Ексклюзив
Шахраї постійно вдосконалюють свої методи, тому важливо бути пильними та обережними

25 Бер, 09:30

57

Шахраї постійно вдосконалюють свої методи, тому важливо бути пильними та обережними, – головний кіберполіцейський Київщини Віталій Паньков

Від початку повномасштабного вторгнення в Україні з’явилися нові схеми кібершахрайств. Користуючись ситуацією та складним становищем громадян, злочинці адаптуються під виклики та вимоги сьогодення й ошукують людей. Вони миттєво вигадують нові ідеї та нові схеми збагачення. Не нехтують фейковими зборами на потреби ЗСУ, обкрадають рахунки волонтерів, втираються в довіру до людей, прикриваючись іменами справжніх Героїв. Таким злочинам протистоїть кіберполіція — попереджує та розкриває їх. 

Журналісти «Київщини 24/7» поспілкувались з керівником відділу протидії кіберзлочинам в Київській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України, підполковником поліції Віталієм Паньковим про те, як не стати жертвою інтернет-шахраїв та як захистити свої соціальні мережі.

– Хто такі інтернет-шахраї?

Інтернет-шахраї – це люди, які мають на меті отримати незаконний доступ до ваших грошей, особистих даних або інформації. Існують найпоширеніші види інтернет-шахрайства:

Фішингові атаки: Шахраї надсилають підроблені електронні листи або повідомлення, які виглядають так, ніби вони надходять з законного джерела, наприклад, з вашого банку або кредитної картки.У цих повідомленнях вас можуть просити натиснути на посилання або ввести особисту інформацію, наприклад, ваш пароль або номер банківського рахунку.

Шахрайство з онлайн-покупками: Шахраї створюють фальшиві вебсайти або продавців, які пропонують товари за неймовірно низькими цінами. Після того, як ви здійснили покупку, ви нічого не отримуєте або отримуєте фальшивий товар.

Шахрайство з онлайн-знайомствами: Шахраї створюють фальшиві профілі на сайтах знайомств, щоб заманити людей у ​​пастку. Їхня мета може полягати в тому, щоб викрасти ваші гроші або використовувати вас для інших злочинних цілей.

Кібератаки: Шахраї можуть зламувати комп’ютери або мережі, щоб викрасти особисті дані, фінансову інформацію або інші цінні дані.

– Як не стати жертвою інтернет-шахрайств?

Існують певні поради, як не стати жертвою інтернет-шахрайств:

  • Не переходьте за посиланнями з підозрілих листів або повідомлень.
  • Не вводьте свої особисті дані на незнайомих сайтах.
  • Використовуйте складні паролі для своїх онлайн-акаунтів.
  • Увімкніть двофакторну аутентифікацію для своїх онлайн-акаунтів.
  • Будьте обережні з публічною інформацією. Не публікуйте в соціальних мережах свою адресу, номер телефону, номер банківської картки та інші особисті дані.
  • Регулярно оновлюйте програмне забезпечення на вашому комп’ютері та телефоні.
  • Звертайте увагу на URL-адресу сайту. Переконайтеся, що ви знаходитесь на офіційному сайті, перш ніж вводити свої особисті дані.
  • Не довіряйте незнайомцям, які пропонують вам «легкий заробіток».

– Як захистити свої соціальні мережі?

Не додавайте в друзі незнайомих людей. Шахраї часто створюють фейкові профілі, щоб викрасти особисті дані або поширювати шкідливе програмне забезпечення.

Не варто публікувати в соціальних мережах свою адресу, номер телефону, номер банківської картки або інші особисті дані. Ця інформація може бути використана шахраями для крадіжки вашої особистості або для інших злочинних цілей. Що цього не сталось:

  • Зробіть свої профілі в соціальних мережах приватними.Налаштуйте параметри конфіденційності своїх профілів в соціальних мережах, щоб вашими публікаціями могли бачити лише ваші друзі або друзі друзів.

  • Будьте обережні з тим, на що ви натискаєте. Не переходьте за посиланнями з постів або повідомлень від незнайомих людей. Ці посилання можуть вести на фейкові сайти, заражені шкідливим програмним забезпеченням.

  • Використовуйте складні паролі для своїх акаунтів в соціальних мережах, які містять не менше 8 символів, включаючи великі та маленькі літери, цифри та символи.
  • Не розголошуйте свої паролі нікому.

Не забувайте про налаштування ваших облікових засобів, обов’язково підключайте двофакторну автентифікацію. Двофакторна автентифікація – один із найдієвіших способів захисту облікових записів: електронної пошти, месенджерів, акаунтів у соцмережах та інших.

Пам’ятайте, кіберзлочинці постійно вдосконалюють свої методи, тому важливо бути пильними та обережними. Не ігноруйте правила кібербезпеки. Якщо ви стали жертвою інтернет-шахрайства, негайно зверніться до кіберполіції за номером 102, або подайте електронне звернення на сайті кіберполіції.

Читайте також: В Ірпені членкині громадської асоціації стали жертвами шахраїв

Фото: відділ протидії кіберзлочинам в Київській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.