Юля Галда

3 Чер, 14:23

806

«Тато, а де море?»: який він — український туризм під час війни

Туризму — бути. Багато українських туроператорів та агенцій вже відновили свою роботу. Та який він — туризм під час війни, як туристична група допомагає нашій перемозі та хто поїхав у перші туристичні мандрівки? Аби знайти відповіді на ці питання, кореспондентка видання «Київщина 24/7» поспілкувалась зі співвласником турклубу «Бідняжка» Андрієм Рибачком.

Центральний офіс компанії розташований у Вінниці. Але серед клієнтів клубу є багато жителів Київщини, оскільки турклуб вже багато років пропонує різноманітні мандри на будь-який смак і бюджет.

Андрій розповів, що туристичний бізнес зараз переживає велику кризу. Багато клієнтів виїхали за кордон чи втратили через війну дохід і не можуть собі дозволити мандри. Наразі попитом користуються невеликі локальні екскурсії на 1-2 дні, але ситуація зміниться, щойно в місті настане спека, адже люди захочуть відпусток та прохолоди.

Літо — це завжди сезон водного відпочинку. Цього року українське море буде не туристичним, оскільки пляжі частково заміновані та прострілюються російськими військами. Альтернатива морю — Шацькі озера у Волинській області, але вони надто близько до кордону із Білоруссю. Залишається Дністер. Якщо ви плануєте на ньому відпочинок, Андрій вже рекомендує забронювати житло, поки воно вільне. Також великий наплив відпочивальників очікується цього літа у Карпатах, хоча деякі власники садиб та готелів скаржаться, що зараз у них багато вільних номерів.

Щодо закордонного відпочинку, то з цим ще більші проблеми. По-перше, чоловіки не мають можливості перетнути кордон, а без батька/чоловіка/хлопця більшість жінок не хочуть вирушати у мандри. По-друге, вартість перевезення зросла у валюті на 30%, що позначається на ціні туру. Авіаперельоти теж мають низку проблем, бо їх просто немає в Україні. Туристичні агенції пропонують виліт із Румунії чи Польщі, але до аеропорту потрібно дістатися за власний кошт, та й займає це зайву добу.

Тим не менш, цими вихідними турклуб «Бідняжка» здійснив перші поїздки з початку повномасштабного вторгнення. Одна з поїздок — одноденна подорож до парку хижаків «Арден» та замку у Меджибожі, що в Хмельницькій області. Першими мандрівниками після довгої паузи стали постійні клієнти клубу. Деякі з них вже їздили за цією програмою, проте так зраділи можливості виїхати з міста, що погодилися на повторне відвідування. Організатори врахували наявність комендантської години, тому такий одноденний виїзд став зручним для всіх подорожувальників.

Друга група мандрівників — велосипедисти, які полюбляють активний відпочинок та катали 2 дні у Бакоті Хмельницької області. Туди і назад туристів везуть на мікроавтобусі, а велосипеди встановлюють на спеціальний причіп. Таким чином є можливість об’їздити гарні локації з мінімальними затратами часу на дорогу. Як правило, за вихідні група велосипедистів долає у сідлі не більше 50-80 кілометрів.

Звичайно, не всі любителі мандрів підтримали ідею турклубу відновити роботу під час війни. В постах було багато коментарів, які стверджували, що веселощі не на часі.

«Про розваги тут не йдеться: ми не влаштовуємо «весілля» і пінних вечірок. Екскурсійна подорож — це максимально патріотична річ. Ми пізнаємо Україну, її ідентичність, історію, цінності, природу. Тільки так можна по-справжньому зрозуміти, що ж це за земля, за яку зараз гинуть», — прокоментувала організаторка турклубу Ірина Басенко.

Також Ірина наголошує, що кожна мандрівка — це додатковий прибуток у різні сфери економіки.

«Всього за один день нашим невеликим автобусом ми змогли закумулювати кошти, які допомогли багатьом. Зокрема, 1250 гривень з прибутку передали на закупівлю всього необхідного нашим захисникам. На 3000 гривень, сплачених за вхід у парк хижаків, їм зможуть купити харчі. У Меджибізькому замку після нашого візиту з’явились 1500 гривень на розвиток. А ще ми підтримали підприємців і виробників: придбали рибу у продавців на рибному ринку, купили сувеніри ручної роботи в Сатанові, а під час відвідин старовинного млина купили у мельника 20 кг борошна. Саме так потрібно рухати економіку. І при цьому ми виконали основне завдання мандрівки — відкрили для туристів прекрасні і досі незнані місця Поділля, закохали їх у цей край», — каже організаторка турклубу.

На найближчий час турклуб «Бідняжка» вже запланував нові подорожі: екскурсійні, гастрономічні, instagram-тури з фотографом, екстремальні сплави, авіамандрівки, кінні прогулянки, підкорення Говерли та багато інших.

«Ми живі, бо за нас борються найкращі! Ми маємо жити і працювати, щоб не підвести їх!», — говорять у клубі.

Автор: Юля Галда