
13 Бер, 12:15
991
Саджанці дерев, які були в окупації, безплатно роздають у столиці – у Центрі альтернативного озеленення Києва
Центр альтернативного озеленення Києва з 2018 року проводить акцію безплатної роздачі саджанців дерев для озеленення прибудинкових територій Киян. За цей час мешканці Києва отримали десятки тисяч дерев.
Протягом березня та квітня й цього року охочі також можуть отримати саджанці різних видів дерев.
Засновником Центру альтернативного озеленення Києва є Роман Любека. До великої війни він займався волонтерством, двічі на рік безплатно роздавав киянам саджанці дерев для висадки в місті. Після початку повномасштабного вторгнення росіян він роздав значну частину дерев зі свого розсадника та записався до війська.
Журналісти «Київщини 24/7» поспілкувалися з Романом Любекою про умови безплатного отримання рослин та з’ясували, що навіть його розсадник був в окупації росіян.
– Розкажіть, як саме Ви придумали проєкт з озеленення Києва? Що Вас на це надихнуло?
– Це було випадково. Я хотів посадити біля свого будинку кілька десятків сосен. Замовив їх в лісовому господарстві Рівненської області, хотів придбати, а вони надіслали мені безплатно аж 4 тис. саджанців. Я їх мусив кудись діти. Виставив оголошення на Facebook про те, що роздам. Люди розібрали дерева дуже швидко, тож я замовив ще.
Все почалося з того, що не було куди подіти зайві саджанці. Зараз це переросло у соціальний проєкт із забезпечення киян садильним матеріалом, який прикрасить їхні прибудинкові території. У різних куточках Києва нині ми бачимо дерева, які роздавали на початку створення центру, і це нас тішить. Бо раніше ці місця не були засаджені, а зараз вони виглядають більш естетично.
– Скільки саме саджанців дерев з початку створення Центру у 2018 році було безоплатно передано Киянам?
– З 2018 по 2020 рік ми передали близько 150 тис. дерев. Далі вже просто перестали рахувати. Але охочих щороку дійсно багато.
– Ваш Центр приватний. Чи не було непорозумінь зі столичними комунальниками?
– Так, у 2019 році ми стикалися з певними проблемами. Перша: люди неуважно читали оголошення і «штурмували» підприємства «Київзеленбуду», щоб отримати саджанці дерев. Друга: люди починали висаджувати дерева на територіях, які були на балансі комунального підприємства.
Для розв’язання цієї проблеми я особисто зустрівся на той час з генеральним директором КП «Київзеленбуд» Олексієм Королем, і пообіцяв йому, що саджанці видаватимемо тільки під обіцянку людей висаджувати їх на власних прибудинкових територіях. І проблему розв’язали. Наразі все добре.
– Чи є якісь донори або благодійні організації, які підтримують Ваш центр та ініціативу озеленення Києва?
– Головні наші партнери – лісгоспи. Ми забираємо дерева в них безплатно. Адже лісгосп, щоб висадити ліс, протягом двох років вирощує «сіянець», і якщо за цей час його не використовують – саджанці утилізують. Тому ми забираємо саме ці, вже непотрібні лісовим господарствам, сіянці. Оплачуємо тільки логістику та викопування рослин для нас. Це фінансується коштом мого основного бізнесу, який також пов’язаний з лісгоспами.
– На сторінці Центру у 2022 році почали з’являтись Ваші фото у військовій формі. Наразі Ви у лавах ЗСУ?
– Коли на Україну напала рф і оточила Київ, я вивіз родину. А вже першого березня пішов до ТРО. Коли росіяни відійшли від Києва, я потрапив до Повітряних Сил. Зараз моя служба проходить далеко від Київської області.
– Як вдається поєднувати адміністрування Центром та військову службу?
– Взагалі ніяк. Специфіка така, що рослини потребують догляду всього 4 місяці на рік. При автоматизації зрошування з цим проблем не виникає. Щодо адміністративної роботи – обов’язки делеговані на інших людей і вони займаються Центром в мою відсутність.
– Чи не постраждав Ваш центр під час окупації Київщини ?
– Так склалося, що розсадник «Центру альтернативного озеленення» перебував в окупації. Адже у 2021 році всі наші рослини ми перевезли у Бородянський район, з того часу саме там був наш розсадник. Коли почалося повномасштабне вторгнення, росіяни окупували Бородянку. І прямо на території нашого розсадника стояла російська військова техніка. Вони залишили після себе цілу купу різного сміття. Вкрали лопати, мангал, дрова і пиломатеріали.
Рослини врятувало те, що вони були під снігом і не потребували особливого догляду. Коли область деокупували, ми запросили туди людей з металошукачами. Бо під час мого першого візиту в розсадник я побачив «розтяжку». Все було перевірено. Добре, що ніяких небезпечних предметів не знайшли.
– Що наразі з цими саджанцями?
– Ми вивезли їх з розсадника. Фактично, ми врятували всі рослини Центру альтернативного озеленення. Я з помічниками вивіз близько 10 тис. саджанців. При чому кожен контейнер перевірили металошукачем. Саме ці рослини, які перебували в окупації, ми роздаємо людям в березні-квітні 2024 року.
– Що потрібно зробити, щоб отримати саджанці рослин від Центру альтернативного озеленення?
– Уважно читати оголошення на нашій сторінці у Facebook. Рослини видаються дійсно безоплатно. Для того, щоб їх отримати, потрібно залучити друзів на нашу другу сторінку. Наприклад, для того, щоб отримати один саджанець ялини або сосни люди залучають 10 друзів на нашу сторінку «Контейнерне озеленення», – це друга сторінка Центру. Всі охочі отримати саджанці можуть детально ознайомитись з умовами безплатного отримання дерев, написавши нам на Viber або Watsapp.
Авторка: Наталія Богонко
Читайте також: У Києві планують відновити обміліле озеро Синє
Фото: Центр альтернативного озеленення Києва
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: