Ексклюзив
ООН

24 Жов, 08:43

642

Що не так з Організацією Об’єднаних Націй та чи можливо її реформувати?

24 жовтня світ відзначає Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй (ООН). Цього дня у 1945 році 51 країна світу ратифікувала Хартію про створення організації для запобігання глобальним міжнародним конфліктам. Однак, за 78 років роботи ООН дала багато приводів для критики. Організацію звинувачують у завеликій бюрократії та диктаті, а також поступках в обмін на фінансування.

Три кроки до реформи Радбезу ООН від Зеленського

Президент Володимир Зеленський під час виступу в Радбезі ООН запропонував реформувати Раду безпеки ООН, розширивши склад постійних членів та надати Генеральній асамблеї право долати вето членів Радбезу.

«Всі у світі бачать, що саме робить ООН недієздатною. У цьому кріслі в Раді безпеки, яке росія займає незаконно через залаштункові маніпуляції після розпаду СРСР, – сидять брехунці, чия робота – виправдовувати агресію та геноцид, що їх здійснює рф. І всі дії ООН – чи то Ради безпеки, чи то Генасамблеї, розбиваються об привілей, який дає це крісло агресору. Вето в руках агресора – ось те, що загнало ООН в глухий кут. Зараз якою б нацією ви не були… Ким би ви не були, наявна система ООН робить вас все одно меншими, ніж право вето, яке є лише у кількох, та яке використовується одним, росією, на шкоду всім іншим членам ООН», – сказав Президент Володимир Зеленський під час виступу в Радбезі ООН 20 вересня 2023 року.

Отже, перший крок – реформа щодо застосування права вето.

За словами Володимира Зеленського, якщо агресор ветує зусилля, спрямовані на припинення війни, то це питання потрібно виносити на розгляд Генасамблеї ООН.

«За умови набрання двох третин голосів, які відображатимуть волю націй і з Азії, і з Африки, і з Європи, і з обох Америк, і з регіону Тихого океану, – глобальної кваліфікованої більшості, – вето має реально долатися, і така резолюція Генеральної асамблеї повинна бути обовʼязковою для виконання всіма державами-членами», – наполіг Президент України.

Другим кроком у реформуванні Радбезу ООН, за словами Зеленського, має стати розширення складу Ради і її повна підзвітність націям світу.

«Коло постійних членів Ради безпеки має відображати сучасність. Україна вважає несправедливим, коли мільярди людей не мають свого постійного представництва в Раді безпеки. Африканський Союз має бути тут постійно. Азія заслуговує на ширше постійне представництво – не можна назвати нормальним, коли такі нації, як Японія чи Індія або ісламський світ, досі – за бортом постійного представництва у Раді безпеки», – наголосив Президент.

Володимир Зеленський також зазначив з трибуни ООН, що на місце серед постійних членів Радбезу заслуговує Німеччина, яка стала одним із ключових глобальних гарантів миру та безпеки у світі. Так само постійно мають бути представлені Латинська Америка і держави Тихого океану.

«І водночас будь-яка участь будь-якої держави-члена Ради безпеки має призупинятися на час, коли така держава в порушення Статуту ООН йде агресією проти іншої нації», – зазначив Глава держави.

Третій крок – система превенції агресій через раннє реагування на дії, спрямовані проти територіальної цілісності та суверенітету держав.

«Націям світу варто погодити такий механізм реагування на агресії для захисту інших, який би кожен хотів для власної безпеки. російське вторгнення в Україну показало, що саме може бути таким механізмом. Серед іншого, потужні санкції проти агресора. І не лише на етапі, коли вже відбулась Буча, але й на етапі, коли збирається армія вторгнення. Кожен, хто хоче почати війну, має бачити ще до своєї фатальної помилки, що саме втратить, коли почне війну», – сказав Володимир Зеленський.

За його словами, питання про застосування превентивних санкцій має виноситись на розгляд Ради безпеки ООН автоматично, коли будь-який член Генасамблеї заявляє про загрозу агресії.

«Українські солдати зараз своєю кровʼю роблять те, що Рада безпеки ООН, має робити своїми голосуваннями, – зупиняють агресію та захищають принципи Статуту ООН. Реформи таких міжнародних інституцій зазвичай робилися за результатами великих воєн. Ми не маємо чекати, коли завершиться ця агресія. Діяти треба вже зараз. Наше прагнення до миру має зробити реформу», – додав Президент Зеленський.

Час реформи в ООН настав?

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, й деякі провідні світові лідери наполягали на тому, що час реформ Ради Безпеки настав.

Так, міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що Німеччина прагне «зробити систему ООН більш справедливою, більш інклюзивною та дієздатною». Вона нагадала про необхідність реформи Ради Безпеки ООН, за яку Німеччина виступає вже багато років разом з Бразилією, Індією та Японією в так званій «Великій четвірці».

«Рада Безпеки ООН, яка, як і раніше, представляє світ 20-го століття, більше не доречна. Лише якщо ООН «оновить» свою операційну систему, щоб адаптуватися до світу 21 століття, вона стане в довгостроковій перспективі місцем, де світова спільнота зможе разом розв’язувати свої проблеми», – наголосила німецькому виданню Spiegel Анналена Бербок.

Також відомо, що адміністрація президента США Джо Байдена розробляє плани фундаментальної реформи Ради Безпеки ООН, прагнучи відновити авторитет цього міжнародного інституту. А саме, представник США в ООН Лінда Томас-Грінфілд проводить консультації з дипломатами інших країн, прагнучи отримати їх оцінку ідеї про розширення Радбезу. Тобто, Вашингтон має намір ввести до складу Ради безпеки ООН п’ять нових постійних членів без права вето: Німеччину, Японію, Індію, Бразилію, Південно-Африканську Республіку.

Також, делегація США при ООН пропонує розробити нову схему накладання вето, за якою постійні члени Радбезу муситимуть додатково роз’яснювати рішення про ветування резолюцій Генеральній Асамблеї ООН.

Президент Франції Еммануель Макрон закликає обмежити право вето щодо питання масових злочинів та розширити склад Ради Безпеки. Туреччина взагалі наполягає на скасуванні права вето.

Голова Європейської Ради Шарль Мішель заявив, що Рада безпеки потребує реформування, бо один з її постійних членів (росія) зловживає правом вето.

Однак, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вважає, що наразі змінити Статут ООН можливості немає. Навіть попри те, що дуже посилилося обговорення на тему того, що щось пішло не так і ООН потрібно змінювати.

«Будьмо відверті, всі міжнародні формати, починаючи з Вестфальського миру 1648 року, створювалися за результатами великих воєнних конфліктів, глобальних криз, а все, що відбувалося в той момент у Європі, й було глобальною кризою. Вестфальський мир, Віденський конгрес, Ліга Націй, ООН. Тому є якийсь процес бродіння, він відбувається, лунають різні думки, заклики, експерти пишуть довгі й розумні статті, але, по факту, умови для реформи ООН складуться лише після того, як політична карта світу перекроїться у питаннях політичного впливу тих чи тих гравців», – резюмував глава МЗС Дмитро Кулеба в інтерв’ю LB live.

Чи законно росія посіла місце в ООН?

Розпад Радянського Союзу в грудні 1991 року залишив невирішеним питання міжнародних прав і обов’язків СРСР. З точки зору міжнародного права, неврегульованим залишається і питання статусу держави-члена ООН та постійного члена Ради Безпеки ООН, яким користується російська федерація.

росія хибно вважає питання врегульованим, посилаючись на те, що вже з 24 грудня 1991 року, а в публічній площині – з 31 грудня 1991 року в Радбезі ООН з’явилася табличка з її назвою. Насправді відповідно до Статуту ООН для цього не було і досі немає жодних легітимних підстав.

росія зайняла крісло постійного члена Радбезу ООН в обхід визначених Статутом ООН процедур. Це відбулося на підставі звичайного листа Президента РРФСР Бориса Єльцина, на ім’я Генерального секретаря ООН, який був відправлений 24 грудня 31 рік тому.

Чинний Статут ООН не містить слів «російська федерація». Їх немає, зокрема, в Статті 23 Статуту, де перелічені постійні члени Ради Безпеки ООН.

Правомірна процедура набуття державою «російська федерація» членства в ООН та місця серед постійних членів Ради Безпеки мала обов’язково передбачати кроки, визначені Статутом ООН.

У грудні 1991 року звернення російської федерації щодо наміру продовжити членство СРСР в ООН мало бути належним чином розглянуто Радою Безпеки та Генеральною Асамблеєю відповідно до Статті 4 Статуту ООН. Вона передбачає, що членство миролюбних держав в ООН набувається саме за рекомендацією Ради Безпеки ООН та за рішенням Генеральної Асамблеї, і лише в такий спосіб.

Наприклад, такий правомірний шлях пройшли новоутворені держави-члени ООН Чехія і Словаччина після того, як припинила своє існування держава-член ООН під назвою «Чехословаччина».

Таким чином, російська федерація ніколи не проходила правомірної процедури набуття членства і займає місце СРСР в Раді Безпеки ООН незаконно. З юридичної та політичної точок зору може бути лише один висновок: росія – узурпатор місця Радянського Союзу в Радбезі ООН.

Чи можна росію вигнати з ООН?

Представники України запропонували триступеневий план, як запобігти захопленню Ради Безпеки росією.

  • Визнання росії державою-агресором в Організації Об’єднаних Націй технічно позбавляє її права головувати в будь-якому органі ООН, зокрема в Радбезі. Тому ООН повинна застосувати свій статут і заборонити росії головувати в Раді Безпеки.
  • Виведення росії з Ради Безпеки та Генеральної Асамблеї з огляду на її незаконну присутність; як тимчасовий крок вона може подати заявку на отримання статусу спостерігача без права голосу в Генеральній Асамблеї.
  • росія має офіційно подати заявку на членство в ООН, щоб її обговорили та проголосували і в Генеральній Асамблеї, і в Раді Безпеки.

Утім, треба усвідомлювати, що будь-який сценарій спрацює лише у разі, якщо і у Радбезі, і в Генасамблеї буде тверда підтримка позбавлення росії членства в ООН. Наразі, коли навіть США не готові обговорювати цей сценарій, це не є очевидним, а отже, перед запуском процедури, Україна має провести серйозну роботу з партнерами.

Винні мають бути притягнуті до відповідальності. Адже увесь світ зацікавлений у тому, щоб 24 лютого в Україні не повторилося більше ніде і ніколи.

Авторка: Катерина Чабанюк.

Читайте також: ПАРЄ оголосила росію диктатурою і закликала визнати путіна нелегітимним

Фото з відкритих джерел.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.