
2 Вер, 13:22
631
«Родини військових мають відчувати максимальну підтримку»: ексклюзивне інтерв’ю з в. о. голови Київської облради Ярославом Добрянським
Вже півтора року в Україні триває повномасштабна війна. Постійні ракетні обстріли території нашої країни та, зокрема, Київщини залишають свій відбиток не тільки у вигляді зруйнованої інфраструктури, а і у численних втратах серед мирного населення, військових-захисників, а також впливає на економічний, культурний, соціальний розвиток.
Про фінансові показники Київщини, формування обласного бюджету, відбудову зруйнованої російським агресором інфраструктури, програми допомоги родинам захисників, розвиток регіону після Перемоги та про багато іншого Київщина 24/7 поговорила із виконуючим обов’язки голови Київської обласної ради Ярославом Добрянським.
Ярославе Вікторовичу, перш за все, хочеться поцікавитися цьогорічними фінансовими показниками Київщини, бо економіка – це серце розвитку регіону. Яка ситуація нині з фінансовою спроможністю Київщини?
Якщо говорити про І півріччя цього року, то доходи обласного бюджету виконані у сумі понад 3 млрд грн. Простою мовою, це більше 61% до плану на рік. Основним джерелом надходжень до бюджету залишається податок. За звітний період його відрахування до обласного бюджету становили майже 1,7 млрд гривень.
Що стосується виконання обласного бюджету за видатками за звітний період, то він здійснений на суму у 2,3 млрд грн. Це фінансування і установ соціально-культурної сфери, і соціального захисту населення, і державного управління.
Якщо говорити про звітний період, то із загального фонду обласного бюджету направлено майже 1,2 млрд грн, що становить 62% загального обсягу проведених видатків загального фонду. У тому числі, на утримання установ різних галузей. На освітню сферу – майже 627 млн грн, на охорону здоров’я – більше 222 млн грн, соціальний захист та соціальне забезпечення – майже 206 млн грн, на культуру і мистецтво – майже 35 млн грн, на фізичну культуру і спорт – більше 42 млн грн.
Скільки коштів наразі виділено з держбюджету на відбудову Київщини?
Усі пам’ятають, що за час повномасштабного вторгнення рф на територію України наша область стала щитом для столиці. Ворог стирав все і всіх на своєму шляху. Російські війська наробили великої біди у містах і селищах області.
Уявіть собі саму цифру – більше 27 тисяч об’єктів Київщини російський ворог пошкодив і зруйнував, з яких понад 24 тисячі – об’єкти житлового фонду! Страшна цифра!
Тому відновлення житла наразі у пріоритеті. Нам потрібно швидко і якісно відновити зруйноване житло та повернути людей додому.
Чимало роботи вже зроблено – лише за минулий рік із резервного фонду держбюджету було спрямовано майже 720 млн грн для проведення першочергових робіт з відновлення пошкоджених внаслідок бойових дій об’єктів. За ці кошти відремонтовано понад 1000 об’єктів житлового фонду, соціальної та критичної інфраструктури.
Для розуміння, об’єкти відновлювалися за рахунок коштів з місцевих та обласного бюджетів. Зокрема, відновлення відбувались за програмою «UNITED24», «єВідновлення», «Нова оселя» і т.д.
Для прикладу, у рамках програми «єВідновлення» вже погоджено виплату допомоги на загальну суму майже 231 млн грн на отримання безготівкового сертифіката для купівлі нового житла. Вже розпочався прийом заявок мешканців, житло яких було знищене. Окрема вдячність за допомогу міжнародним партнерам і фондам, які допомагають у відновленні Київщини.
Які зараз доступні джерела фінансування відбудови Київщини?
Відновлення пошкодженого житла відбувається за кошти, виділені з резервного фонду Держбюджету, обласного та місцевих бюджетів. Ну і звичайно, без допомоги урядових програм не обійтись ніяк. І як вже говорив, допомагають міжнародні організації і фонди.
Результатом спільної роботи стало повне чи часткове відновлення більше 12,5 тис. об’єктів: це і багатоквартирні та приватні будинки, і дитячі садки та школи, і медичні заклади, і адмінбудівлі та ЦНАПи.
Наразі в процесі відновлення 13 багатоквартирних пошкоджених будинків. Найближчим часом очікується старт робіт ще на 5-ти об’єктах.
Для розуміння – відновлення житла у 4-х громадах – Гостомельській, Дмитрівській, Бородянській, Ірпінській дозволить повернути додому понад 4,5 тис. українців! Роботи мають закінчитись наприкінці поточного року.
Як на сьогодні фінансується реконструкція Київської обласної дитячої лікарні, що у Боярці? Які роботи заплановані?
У лікарні на стаціонарі постійно перебувають діти. Проте сама будівля потребує ремонту.
І тут важливо зазначити, що Кабмін затвердив постанову від 10 лютого 2023 року №118 «Про затвердження Порядку використання коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії». Цей Порядок визначає механізм використання коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії, який створюється у складі спеціального фонду державного бюджету України.
Боярська дитяча лікарня увійшла у перелік об’єктів, які потребують ремонту. Вона отримає 20,8 млн грн на капремонт елементів покрівлі лікувального корпусу.
Департамент регіонального розвитку КОВА вже у вересні розпочинає тендерну процедуру, якою буде визначено переможця торгів, що здійснить ремонтні роботи.
Яка ситуація з фінансуванням лікарень області загалом? Чи виділяються кошти, і на що?
