
10 Чер, 09:00
199
Шахрайські схеми з платіжними картками в Україні перевищили 800 мільйонів гривень
За даними НБУ, у 2023 році сума збитків через махінації з банківськими картками збільшилася на 70% порівняно з 2022 роком. Крім того, на 25% — на понад 270 тис., виросла кількість сумнівних операцій. Тому українці потерпають від фінансового шахрайства.
Як захистити свою платіжну картку розповідає «Київщина 24/7».
Нещодавно було повідомлено про підозру 24-річному киянину, який розплачувався в торговельних мережах Києва картками, чиї дані викрали його спільники. Він витратив майже 367 тис. гривень з чужих карток на iPhone та ноутбук.
Спільники діяли за наступною схемою: продавцям товарів через популярний Інтернет-майданчик у застосунок «Viber» надсилали фішингові посилання на вебресурси, що візуально були схожі на справжній сервіс оплати нібито для того, щоб перерахувати гроші й таким чином отримували усі дані банківської картки.
Далі чужу банківську картку підозрюваний додавав до мобільного платіжного сервісу «GooglePay». Потім з використанням платіжного сервісу розраховувався за iPhone останньої моделі та електроніку в ТЦ Києва.
Такі шахрайські схеми не поодинокі, адже нині, за статистикою, на кожного повнолітнього громадянина України вже припадає в середньому 3 платіжних картки. При цьому майже 90% випадків карткового шахрайства пов’язані із розголошенням персональних даних користувачів. Про це розповіла Анна Довгальська, заступниця голови правління Глобус Банку.
За її інформацією, переважна більшість випадків «карткового» шахрайства пов’язані з мережею Інтернет під виглядом придбання товарів, оплати послуг, отримання «призів» тощо.
Шахрайство з платіжними картками в інтернеті у 2023 році склало понад 83% від усіх зафіксованих випадків, і лише 17% припало на шахрайство з використанням технічних засобів та пристроїв у банкоматах та терміналах самообслуговування.
Розкриваємо карткові схеми шахраїв
Найголовніші ризики втратити кошти з картки криються в недостатній обізнаності або ж довірливості громадян, наприклад, у поводженні з отримуваними листами та повідомленнями від буцімто «благодійників», що обіцяють фінансову допомогу, але для її отримання чомусь необхідно вказати особисті дані картки.
Окрім таких фейкових смс та поштових розсилок шахраї, отримавши злочинним шляхом коди доступу громадян до застосунків мобільних операторів, можуть виготовити дублікати SIM-карт (як фізичних, так і електронних).
Українцям варто звернути особливу увагу ще й на телефонне шахрайство — досить професійне на рівні НЛП «вмовляння» надати необхідні карткові реквізити буцімто від працівників фінустанови.
Також бажано відповідально поставитися до оплати карткою на сумнівних інтернет-майданчиках або ж до розголошення особистих даних на виконання умов участі в якійсь «вигідній», «безпрограшній» лотереї чи конкурсі.
Фінансисти наголошують, що вочевидь, чим більша кількість активних інтернет-користувачів, тим частіше трапляються випадки шахрайства саме в «мережі». Адже далеко не всі нові користувачі інтернетом, особливо це стосується громадян середнього та похилого віку, можуть розпізнати шахраїв, не піддатися на навіювані позитивні емоції (наприклад, пропозиції придбати коштовний товар майже за безцінь) або ж навпаки — на апеляцію шахраїв до страхів втратити кошти (наприклад, маніпулятивне залякування, що гроші з картки «зникнуть»).
«Українські фінансові установи мають постійно проводити масштабні комунікаційні програми щодо збільшення обізнаності громадян в шахрайських схемах, особливо серед населення старшого віку. До цієї теми потрібно залучати не лише держустанови, але й ЗМІ, робити спільні спецпроєкти», — вважає фінансист Олександр Королько.
Як захистити свою картку?
Які системи захисту використовуються зараз в платіжних картках для протидії використовування карток сторонніми особами? Насамперед це система підтвердження особи при здійсненні операцій: використання особистого коду при вході в мобільний застосунок, підтвердження операцій з купівлі та операцій з перерахунку коштів через смс з одноразовим паролем чи за допомогою повторної авторизації в мобільному застосунку.
Також верифікований дзвінок оператора банку в разі підозріло надмірної активності за картою (але оператор банку ніколи не вимагатиме розголошення особистих даних громадянина).
Ще важливий момент для більш надійного захисту — це прив’язування номера телефону (SIM-карти) до особистих даних (іншими словами добровільне посилення ідентифікації клієнта).
«Якщо відкинути вигадливість карткових злочинців, то можна сказати, що технічно платіжні картки є максимально захищеними, безпечними та надійними для їх користувачів. Головне завжди дотримуватись правила — нікому і ніколи не розголошувати всю «вихідну» інформацію про картку: номер, термін дії, CVV-код, логін та пароль для входу в банківський застосунок, отримувані одноразові паролі», — сказала Анна Довгальська.
Наразі банки активно впроваджують технології для захисту своїх клієнтів та від протиправних дій зловмисників. Так, найбільш дієвими способами протидії шахрайству є:
- Окрема SIM-карта для фінансових рахунків.
Для фінансових операцій краще використовувати окрему SIM-карту та нікому не розголошувати її номер. Клієнтові варто звернутися до мобільного оператора, щоб привʼязати номер до паспорта, або перейти на контракт. Це можна зробити в салоні оператора мобільного звʼязку або онлайн за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Таким чином, зловмисники не зможуть виготовити дублікат без відома клієнта.
- Відкриття віртуальної платіжної карти.
Можна оформити платіжну карту в онлайн-банкінгу, щоб використовувати її для покупок в інтернеті. Перевагою віртуальної карти є те, що її неможливо вкрасти. Навіть якщо шахраї дізнаються дані з карти, то навряд чи зможуть списати з неї кошти, адже їх там не буде.
Варто встановити ліміти на оплату в інтернет-магазинах, на зняття готівки та переказ коштів.
- Надійні паролі.
Надійні способи захисту від шахрайства з платіжними картками передбачають встановлення паролів для карток, входу в онлайн-банкінг та електронну пошту. Для кожної банківської карти чи системи повинен бути свій пароль, який рекомендується змінювати щокварталу.
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Freepik
Читайте також: Як правильно вибрати депозит у банку, який приноситиме максимальний дохід?
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: