Ексклюзив
Смаль: інтрев’ю начальника ГСВА

3 Лип, 19:00

711

«Щоб «Мрія» пролетіла над відновленими школами, будинками…»: перше інтерв’ю Сергія Смаля – новопризначеного начальника ГСВА

«Станом на 10 червня роботи з відновлення Гостомельської громади (найбільш пошкодженої з деокупованих громад Київщини) за програмою «Є-відновлення» були майже нульові. Станом на сьогодні подано вже майже 600 заяв, понад 150 з них – уже взято в роботу».

8 червня після гучного корупційного скандалу розпорядженням Президента України призначено нового начальника Гостомельської селищної військової адміністрації – Сергія Валентиновича Смаля. Особистість украй «засекречена» – у публічному просторі про нього немає жодної інформації. «Київщині 24/7» удалося першими зі ЗМІ всієї України взяти інтерв’ю у Сергія Валентиновича.

Яким був його шлях до ГСВА; які суттєві покращення за останній місяць відбулися в громаді та який стосунок до Гостомеля має Шекспір – читайте в нашому новому надексклюзивному матеріалі.

Вас призначено на посаду начальника Гостомельської селищної військової адміністрації у червні цього року. Ким і де ви працювали до цього?

З початку повномасштабної війни рф проти України, з моменту створення  оперативного Штабу Ради оборони Київської обласної військової адміністрації 27 лютого 2022 року, я обіймав посаду заступника його керівника.

Чи допомагає ваш військовий досвід керувати громадою сьогодні?

Звісно. Під час особливого періоду воєнного стану саме військові у військових адміністраціях зі своїм досвідом і знаннями можуть якнайкраще організовувати та виконувати цю роботу. Насамперед, це швидкі, ефективні та раціональні рішення. Тому, що до питань керування громадою сьогодні залучено дуже багато сил і засобів Сил оборони – як Збройних сил України, так і Національної гвардії, і Національної поліції. Відтак, досвід роботи у Штабі Ради оборони з огляду взаємодії з усім сектором безпеки (це і ДСНС , і Служба безпеки, і ЗСУ, і Нацгвардія), дуже в нагоді на цій посаді.

Після свого призначення ви зібрали нову команду управління чи не вдавалися до таких кардинальних кадрових змін?

З першого дня роботи мною було прийнято рішення про зміну керівництва військової адміністрації. Було звільнено всіх заступників попереднього начальника та призначено нових. Це пов’язано, перш за все, з тим, що відкрито багато кримінальних проваджень з управлінської діяльності. І вони стосуються рішень, які приймали певні посадові особи в адміністрації. Звісно, правову оцінку тому зроблять правові органи. Але кадрові зміни були дуже важливі, щоб підозрювані були відсторонені від виконання своїх функціональних обов’язків.

Також мої кадрові зміни стосуються певних начальників структурних підрозділів в адміністрації.

Щодо теми вашої команди – ходять чутки, що одіозний місцевий активіст-адвокат Віталій Купрій був призначений вашим радником. Це правда?

Ні, я хочу розвіяти всі чутки. Ані Віталій Купрій, ані будь-хто інший на посаду моїх радників мною не був призначений. Усі ці посади все ще вакантні.

Які вимоги до кандидатів?

Я вважаю, що це мають бути дуже фахові люди. Наприклад, директор нашого ліцею №1 Володимир Захлюпаний, який своїм прикладом показує усій громаді на практиці, як треба опікуватися організацією навчального процесу. Це також можуть бути вчені з великим практичним досвідом. Або інші люди, які конструктивно і фахово можуть допомогти Гостомельській громаді.

З моменту вашого призначення минув майже місяць. Чи вдалося вам уже розібратися з проблемними питаннями Гостомельської громади і з’ясувати, що турбує мешканців?

Так, звісно, це стало відомо вже з першого дня роботи. Я ознайомився з проблематикою ще до призначення. Гостомельська громада – найбільш пошкоджена з деокупованих територій Київщини. І основне проблемне питання, що хвилює людей – це відбудова їхніх будинків. Воно дуже нагальне, актуальне і болюче для людей, тому що їм до сих пір нема, де жити.

Інше проблемне питання – це питання освіти. Тому що на сьогодні багато закладів освіти, як шкільної, так і дошкільної не мають змоги розпочати навчання, адже не мають укриттів.

Ну і система соціального захисту теж потребує втручання і кардинальних змін – і вже багато що зроблено за цей невеликий термін. Протягом останніх 3-х тижнів ми прийняли дуже багато важливих і вкрай необхідних для громади рішень.

Скільки, за вашою інформацією, зруйнованого і пошкодженого майна зафіксовано у громаді? Скільки відновлено? Скільки коштів ще потрібно, аби повністю відновити житловий фонд Гостомельської громади? І скільки на це потрібно часу?

Усього було зруйновано або пошкоджено 3 250 об’єктів. З них багатоповерхівок – 136, приватних будинків – більш ніж 3 000. Решта – об’єкти інфраструктури, школи тощо.

Стосовно коштів, скільки точно їх ще потрібно – зараз ніхто не в змозі надати таку інформацію. Адже це залучення великої кількості фондів, які займаються відновленням. Також це програми державного рівня, обласної військової адміністрації та безпосередньо програми Гостомельської військової адміністрації.

Але на сьогодні запущено в роботу вже якісь програми?

Так, звісно. На сьогодні вже відновлено й готово до проживання більше чверті зазначених мною житлових об’єктів.  І саме в цей час дуже багато проводиться роботи з відновлення.

Якщо належним чином будуть працювати всі програми, то я вважаю, ми повністю відновимося за 2 роки.

Відомо, що до моменту вашого призначення жоден з будинків Гостомеля не було подано до програм відновлення. Чи зрушилась ситуація сьогодні, якщо так – на якому етапі цей процес?

Так, насправді станом на 10 червня роботи з відновлення Гостомельської громади за програмою «Є-відновлення» були майже нульові. Станом на сьогодні подано вже майже 600 заяв, понад 150 з них – вже взято в роботу, і ці роботи розпочато.

Яка ситуація в громаді зараз з укриттями – скільки їх тут, чи всі функціонують і де люди можуть шукати інформацію про їх розміщення?

Щодо укриттів маємо 2 сховища. Одне знаходиться в Бучанській виправній колонії: призначено на 1 000 осіб. Друге в Гостомельському склозаводі – на 300 осіб.

Також у нас є 3 найпростіших укриття. У Ліцеї №1 на 700 осіб. І ще 2 укриття, кожне з яких розраховано на 50 осіб – це Початкова школа №1 і Приватний ліцей №3.

Яка сьогодні ситуація в громаді з медициною, освітою, соціальною сферою?

Щодо освіти. У нас наразі повноцінно працює тільки Ліцей №1, бо має укриття.

Що хочу сказати з цього приводу. Нашою командою вже на сьогодні внесено зміни до відповідних програм, які передбачають встановлення нових укриттів модульного типу в школі й дитячому садочку в селі Озера. Ми плануємо провести всі заходи, щоб на наступний навчальний рік ці заклади освіти запрацювали.

Також аналогічне укриття буде встановлено в селі Горенка для того, щоб там теж запрацював дитячий садок. До цього часу там взагалі не було ніяких укриттів.

На превеликий жаль, школа в селі Горенка станом на сьогодні, через руйнування, не підлягає можливості відкриття. Там потрібна повна реконструкція. І вже знайдено певні можливості з її відновлення – буде побудована повністю нова школа. Прошу всіх небайдужих спонсорів та представників благодійних фондів долучитися до цього процесу.

Соціальна сфера. Ми змінили буквально з перших днів роботи нової команди виплати сім’ям наших загиблих Героїв. На кожну дитину щомісяця з бюджету адміністрації виплачується по 3 000 грн. Допомога на встановлення пам’ятника загиблим – 50 000 грн, на поховання – 30 000 грн.

Окрім цього, на кожну дитину із сімей наших Героїв на оздоровлення ми виплачуємо 20 000 грн. Усі матері їх отримають. Ці виплати вже почалися. Я особисто контролюю ці питання.

Медицина. Функціонує Амбулаторія КНП «Ірпінський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Ірпінської міської ради, яка розташована в 2-поверховому приміщенні комунальної власності. Всупереч Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та інших нормативно-правових актів Ірпінська міськрада не передала вищезазначену будівлю до комунальної власності Гостомельської громади. Попереднім керівництвом не було вжито заходів щодо цього питання. Наразі ми їх вживаємо.

Частина приміщення «Пункту здоров’я села Озера», де до повномасштабного вторгнення рф розміщувалась АТ «Укрпошта», наразі пустує та потребує ремонту.

Також ми займаємось забезпеченням житлом медпрацівників шляхом участі у  Програмі доступного кредитування житла для громадян «є-оселя». Ідеться саме про відшкодування 20% кредиту за рахунок місцевого бюджету.

Стосовно сектору безпеки. Вже з 15 червня в Гостомелі працює та виконує свої обов’язки  офіцер громади. Йому надано відповідне службове приміщення. Також протягом 2-3 тижнів у нас запрацює поліцейська станція в селі Горенка з двома дільничними. І користуючись нагодою, хочу висловити подяку від всієї Гостомельської громади начальнику Головного управління Національної поліції Київської області Андрію Нєбитову за надану допомогу і розуміння реальних потреб громади задля забезпечення громадського порядку.

