУ.

Фахівці НАБУ разом з САП викрили справу в якій колишній в.п. Глави Адміністрації Президента України, ексдепутат, став співорганізатором злочинної організації та заволодів арештованими нафтопродуктами, заподіявши державі збитки на 967 млн грн.

Відомо, що бізнесмен, що мав зв’язки в державних та правоохоронних органах, разом з топпосадовцем Адміністрації Президента України організували схему заволодіння арештованим майном, створивши злочинну організацію.

«Вони домоглися передачі нафтопродуктів державному підприємству, де призначили підконтрольних осіб. Під прикриттям «вимушеного продажу» сировину продали за заниженими цінами підконтрольній компанії. Частину отриманих коштів вивели на рахунки інших суб’єктів, внаслідок чого до бюджету не надійшло жодної гривні», — йдеться в повідомленні.

Це не всі резонансні викриття за 2024 рік. Проте, в НАБУ наголосили, що розслідування не зупиняються, і фахівці щодня докладають зусиль, аби відновити справедливість та довести, що для НАБУ і САП не існує недоторканних.

Читайте також: У Києві з вогню врятували трьох дітей і двох дорослих

Фото: з відкритих джерел, НАБУ

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.