Олесь Кудрик

23 Січ, 09:30

851

«Секрети» декларації голови Борщагівської ОТГ Олеся Кудрика: як невелике село під Києвом перетворилося на спальний район для еліти?

«Київщина 24/7» продовжує рубрику «Секрети декларацій». І під пильне око наших журналістів потрапили й голови міських, селищних та інших рад. Саме їхня діяльність напряму впливає на щоденне життя людей Київської області. Тож хто з мерів найбагатший і про що зі своїх статків вони готові розповісти своїм виборцям? Сьогодні про голову Борщагівської ОТГ.

Олесь Кудрик з 2012 по 2020 рік був головою села Софіївська Борщагівка. З 2020 року він став головою Борщагівської територіальної громади, у яку входять Софіївська й Петропавлівська Борщагівки, а також село Чайки.

Останню декларацію Олесь Кудрик подав у грудні 2023 року. Отож, за звітний 2022 рік голова Борщагівської ОТГ Бучанського району Київщини отримав 797 482 грн за основним місцем роботи, тобто приблизно 66 457 грн щомісячно. У 2021-ому заробітна плата Олеся Кудрика була трохи меншою — 678 517 грн за рік, тобто 56 543 грн щомісячно. Для порівняння: голова Бучі Анатолій Федорук у 2022 році отримав 657 149 грн, тобто 54 762 грн щомісячно. Це майже на 12 000 на місяць менше, ніж в Олеся Кудрика.

Також голова Борщагівки отримує пенсію — 81 956 грн на рік, тобто 6 829 грн на місяць. У 2021 році його пенсія була трохи меншою — 72 775 грн на рік, тобто 6 054 грн на місяць.

Нерухомість та рухоме майно

У власності Олеся Кудрика — житловий будинок, площею 130,2 кв. м (з 1998 року) та квартира, площею 32,76 кв. м (з 2012 року), у Софіївській Борщагівці. Також з 27 листопада 2009 року він має земельну ділянку у Софіївській Борщагівці, площею 831 кв. м.

У цей же час дружина Олеся Кудрика Інна Володимирівна теж стала власницею земельної ділянки, площею 1000 кв. м, у Софіївській Борщагівці. 19 червня 2010 року вона стала власницею і двох квартир у Софіївській Борщагівці, площею 81,4 кв. м та 70,9 кв. м (вартістю 273 000 грн та 246 000 грн відповідно). Нагадаємо, у той час середня зарплата українця складала 2 246 грн.

Власної автівки у голови Борщагівської ОТГ, згідно з декларацією, немає. З 29 жовтня 2010 року він користується Honda CR V (2010 року випуску), яка знаходиться у власності Володимира Крамаренка.

Грошові активи

Родина Кудриків тримає більшість коштів у готівці. Таким чином, у власності Олеся Кудрика — 230 000 грн та 26 000 $. Тим часом Інна Кудрик має 74 000 грн, 5 000 $ та 2 000 €.

На банківському рахунку в АТ КБ «ПриватБанк» голова Борщагівської ОТГ тримає 141 315 грн.

Звідки в Олеся Кудрика та його дружини земельні ділянки?

Ще 7 років тому журналістам вдалося розкрити справу вже 14-річної давнини про розкрадання земель Софіївської Борщагівки. Тоді головою села був Сергій Кремець, а Олесь Кудрик — його заступником. За 5 років головування Кремця було незаконно роздано сотні гектарів цінних сільськогосподарських угідь Софіївської Борщагівки.

Роздавали землі за такою схемою: великі ділянки, призначені для сільськогосподарських угідь, розбивали на маленькі (по 0,25 га) та безкоштовно виділяли підставним людям. Після чого їх викупали за 100-200 $ і міняли цільове призначення — під забудову. За цей час у громади вкрали 120 млн грн.

Ця схема «проверталась» з 2006 по 2010 рік. Імовірно, 2 земельні ділянки, що Олесь Кудрик та його дружина отримали в один день (27 листопада 2009 року) були набуті саме таким шляхом.

У 2010-2013 роках землі Борщагівки продовжували «розходитися у власність» вже під головуванням самого Олеся Кудрика. Зокрема, 945 га з користування державного агрокомбінату «Пуща-Водиця» у Софіївській Борщагівці потрапили у приватну власність Олександра Конихова, помічника народного депутата Сергія Скуратовського від «Радикальної партії Олега Ляшка».

Як Олесь Кудрик ішов до влади?