А з якими проблемами вам самому як начальнику довелося зіштовхнутись, починаючи роботу на посаді? Можливо є процеси або люди, які блокують реалізацію тих чи інших проєктів?

Так, на превеликий жаль, є люди, які забули або ніколи не розуміли, що в нашій державі йде війна. Вони були завжди, і я, на жаль, також з ними тут зіткнувся. З чим це пов’язано? Дуже багато є провокаторів. Дуже багато є людей, які спекулюють.

До речі, минулого тижня представники однієї із компаній, яка займається будівництвом житла, і має недобудову на території Гостомельської громади, завітали до Гостомельської військової адміністрації.

Хочу відразу застерегти всіх представників та керівників відповідних компаній. Не створюйте соціальної напруги та не спекулюйте на проблемах людей. Виконуйте свої зобов’язання перед своїми інвесторами та вкладниками. І тоді представники влади на місцях нададуть необхідну допомогу, підкреслю ще раз: виключно у законний спосіб.

Таких провокаторів, на превеликий жаль, досить багато. Впевнений, що наші правоохоронні органи нададуть їм відповідну правову оцінку, і вірю, що все буде добре.

Загалом чи маєте ще якусь підтримку ззовні від області, держави?

Так, звісно. Хочу висловити вдячність начальнику Київської обласної військової адміністрації Руслану Кравченко за довіру та всебічну допомогу і в питаннях відбудови громади, і в питаннях організації управлінських рішень в  умовах кадрового голоду, та допомоги й консультацій з будь-яких нагальних проблемних питань. Дякую Вам!

Чи встигли ви налагодити комунікацію з місцевим бізнесом, чи помітили відкритість до співпраці, можливо, задля відновлення громади. Чи залучений бізнес до таких процесів?

Так, у першому зверненні до громади я сказав, що я відкритий до будь-яких конструктивних рішень з будь-яким бізнесом.

До мене приходили інвестори, до мене приходять багато бізнесменів, які пропонують певні проєкти. Але я наголошую, що все буде зроблено виключно в законний спосіб, відкрито та прозоро. І друге, першочергово будуть забезпечені потреби виключно тих осіб, які цього нагально потребують на сьогодні. Це сім’ї загиблих Героїв, інваліди війни, учасники АТО/ООС тощо.

Яка ситуація зараз з аеропортом Гостомеля, чи є бажаючі інвестори на його відновлення? І, така, напевно, рана на душі багатьох українців – як щодо будівництва нової «Мрії»?

Так, з цього приводу днями з робочим візитом до нашого аеропорту у Гостомелі завітав британський благодійник та меценат Пол Шекспір. Він і його, я так розумію, фонд певних бізнесменів опікуються відновленням нашої «Мрії». Делегація оглянула аеропорт, їм доповіли про результати робіт. Також він завітав до ГСВА, де я йому доповів про проблеми громади. Шекспір виступив з ініціативою щодо співфінансування закладів освіти та медицини. Сподіваємось на плідну співпрацю.

Тобто ми можемо обнадіяти українців, що «Мрія» буде відновлена?

Так, і ми б того бажали, щоб наша «Мрія» пролетіла над нашими відновленими садочками, школами, будинками… Бо найголовніше, щоб люди з громади могли повернутися до своїх домівок і жити не в модульних містечках, а у своїх домівках. Я дуже-дуже цього бажаю.

Скільки в громаді зараз функціонує модульних містечок?

Їх зараз 2, де проживає 87 родини (210 людей, з них – 17 дітей). Ми наразі приймаємо конструктивні рішення, щоб добудувати їх другими поверхами, тому що не вистачає місць для 30-40 сімей. Через те, що протягом останніх тижнів вони були дозаповнені. Думаю, протягом найближчого місяця ця проблема буде вирішена.

Коли двері голови ГСВА відкриті до мешканців громади, і як, можливо, можна потрапити до вас на особистий прийом?

Я започаткував свою особисту гарячу лінію: 063 578 7371, на яку може звернутися будь який житель Гостомельської громади.

Щовівторка я проводжу особисто прийом громадян з 10.00 до 12.00, де приймаю всіх громадян.

Також щодня о 8.30 особисто приймаю вдів наших загиблих Героїв. У присутності моїх заступників та начальника відділу соціального захисту вислуховую всі їх проблеми. І до кінця тижня мені доповідають, що вони всі вирішені: починаючи з виплат, закінчуючи влаштуванням їх дітей до шкіл, садочків і таке інше.

Також щодня о 8.30  до мене можуть потрапити інші люди, які потребують негайної допомоги.

Наостанок Сергій Валентинович висловив щирі побажання найкращого для кожного мешканця Гостомельської громади та нагадав: «Усе буде Україна!».

Авторка: Аня Алляйн.

Фото: Аня Алляйн.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.