
1 Кві, 18:15
900
Скандальне комунальне об’єднання «Київзеленбуд» продовжує заробляти на озелененні Києва
Навколо комунального об’єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень «Київзеленбуд» протягом останніх 5 років неодноразово розгоралися гучні скандали. Наприкінці червня 2023 року екскерівницю «Київзеленбуду» Наталію Бєлоусову оголосили в міжнародний розшук.
Після скандального звільнення попередньої керівниці в липні 2019 на цю посаду призначено Олексія Короля, але скандалів менше не стало. За його часів «Київзеленбуду» закидали звинувачення щодо невиправданого й зайвого видалення дерев або проведення неякісної обрізки, «золотого» оброблення міста від карантинних бур’янів, насадження низькоякісних клумб із чорнобривців, а також низка вже нових кримінальних проваджень.
Згодом розпорядженням № 1012 Київського міського голови від 19 жовтня 2023 року головою комунального об’єднання став Бахмат Юрій Олексійович.
У розпал робіт з благоустрою журналісти «Київщини 24/7» вирішили з’ясувати, яка ситуація в скандальному «Київзеленбуді» зараз та як їм вдається заробити на озелененні Києва. Для цього ми зв’язалися з інсайдером комунального об’єднання та отримали ексклюзивну інформацію.
Як відомо, КО «Київзеленбуд», дублює функції Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату виконавчого органу Київської міської ради (само написання цієї фрази викликає іронію). І це — одне з найбільш важливих для мера столиці Віталія Кличка комунальних підприємств, яке займається утриманням зелених насаджень та створенням нових парків і скверів, ремонтами, реконструкціями за цінами, які значно перевищують ринкові.
Віталій Кличко полюбляє бути поміченим на висадках рослин у спеку та під час створення скверів на будівельних майданчиках, котрі надалі взагалі будуть знищені та забудовані. Загалом же нові парки, створені за сотні мільйонів, мер міста неодноразово називав одним зі своїх найбільших досягнень на посаді очільника столиці.
Київ поділений на 10 районів. Відповідно до цього принципу в КО «Київзеленбуд» функціонує 10 районних підприємств, 3 лісництва, станція захисту рослин та міський розсадник, що фінансуються з міського бюджету (якщо точніше з податків киян). Всі ці підприємства займаються «утриманням» зелених насаджень у столиці.
КО «Київзеленбуд» є однією з найбільших комунальних структур у пострадянському просторі. В його структурі працює декілька тисяч людей з численною кількістю бухгалтерів, заступників, завідувачів і т.п.
Особливу увагу привертає відділ захисту рослин, який займається нарахуваннями компенсації «відновлюваної вартості» за видалені дерева, пошкоджені зелені зони. У цьому відділі столичні насадження можуть оцінити справедливо, що поповнить бюджетні надходження, або визнати сухостійними, аварійними, хворими, інвазійними, й тоді скромна подяка спеціалістів станції «захисту рослин» все владнає, а статус «зеленої столиці Європи» залишиться лише в спогадах.
Екологічні питання в Києві щорічно коштують більше мільярда гривень. Єдиним чинником, що може змінити стан повітря, води, комфорту в місті, є рослинність. А на рослинність витрачається не більше 10% виділеної суми.
Попри те, що всі свої закупівлі структури «Київзеленбуду» оголошували у формі відкритих торгів, майже всі тендери пройшли із відомими переможцями ще до проведення конкурсу. А часто в закупівлі комунальних підприємств брав участь один учасник, що зазвичай отримував контракт. Наприклад, минулого сезону два райони – Шевченківський та Голосіївський – закуповували саджанці символу міста – каштанів. КП УЗН у Шевченківському районі закуповувало саджанці гіркокаштана м’ясочервоного висотою 450 -500 см, з діаметром стовбура 18-20 см за майже 30 тис. грн/одиниця у компанії-розсаднику «Єва Проджект». Водночас розсадник «Єва Проджект» на своєму сайті пропонував м’ясочервоний каштан з більшим діаметром стовбура (20-25 см) за 16 560 грн за одиницю.
Випадковість? Враховуючи, що за контрактом КП закупило 35 саджанців за майже 30 тис. грн/одиницю, комунальне підприємство лише на каштанах переплатило майже півмільйона гривень від роздрібної ціни цього розсадника. Цікаво куди ж пішли ці кошти? Пікапи? РЕБ? Дрони? Можливо міський голова підкаже?