У 2010 році головою Софіївської Борщагівки став Юрій Денисенко. Завдяки йому у 2011 році громадськості стали відомі земельні махінації Кремця та Кудрика. Тоді нинішній голова Борщагівської ОТГ вирішив діяти одразу.

5 липня 2011 року, посеред ночі, «бійці» Кудрика захопили адмінбудівлю і разом із лояльними депутатами усунули Денисенка з посади голови села. Під час «рейду» Денисенку навіть зламали руку.

Після цього виконувачем обов’язки голови сільради близько року побув Василь Перегінець – близька до Кудрика особа. Через рік він помер за дуже дивних обставин. Офіційна версія поліції – від ішемічної хвороби серця. Однак його дружина таку версію заперечує та заявляє, що чоловік ніколи на серце не скаржився. Перед смертю Перегинець мав конфлікт із групою депутатів, а потім вони на знак примирення покликали його на каву, він випив кави, йому стало погано, і він помер.

Вже 27 травня 2012 року відбулися позачергові вибори. На цих виборах Кудрик озброївся арсеналом нечистих методів та навіть підкупу. Його звинувачували у тому, що у село звозилися «тітушки», які фактично змушували місцевих голосувати за Кудрика. Невідомі люди голосували за якимись додатковими списками й попри результати екзит-полів, які показували поразку Кудрика, він був визнаний переможцем та отримав бажану посаду.

Далі все пішло за стандартним планом «людей Януковича», яким був тоді нинішній голова Борщагівки: членство у «Партії регіонів», переобрання 2015 року вже від «Європейської Солідарності» Порошенка.

Скандали, пов’язані з Олесем Кудриком

Після того, як Кудрик офіційно став головою Софіївської Борщагівки, земельні махінації набули обертів. Село перетворилося на будмайданчик — земля там віддавалася за безцінь. У 2016 році ЗМІ оцінили втрати Борщагівки від роботи Кудрика у 18 млн гривень.

У 2017 році Софіївсько-Борщагівська сільрада Кудрика підписала договір з ТОВ «Стройбуд-17» на ремонт дороги. Тоді компанія, створена в березні 2017 року, статутний капітал якої 2000 гривень, отримала 2,6 млн гривень. Таким чином, був порушений закон про державні закупівлі.

Також місцеві жителі звинувачували владу у знищенні екосистеми — захопленні прибережної зони ставка на вулиці Набережній для забудови. Пізніше жителі новостворених будинків закрили доступ до ставка. До скандальних будівель відноситься і ЖК «Волошкове», для якого Кудрик виділив землю. Житловий комплекс був побудований з численними порушеннями екологічних норм.

Схожі претензії були у дирекції аеропорту «Київ». Там вказали, що житлові квартали в Софіївській Борщагівці побудовані з порушеннями норм по висотності і є перешкодою для заходу літаків на посадку.

У 2020 році, під час перевиборів, Олесь Кудрик витратив 3 мільйони доларів на піар-кампанію.

Тоді Олесь Тимофійович урочисто відкрив два дитячі садки. Однак позитиву у Кудрика не вийшло. Його «щедроти» одразу були вивчені ЗМІ і з’ясувалося, що: по-перше, садки Кудрик просто купив у забудовників за бюджетні кошти; по-друге, зробив це він ще влітку, але свідомо тягнув з відкриттям до останніх днів перед виборами; і по-третє, заплатив за них щонайменше 140 млн гривень, що більш ніж половина річного бюджету села, і одразу виникли питання щодо завищеності ціни та доцільності подібних витрат.

Також рівно за тиждень до виборів Олесь Тимофійович урочисто відкрив «Спортивно-культурний центр «Софіївський». І майже одразу виявилось, що ця будівля, попри те, що будівельні роботи були завершені ще в кінці 2019 року, станом на 2020 рік так і не отримала дозвіл на введення в експлуатацію Державною архітектурно-будівельною інспекцією. Так сталося через те, що при будівництві покрівлі були помічені суттєві порушення, які можуть призвести до її обрушення.

Окрім цього, у жовтні 2020 року у «Європейській Солідарності» заявили про реєстрацію ТВК кандидатами на посаду голови Софіївсько-Борщагівської сільради двох «клонів» Кудрика – Валентина Кудрика та Віталія Кудрика. Тоді у партії закликали всіх учасників виборчого процесу дотримуватися чинного законодавства, а від правоохоронних органів – покарати порушників закону.

Читайте також: Мер Українки за рік війни заробив черговий мільйон: статки Олександра Туренка на посаді примножуються

Фото: з відкритих джерел

Авторка: Софія Афоніна

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.