Як я вже зазначав, на утримання лікарень спрямовано понад 222 млн гривень. Також, обласною радою затверджена програма «Здоров’я Київщини» на 2021-2023 роки, якою передбачено фінансову підтримку комунальних медичних установ на суму майже 94 млн грн. З цих коштів фінансову підтримку медичним закладам за І півріччя надано на суму у понад 24млн гривень.
Окрім того, основну частину коштів комунальні некомерційні підприємства медичної галузі отримують за рахунок укладених договорів з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).
Ще у 2018 році розпочалися реформи у сфері медицини, згідно з якими медзаклади перейшли на нову модель фінансування – за надані медичні послуги їм відшкодовує кошти НСЗУ за кожен пролікований випадок. За цей рахунок здебільшого і покриваються їхні матеріально-технічні потреби.
Які програми допомоги родинам захисників наразі діють на Київщині?
Родини військових мають відчувати максимальну підтримку. Київщина – завжди підтримувала родини військових. Важливою програмою, якою надається допомога ветеранам війни, а також сім’ям та дітям осіб, які загинули під час участі в АТО/ООС та смерть яких пов’язана із захистом Батьківщини, є програма «Турбота» на 2021-2025 роки. Програмою заплановане фінансування родин військових більш ніж на 85 млн грн.
Варто зазначити, що сьогодні ми розробили дві обласні програми з відбудови приватного житла та викупу квартир для родин, які через військову агресію залишились без даху над головою. Першочергово ми допомагаємо саме родинам військових.
Вже на сьогодні викуплено 42 квартири у забудовників. Їх отримали родини з Бишівської, Бородянської, Бучанської, Васильківської, Гостомельської, Дмитрівської, Іванківської, Ірпінської, Макарівської громад.
У рамках програми «Нова оселя» відбудується 93 приватні будинки у 15 громадах Київщини. Зокрема, Іванківській, Великодимерській, Бучанській, Ірпінській, Бородянській, Димерській. Будівництво стартувало вже майже на всіх об’єктах. Будинки відновлюватимуть на земельній ділянці власника зруйнованого житла за типовими проєктами. Сподіваюсь, до початку опалювального сезону перші будинки будуть вже готові, а мешканці зможуть оселитись.
Бюджетна комісія КОР підтримала затвердження Обласної цільової програми, що сприятиме забезпеченню обороноздатності держави на території Київської області. На що вплине виконання програми?
Суть цієї програми полягає в тому, щоб сплачений податок з доходів фізичних осіб (ПДФО) із зарплат військових, в подальшому, через зазначену програму, направлявся на забезпечення глобальних потреб військових формувань, які базуються у Київській області.
Таким чином, за рахунок сплачених податків із зарплат наших захисників, в область акумулюється 7,5 млрд грн за три роки. З них – 1 млрд 125 млн грн з надходжень до Київського обласного бюджету та 6 млрд 375 млн грн – ПДФО до місцевих бюджетів.
Зокрема, цьогоріч запланована сума – 1,5 млрд грн, з них 225 млн грн – з обласного бюджету і 1 млрд 275 млн грн – з місцевих.
Таким чином, Київщина стала першою в Україні областю, де буде передбачено цільове та ефективне використання коштів, що надходять від сплати ПДФО військовими формуваннями.
Як наразі відбувається комунікація Київської обласної ради та КОВА? Чи є синергія між структурами?
Робота й комунікація між Київською обласною радою та КОВА – структурована, злагоджена і конструктивна.
На крайній сесії 25 серпня ми показали нашу спільну роботу «в дії». Зараз, коли в країні війна, це важливо, як ніколи. Оперативно, спільними зусиллями була розроблена та підтримана цільова програма, що дозволить оперативно реагувати на глобальні потреби військових формувань. Це і закупівля дронів, автомобілів та багато іншого. Про неї я детальніше вже розповів, відповідаючи на попереднє запитання.
Які питання наразі стоять на порядку денному і які найближчим часом розгляне Київська обласна рада?
Формування проєкту обласного бюджету – питання номер один на найближчий час, бо до 15 вересня Кабмін вже має подати на розгляд Верховної Ради проєкт державного бюджету на наступний рік.
Враховуючи, що цього року розробка головного фінансового документа відбувається також в умовах війни, маємо запропонувати не лише розпис доходів та видатків на 2024 рік, а й значно більше – бачення, як має виглядати економіка воєнного часу, з мінімальними витратами та максимальною економією. Проєкт бюджету має бути розроблений, виходячи з того, що в країні – війна.
І наостанок: Ярославе Вікторовичу, як Ви бачите розвиток Київщини після Перемоги?
Війна – це, безумовно, зло. Її наслідки тяжкі – людські втрати, руйнування, занепад економіки. Та ми маємо жити й працювати з новими викликами. Тим паче, ми маємо зараз унікальну змогу залучити до відновлення Київщини світових експертів різних галузей.
На мою думку, розвиток Київщини як зараз, так і після Перемоги – це не лише про банальне відтворення зруйнованої інфраструктури. Ми повинні застосувати передові технології, зробити наші міста, селища та села більш зручними, інклюзивними. Зробити всі послуги максимально доступними. Це стосується медицини, освіти, соціальних гарантій.
Розвиток Київщини залежить і від того, наскільки регіон буде інвестиційно привабливим, скільки робочих місць буде створено. Тому усі заходи мають бути спрямовані на те, щоб люди жили та працювали, мали можливість генерувати та втілювати бізнес-ідеї. Тільки так оживе економіка, повернуться з-за кордону наші люди і буде далі жити та розвиватися Київщина.
Авторка: Софія Афоніна
Фото: Ярослав Добрянський
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці й в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: