Екслюзив
Насильство: Буча та Ірпінь

23 Чер, 15:00

332

Сексуальне насильство як тактика війни: Буча та Ірпінь карають російське зло – «Київщина 24/7» відвідала надважливий соціальний захід

Наразі, 23 червня, у Бучі відбувається публічне обговорення «Ірпінь. Буча. Взаємодія місцевого самоврядування та громадськості у попередженні та реагуванні на сексуальне насильство в умовах конфлікту». «Київщина 24/7» відвідала цей важливий для боротьби з будь-якими формами насильства захід.

«Коли інші країни, які стикались з сексуальним насильством під час конфлікту, почали говорити і діяти після 5, 10, навіть 20 років після пережитого, наша держава робить це вже зараз. Максимальний розголос, довіра, комплексна допомога, документування, розслідування – наша найефективніша відповідь. Тільки так російське зло може бути покаране. Тільки так ми відновимо справедливість», – ідеться в повідомленні організаторів заходу.

Проведення заходу пов’язано з Міжнародним днем боротьби із сексуальним насильством в умовах конфлікту, що відзначається 19 червня. Цим Днем ООН зокрема засуджує використання сексуального насилля як тактики ведення бойових дій. Те, з чим наразі кожного дня стикається Україна у війні з підлими й безпринципними окупантами.

«У російсько-українській війні факти застосування сексуального насильства мали місце з 2014 року. Але після повномасштабного вторгнення рф війська агресора застосовують сексуальне насилля саме як метод ведення війни в небачених раніше масштабах – зокрема, для залякування, помсти чи «покарання» цивільного населення на окупованих територіях. Сексуальне насилля застосовується до жінок, чоловіків та дітей.

Ми сьогодні акцентуємо увагу на сексуальному насильству, однак не забуваємо, що після 24 лютого проблема домашнього насильства та інших форм гендерно-зумовленого насильства не зникла. І, нажаль, його вчиняють найближчі люди – рідні та близькі. Протидія домашньому насильству на часі навіть під час війни. Та постраждалі часто не знають, що робити й як захиститися. Саме тому ми з вами тут», – наголошують організатори.

Заступниця Міністра соціальної політики Ульяна Токарєва наголосила, що найважливіша робота з протидії насильству відбувається саме в громадах:

«Саме в громадах живуть люди, які звертаються за допомогою. І для нас, як для Міністерства соціальної політики – центрального органу виконавчої влади, що власне відповідає за формування державної політики у сфері протидії насильству, дуже важливо підтримувати розвиток послуг систем допомоги в громадах.

Що сьогодні відбувається на рівні державної політики? Кілька років тому було затверджено Державну програму, яка якраз скеровує субвенцію на створення спеціалізованих служб в громадах для підтримки постраждалих від всіх форм насильства. Завдяки цьому вже створено багато мобільних бригад, кризових кімнат і притулків. Проте чи достатнього цього, щоб відповісти на всі виклики війни?

Війна в нас триває вже 9 років. За останні півтора роки ми відчули її негативний вплив ще більше: більше громад постраждало від повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України. І тому збільшились потреби в підтримці. На жаль, у 2022 році цієї субвенції не було зі зрозумілих причин. Але в 2023 – уже прийнято відповідну постанову Кабінету міністрів, що визначає правила використання цих ресурсів. Зараз на рівні обласних адміністрацій проходять консультації, створюються робочі групи, що визначають: у яких громадах і які саме сервіси буде створено. Тому я закликаю всіх: і громадські організації, і місцеве самоврядування долучатися до цього процесу, аналізувати ситуацію й пропонувати створення сервісів саме в тих громадах, у яких є запит на це».

Тож, головна мета сьогоднішнього публічного обговорення – удосконалення співпраці органів центральної виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадськості на шляху запобігання та протидії сексуальному насильству у період військового конфлікту з урахуванням міжнародних стандартів; підвищення обізнаності населення громад щодо виявів усіх форм насильства та шляхів протидії, отримання допомоги і підтримки у містах Буча та Ірпінь.

Захід організовано Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції у партнерстві з Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення разом з ГО «UA Experts» та соціально-правовим проєктом Response&Prevention.

Спікерами обговорення стали:

Сергій Ніжинський, голова ГО «UA Experts»;

Ульяна Токарєва, заступниця Міністра соціальної політики;

Ірина Калапуха, директорка департаменту моніторингу додержання прав громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України Уповноваженого Верховної Ради  України з прав людини;

Юлія Устич, заступниця Ірпінського міського голови;

Михайлина Скорик-Шкарівська, заступниця Бучанського міського голови;

Наталія Ібрагімова, очільниця Київського обласного центру соціальних служб для сімʼї, дітей та молоді;

Софія Корнєєва, спеціалістка з політики в сфері запобігання та протидії гендерно-зумовленому насильству UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення;

Дмитро Коваленко, начальник превенції Бучанського районного управління поліції;

Михайло Одарюк, заступник голови Ірпінського міського суду Київської області;

Петро Зброжек, начальник управління праці та соціального захисту Ірпінської міської ради;

Інна Комісарова, заступниця директора КНП «Ірпінська центральна міська лікарня»;

Любов Дубінчук, начальниця Служби у справах дітей та сім’ї Бучанської районної державної адміністрації;

Федір Дунебабін, програмний менеджер Фонду Муквеге в Україні;

Анастасія Ляднєва, очільниця ГО «Інноваційні соціальні рішення» (презентація діяльності мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, дружніх до жінок та дівчат просторів «Вільна», кар’єрний хаб «ВонаХаб»);

Марат Дурдиєв, координатор Центру допомоги врятованим у м. Київ (UNFPA, Фонд ООН в галузі народонаселення);

Тетяна Батажишина, координаторка Безпечного простору для жінок та дівчат у м. Ірпінь  (International Medical Corps);

Олена Виноградова, завідуюча притулку №1 Київського обласного центру соціально-психологічної допомоги у м. Ірпінь;

Тетяна Іванова, керівниця проєкту «Розвиток послуг із захисту жертв домашнього та гендерно-зумовленого насильства для представників ключових спільнот» («Eleos-Ukraine»).

Фото: «Київщина 24/7».

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці й в Telegram-каналі.