Загалом у 2023 році розсадник «Єва Проджект» отримало доходу 23 853 700 гривень. Фірма знаходиться у Київській області, в селі Віта-Поштова, належить Олесі Клюшник. І вона на постійній основі постачає рослини в міста України за космічними цінами.
КП УЗН Дарницького району 17 березня уклало договір на постачання 4300 саджанців кущів на 2,62 млн грн у ТОВ «Розсадник рослин «Наталіс», що в середньому 609 гривень за кущ. Це потрійна ринкова ціна. Але місто герой може собі дозволити цю розкіш.
У Дніпровському районі 24 квітня місцеве КП уклало договір на постачання кущів з вищезгаданою ТОВ «Розсадник рослин «Наталіс» та пов’язаним з компанією підприємцем (працівником розсадника «Наталіс» Ольгою Гайовою ФОП «Гайова Ольга Миколаївна» знову за традиційно за вищеними цінами.
Загалом в «Київзеленбуді» є топ-3 постачальників. Перший — це «Єва Проджект» Романа Золотаревського. Другий — ТОВ «Розсадник рослин «Наталіс», який, до речі, був створений компанією Міжнародна Комерційна Компанія «ФОЛМЕКС ГРУП ІНК» із бененефіціарним власником Сандра Кіліндо Джіна, «в народі» Сліпенчук Михайло Вікторович, уродженець міста рубцовськ, алтайський край, терористичної федерації, котрий знаходиться під санкціями РНБО, але в 2018 року замінений паном Олександром Скоробагатько, з реєстрацією в Сполученому Королівстві, та Олексія Венгловського, Наталії Загаби. Дохід компанії за 2023 рік склав 21 955 900 грн.
Та третій постійний постачальник «Київзеленбуду» — ТОВ «Голландські троянди» з Кременчука, очолений колишнім першим заступником міського голови Кременчука Погрібним Андрієм з оточення колишнього регіонала Льовочкіна та ФОП, які працюють в КО.
Більше жодних нових компаній за останні 3-4 роки так і не з’являлось.
Минулого року Печерський УЗН провів тендер на закупівлю кущів для висадження на бульварі Лесі Українки. Основна вимога, яка відкинула більшість постачальників, — кущі мали бути вирощені в контейнері. Цікаво буде перевірити чи ця вимога була виконана, викопавши в присутності комісії декілька кущів на Бульварі Лесі Українки.
Напрошується такий собі висновок, що «Київзеленбуд» — це структура без зобов’язань, з необлікованими бюджетами, штатами та цілями, що жодним чином не сприяє покращенню ситуації з захисту довкілля та адаптації до зміни клімату.
Своєю чергою, президент «Спілки виробників садивного матеріалу» Володимир Разумовський зазначив, що непрозорі тендери призводять до перевитрат столичних коштів. У 2021 році Національне антикорупційне бюро вручило три підозри у справі розкрадання коштів «Київзеленбуд» на суму 115,2 млн грн. А згодом фігуранта справ розкрадання коштів Олексія Короля було представлено на посаду керівника Північного офісу Держаудитслужби.
Дуже цікаво, що підрозділи КО «Київзеленбуд» витрачають немалі кошти на боротьбу з омелою – це паразитні кущі, які часто можна помітити на деревах, але облікувати, перевірити виконану роботу просто неможливо! Схожа ситуація з бішофітом, вітроломами, сніголамами, укріпленням берегів піском, вивезенням рослинних відходів та складування в центральних районах міста.
У зв’язку з цими фактами напрошується висновок, що в структурі «Київзеленбуду» кожна дія — то якийсь парадокс. Парадокс коштом киян та держави.
Хочеться також додати, що наразі проходить закупівля пального для одного із районних КП УЗН міста Києва, з очікуваною вартістю 7 050 000 грн D: UA-2024-03-19-002066-a. Таких підрозділів у КО 15. Чи можна зробити висновок, що лише пальне для автопрому комунального об’єднання обійдеться в близько 100 000 000 гривень у 2024 році? Чи є комунальникам чим похвалитись перед міським головою, окрім вічно нових лопат на суботниках?
Київ втрачає біологічно активні поверхні. А найближчий рейтинг, в якому зможе взяти участь Київ, — рейтинг брудного повітря та води, неконтрольованих атмосферних викидів та знищення зелених зон.
Читайте також: Біля столичного озера Вирлиця сталася масштабна пожежа
Фото: з відкритих джерел, Київщина 24/7
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Автор: Ексклюзив
Віталій Кличко Київ Київзеленбуд Київська міська державна адміністрація новини КиєваПоділитися новиною: