5 Тра, 14:30

551

Скільки разів у 2021 українці скаржилися на обслуговування не державною мовою

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь відзвітував стосовно дотримання Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Про це йдеться на урядовому порталі.

«Другий в історії «Річний звіт про стан дотримання мовного Закону України  у 2021 році» готувався в умовах воєнного стану. Попри минулорічні атаки на мовний закон, ворожу практику російщення окупованих територій, українська мова утверджується і оживає на вустах більшості громадян України, світового українства, друзів України».

16 січня сфера обслуговування споживачів перейшла на українську мову. Це стало першою серйозною перемогою 2021 року. Далі — збільшення присутності державної мови в публічному просторі, яке почало реалізовуватися в липні. В тому числі мова йдеться про обов’язковий іспит на рівень володіння державною мовою для майбутніх держслужбовців та претендентів на отримання українського громадянства.

Звичайно, якщо є закон, є й його порушники. У 2021 році українці поскаржилися 1902 рази на порушення права обслуговування державною мовою.

55% звернень стосувалися відсутності українськомовної версії на сайтах інтернет-магазинів, каталогів та вебсайтів. 45% звернень зафіксовані через порушення права громадян під час усного обслуговування.

Лідером по Україні за кількістю правопорушень мовного закону став Київ — 245 звернень. Нижче за рейтингом Харків, Дніпро, Одеса та Запоріжжя.

«На жаль, лінгвоцид на окупованих територіях України триває у гібридних формах. Дискримінація за мовною ознакою траплялась і била рекорди за своїм резонансом. Втім, порушення мовного закону, незалежно від сфери чи регіону, а також зухвалість низки порушників, фіксувалися вчасно. Головне інше. Загальнонаціональна профілактична робота, репрезентована в ініційованій нами інформаційно-роз’яснювальній кампанії та підтриманій громадянським суспільством, а це — сила-силенна звернень та виступів у медіа, попереджень і виправлених порушень, дала втішні, як для першої в історії незалежної України мовозахисної інституції, результати.»