
14 Тра, 09:00
85
Щоб не з’їла інфляція: куди вкладати гроші у 2025 році
Коли на українську економіку одночасно тиснуть війна, інфляція та глобальні економічні ризики, питання збереження і захисту власних коштів стає пріоритетом для мільйонів громадян. Війна змінила не лише підходи до заощаджень, а й саму суть фінансової обережності. Раніше люди масово скуповували валюту, тепер же все більше українців повертають погляд до гривневих інструментів, золота, облігацій, а дехто — навіть до фондового ринку.
Експерти вказують: важливо не піддаватися паніці, уникати хаотичних дій і приймати рішення, спираючись на цифри, прогнози й холодний розрахунок. «Київщина 24/7» пропонує ключові інструменти збереження коштів у найближчі 3–6 місяців.
Гривневі депозити: податки зменшують «на руки» чистий прибуток
Нині головна перевага гривневих вкладів — поєднання високих ставок і відносної стабільності. За словами Дмитра Замотаєва, директора департаменту роздрібного бізнесу Глобус Банку, з 4 квітня середня дохідність за депозитами суттєво зросла. Так, вклади на 6–9 місяців пропонують у середньому 13,5–14,5% річних, а з урахуванням акційних бонусів — і до 16–17%.
Попри те, що податки зменшують «на руки» чистий прибуток до 9,5–12%, це все одно дозволяє перекривати інфляцію. Наприклад, за 6 місяців при вкладі 10 000 грн під 14,5% річних, громадянин отримає близько 558 грн чистого доходу. Це цілком співмірно з очікуваним рівнем інфляції в цей період (4,5–6%).
На думку експертів, оптимально комбінувати кілька вкладень різної тривалості. Це дає гнучкість і убезпечує від дострокового зняття коштів, що зазвичай карається банком.
Дохід залежно від суми, терміну вкладу та середніх відсотків за депозитом:
- При розміщенні 10 тис. грн терміном на 3 міс. під 13% річних (місячна ставка — 1,08%, сукупна ставка за період вкладу — 3,25%) сума доходу за повний термін складе 325 грн. З урахуванням податкових стягнень (74,75 грн) чистий дохід — 250,25 грн.
- При вкладі на 6 міс. під 14,5% річних сукупний дохід — 725 грн, «чистими» — 558,25 грн.
- При вкладі на 9 міс. під 14,5% річних — 1087,5 грн, чистий прибуток — 837,3 грн.
- При вкладі на 1 рік під 13,5% — чистий дохід після податків — 1039,5 грн.
ОВДП — стабільність, що не оподатковується
Ще один надійний інструмент — облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). У фінансовому світі це вважається найбільш безпечним способом «позичити» гроші державі та отримати дохід. Головна перевага ОВДП — доходи за ними не оподатковуються, на відміну від депозитів.
На сьогодні банки та брокери пропонують ОВДП зі ставками від 15% до 18,5% річних залежно від строку погашення. Це означає, що якщо вкласти 100 тис. грн на 1 рік під 18%, можна отримати повністю чистий дохід у 18 тис. грн — без вирахування податку.
Ще одна перевага — низький поріг входу. ОВДП доступні фізичним особам з інвестицією від 1 000 грн (у більшості банків — від 50 000 грн). Купити їх можна через державні банки, а також мобільні застосунки, як-от «Дія», «Приват24», «Ощад 24/7».
ОВДП бувають:
- короткострокові (до 1 року);
- середньострокові (1–3 роки);
- довгострокові (3+ роки).
Станом на травень 2025 року, найвищі ставки пропонуються саме за коротко- та середньостроковими облігаціями, тобто тими, які найбільше підходять для тих, хто не хоче надовго «заморожувати» кошти.
Цей інструмент рекомендується для громадян, які хочуть не лише зберегти купівельну спроможність гривні, а й обійти оподаткування без складних податкових декларацій. З огляду на можливе зниження облікової ставки в другому півріччі, ОВДП із фіксованою ставкою можуть виявитися вигіднішими за депозити вже з літа 2025 року.
Чи «посуне» гривня долар?
Віцепрезидент Асоціації українських банків Сергій Мамедов вважає, що в короткостроковій перспективі ризики для гривні є контрольованими. За його словами, «курс гривні тривалий час є стабільним, а температурa валютного ринку — помітно спала». Монетарна політика Нацбанку, включно з підвищенням облікової ставки до 15,5%, вже дала результат — інфляція сповільнилася, а ціни перестали стрімко зростати.
У найближчі місяці НБУ може підняти ставку до 16–16,5%, щоб утримати контроль над інфляцією. Очікується, що курс долара не перевищить 42,8 грн, тобто коливання становитимуть не більше 1–3%. Купівля долара, таким чином, не гарантує виграшу, особливо якщо зважити на спред (різницю між курсом купівлі та продажу), який «з’їдає» частину прибутку.
Євро також не демонструє різкої динаміки: співвідношення до долара коливається в межах 0,9–0,95, тобто різниця не перевищує 10%. Експерти застерігають: купівля іноземної валюти зараз — радше страховий інструмент, ніж джерело доходу.
За 5 років золото зросло майже у 3 рази
Інвестиційне золото знову на піку популярності. З початку 2024 року його вартість зросла на 50% у гривневому еквіваленті, а за останні 5 років — у 3 рази. Згідно з даними Центру економічних досліджень «Фінансовий пульс», за десятиліття ціна золота в гривні виросла у 4,6 раза.
Головна перевага золота — незалежність від курсів валют, політичних рішень і навіть банківських систем. Це ресурс, ціна якого визначається лише попитом і пропозицією на глобальному ринку. В умовах геополітичної нестабільності аналітики прогнозують подальше зростання: до 12% на рік протягом наступних 12 місяців.
Найкращими для купівлі залишаються зливки на 50-100 грамів. Вони мають хорошу ліквідність, не займають багато місця і легко реалізуються.
Резюме: як не втратити заощадження у 2025 році
Немає універсального рішення для всіх. Для короткострокового збереження найкращими залишаються гривневі депозити (6–9 місяців), для довгострокового — золото та ОВДП. Валюта — резервний інструмент, а фондовий ринок — для обізнаних і готових до ризику.
«Громадян хвилює головне питання: «Що буде далі: війна, припинення вогню, замир’я, вибори… що саме?». А відсутність відповіді змушує українців турбуватися про те, як не втратити власні заощадження. В інформаційній «колотнечі» страхи мають здатність лише посилюватися, адже часто емоції беруть гору над раціо. Однак попри інформаційну «негоду» та об’єктивні ознаки воєнної та економічної невизначеності, наразі у громадян є вдосталь можливостей для того, щоб убезпечити свої кошти від знецінення», — підкреслив Сергій Мамедов.
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Фріпік
Читайте також: Коли ціни дихають у спину: інфляція в Україні зростає швидше за доходи українців
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Автор: Ексклюзив
«Дія» банк війна в Україні гроші депозити долари США євро золото інфляційні втрати Нацбанк Ощад податки Приват24 фінансиПоділитися новиною: