
3 Кві, 09:00
147
Смертельно для життя: Україна нині входить до числа найбільш замінованих країн світу
Станом на сьогодні в Україні замінованими залишаються 174 тис. кв. км території, що становить 30% від загальної площі країни. Лише в Ірпені, за даними Центру протимінної діяльності, з 12 тисяч гектарів території 8 тисяч є потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами.
З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, проблема мінування територій стала одним з найбільш гострих питань для цивільного населення та військових. Як проходить розмінування нашої країни та скільки років для цього знадобиться дослідила «Київщина 24/7».
За інформацією ООН, лише з 2022 року було зареєстровано понад 500 випадків загибелі або поранення цивільних внаслідок мінних інцидентів. Через окупацію, бойові дії та замінування Україна не може використовувати близько чверті своїх аграрних земель. Харківська, Херсонська і Донецька області наразі є найбільш замінованими областями України.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець підкреслив, що понад 200 тисяч квадратних кілометрів родючих українських земель є потенційно замінованими. За масштабом — це 2 Латвії і Литви разом узяті, або 4 Естонії. Кожен день війни лише збільшує цю цифру.
Загроза для населення
Звільнені території нашої країни, а також частково окуповані регіони залишаються небезпечними для життя через мінні загородження та нерозірвані боєприпаси. За майже три роки фахівці Центру протимінної діяльності відпрацювали в нашій країні понад 1000 звернень громадян і виявили близько 3500 мін, артилерійських снарядів, гранат та інших боєприпасів.
За даними ДСНС у Київській області, на Київщині найбільш замінованими залишаються Бучанський, Вишгородський та Броварський райони. Так, смертельно небезпечний предмет виявили працівники у Бучанському районі під час прибирання території в промисловій зоні — мінометну міну «НОНА» калібру 120 мм. На місце події негайно прибули сапери, які успішно знешкодили загрозу.
Олена Шуляк, голова партії «Слуга народу» розповіла:
«Україна є найбільш замінованою країною у світі, з сотнями мільйонів наземних мін та вибухонебезпечних предметів, які можуть залишатися небезпечними протягом багатьох років. Це створює величезну перешкоду для післявоєнного відновлення та економічного розвитку країни, адже без розмінування територій неможливо говорити про повернення людей та відбудову».
Вона додала, що, згідно зі звітом Інституту глобальних змін Тоні Блера, замінованість територій призводить до:
- великих економічних втрат — до 11,2 млрд доларів ВВП, що еквівалентно 5,6% довоєнного ВВП країни;
- зниження продовольчої безпеки в найбідніших регіонах планети (до війни майже 90% українського експорту пшениці йшло до країн Африки та Азії, що страждають від нестачі продовольства);
- невинних жертв від детонації боєприпасів.
Скільки земель вже розмінували
Розв’язання проблеми мінування потребує значних фінансових та людських ресурсів. За оцінками Світового банку, лише на перший етап розмінування (2023–2025 роки) Україні потрібно близько 1,5 мільярдів доларів. Міжнародна спільнота активно допомагає Україні в цьому напрямку. Зокрема, країни НАТО, Європейський Союз та окремі держави, такі як Канада та Нідерланди, надали або зобов’язалися надати фінансову та технічну допомогу.
Робота України та партнерів у сфері протимінної діяльності дає результати. З 2022 року 35 тис. км2 українських територій завдяки спільним зусиллям Мінекономіки, Міноборони, МВС та неурядових операторів стали безпечними для людей. Про це повідомила Перший віцепрем’єр-міністр — Міністр економіки України Юлія Свириденко.
«Станом на 2022 рік 174 тисячі квадратних кілометрів були потенційно замінованими. З них на сьогодні наші сапери обстежили та повернули людям у безпечне використання вже 35 тис. км2. Ці вражаючі результати мають вплив не лише на українців, а й на глобальну продовольчу безпеку. Зараз Україна входить до десятки виробників пшениці у світі. Українське зерно імпортують 57 країн», — зазначила міністр.
За її словами, ще на початку 2023 року в Україні не було важкої техніки для розмінування, лише шість операторів розмінування та 1500 саперів. Завдяки спільним зусиллям України та партнерів сьогодні:
- загалом в полях працює 98 машин механічного розмінування та понад 4 300 саперів;
- сертифіковано 58 операторів, ще 57 перебувають в процесі сертифікації.
Нині в Україні жіночі групи з 16 спеціально навченими пошуковими собаками, які шукають міни та інші вибухонебезпечні предмети. Одна собака може обстежити до 1 500 квадратних метрів землі за день, що значно більше, ніж людина-сапер може перевірити вручну, а це 50 метрів на день. Це допомагає пришвидшити зусилля – від 30 до 75 разів.
Розмінування України може зайняти 100 років
За оцінками Світового банку, для безпечного розмінування України необхідно близько 34,6 мільярда доларів та впровадження інноваційних підходів. За нинішнього рівня фінансування та використання традиційних методів розмінування цей процес може зайняти понад 100 років.
Оскільки розмінування — це довготривалий і дорогий процес, український уряд працює над створенням єдиного центру з розмінування, що об’єднуватиме зусилля державних і міжнародних організацій.
Міноборони України також розробляє програми підготовки нових саперів і збільшення кількості техніки для розмінування. Крім того, планується залучення сучасних технологій: дронів, роботизованих систем для виявлення мін та штучного інтелекту. Вони дозволять значно знизити вартість розмінування та підвищити безпеку операцій.
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Центр протимінної діяльності
Читайте також: Відбудова після окупації: як Бородянський центр знову допомагає ветеранам
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: