
10 Кві, 09:00
927
Старовинний Київ: 10 знакових місць, які нині є окрасою столиці
Київ — це не лише сучасна європейська столиця, а й місто з тисячолітньою історією, в якій тісно переплітаються культура, архітектура та події минулого. Щоб краще зрозуміти душу міста, важливо знати його знакові місця — ті, що стали візитівкою столиці й свідками його історії. У цій добірці ми зібрали десять унікальних локацій, які й сьогодні надихають своєю величчю, красою та символізмом.
Від древньої Лаври до легендарного НСК «Олімпійський» — кожен об’єкт має свою історію, яка варта уваги. Запрошуємо вас у невелику подорож вулицями та схилами старовинного Києва, де кожна світлина дихає своєю історією.
НСК «Олімпійський»
НСК «Олімпійський» — головна спортивна арена України, яка здатна вмістити понад 75 000 глядачів. Її історія починається 12 серпня 1923 року, коли на «Червоному стадіоні імені Л. Троцького» (перша назва арени) відбулися змагання першої Олімпіади Київщини.
З початку свого існування, головна спортивна арена країни стала потужним поштовхом для розвитку спортивного руху в столиці. Після численних перейменувань та реконструкцій у 1966 році стадіон отримав сучасну назву — НСК «Олімпійський», яка зберігається й донині.
Центральний вхід Республіканського стадіону (нині — НСК «Олімпійський»), 1960 рік. Фото О. Ігнатова. З фонду ДНАББ імені В. Г. Заболотного. Джерело: Старі фото Києва.
Вулиця Володимирська та Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Вулиця Володимирська — одна з найстаріших і найвідоміших вулиць Києва, що пролягає через історичний центр міста. Саме на цій вулиці розташований Київський національний університет імені Тараса Шевченка — один із провідних і найавторитетніших вищих навчальних закладів України.
Будівля університету, виконана в стилі класицизму з характерним червоним фасадом, є архітектурною домінантою вулиці та справжнім символом освітньої традиції столиці.
Вулиця Володимирська, середина 1980-х років. Фото В. Фаліна. Джерело: Старі фото Києва.
Київський фунікулер
Київський фунікулер — один із найколоритніших міських видів транспорту, що з’єднує між собою історичне Верхнє місто (поблизу Михайлівської площі) з нижнім Подолом. Відкрито першу ділянку фунікулера в 1905 році. Це не просто зручний засіб для пересування, а туристична родзинка столиці.
За всю історію транспорту, який неодноразово реконструювався, він зберіг свій особливий шарм. Його маршрут проходить мальовничим схилом Дніпра, відкриваючи пасажирам захопливі краєвиди старого Києва.
Верхня станція Київського фунікулеру, 1966 рік. Джерело: Старі фото Києва.
Поштова площа Києва
Поштова площа — історичне місце в Києві, що знаходиться на правому березі Дніпра, біля підніжжя Володимирської гірки. Це одна з найдавніших площ міста, відома ще з часів Київської Русі.
Сама ж назва цієї площі походить від поштової станції, що діяла тут у XIX столітті. Зараз це місце є дуже популярним серед туристів та жителів столиці, адже воно наповнене музеями, набережною, кафе та доступом до фунікулера і метро.
Календарик на 1988 рік з видом на набережну біля Поштової площі. Фото В. Яковлєва. Джерело: Старі фото Києва.
Подільський узвіз
Подільський узвіз — одна з історичних вулиць Києва, що з’єднує Верхнє місто з Подолом. Подільський узвіз був прокладений у середині 1950-х років як альтернатива Смородинському узвозу. Свою сучасну назву отримав у 1957 році.
Подільський узвіз, 1970-ті роки. Джерело: Старі фото Києва.
Києво-печерська Лавра
Києво-Печерська лавра — один із найдавніших та найвеличніших монастирів України, заснований у 1051 році за ініціативи преподобного Антонія. Лавра швидко стала центром православ’я та духовного життя Київської Русі. З часом вона перетворилася на важливий осередок просвітництва, культури й книжності. У 1990 році комплекс було внесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Сьогодні Києво-Печерська лавра — не лише релігійна святиня, а й визнаний архітектурний та історичний символ столиці.
Києво-Печерська лавра, 1960-ті роки. Фото з архіву І.Ранчукова. Джерело: Старі фото Києва.
Готель «Либідь»
Готель «Либідь» — відомий готель у Києві, збудований у 1970 році поблизу площі Перемоги. Свою назву він отримав на честь сестри засновників Києва — Либеді. У радянські часи готель був одним із символів комфортного проживання в центрі столиці, приймаючи багатьох гостей за кордоном. Згодом будівлю неодноразово оновлювали, зберігаючи її класичний стиль та зручне розташування. Сьогодні готель «Либідь» — це зручне місце для туристів і ділових подорожей, яке поєднує історичну атмосферу з сучасним сервісом.
Готель «Либідь», 1970-ті роки. Фото Є. Дерлеменка. Джерело: Старі фото Києва.
Памʼятник Володимиру Великому
Памʼятник Володимиру Великому — один із найстаріших монументів Києва, відкритий у 1853 році на Володимирській гірці. Князь Володимир тримає у своїй руці хрест, що є символом християнства. Саме Володимир Великий у 988 році охрестив Київську Русь. З висоти пагорба, де стоїть пам’ятний об’єкт, відкривається захоплива панорама Дніпра, що робить це місце улюбленим серед киян та туристів. Пам’ятник Володимиру Великому став не лише історичним символом, а й частиною культурного образу міста.
Пам’ятник Володимиру Великому, 1960-ті роки. Фото з архіву І.Ранчукова. Джерело: Старі фото Києва.
Софіївська площа
Софіївська площа — історична площа в центрі Києва, названа на честь Собору Святої Софії, збудованого у XI столітті. Протягом століть площа була місцем важливих державних та церковних подій: тут проголошували укази, влаштовували святкування та зустрічали послів. Центральним елементом площі є памʼятник гетьману Богдану Хмельницькому, встановлений у 1888 році. Сьогодні Софіївська площа — одне з найпопулярніших культурних та туристичних місць столиці, що поєднує в собі велич історії та дух сучасного Києва.
Софійська площа, повоєнні роки ХХ століття. Джерело: Старі фото Києва.
Костел Святого Миколая
Костел Святого Миколая — це римо-католицький костел, що знаходиться в серці нашої країни, в столиці Київ. Ця святиня є однією з двох римсько-католицьких церков у місті, які побудовані ще до 1917 року.
Після 1917 року костел Святого Миколая був закритий. У 1930-х роках його використовували спочатку як складське приміщення, пізніше як архів. У 1943 році костел постраждав від пожежі. Згодом будівлю відреставрували за рішенням місцевої влади, і в ній розмістився Республіканський будинок органної та камерної музики.
Реставрація Миколаївського костелу, 1958 рік. Джерело: Старі фото Києва.
Київ — це культурний і духовний осередок не лише Київщини, а й усієї України. Старовинні світлини нагадують нам, як зароджувалася велич не просто міста, а й усієї держави.
Читайте також: Київщина на старих фото: 10 знакових місць, що зберігають голос століть
Фото: Старі фото Києва
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: