
19 Жов, 09:02
330
Тендери на ремонт Білоцерківських котелень: якісна підготовка до опалювального сезону чи черговий привід привласнити кошти платників податків?
З минулого тижня у містах Київської області поступово починають включати опалення. У Білій Церкві опалювальний сезон поки розпочався для об’єктів соціальної інфраструктури, натомість житлові будинки ще чекають своєї черги на тепло.
Підготовка до опалювального сезону 2023 була чи не найдорожчою за всю історію існування України. Воно і не дивно, адже саме у цей осінньо-зимовий період над критичною інфраструктурою України нависає найбільша загроза ракетних ударів з боку росії. Проте, чи не стала скрупульозна підготовка до важкої зими приводом для «відмивання» бюджетних коштів?
Цього тижня під пильне око журналістів «Київщини 24/7» потрапили кілька цікавих замовлень ремонту підключення генераторних установок до мережі котелень Білої Церкви.
З 12 по 28 вересня в електронній системі публічних закупівель Prozorro з’явилось 16 тендерів на поточний ремонт підключення генераторних установок до мережі 0,4 кВ котелень Білої Церкви. Замовником робіт є Комунальне підприємство Білоцерківської міської ради «Білоцерківтепломережа». Вартість ремонту варіюється від 224 338 грн до 3 596 541 грн.
Умови усіх тендерів однакові: після підписання договору, протягом 10 днів підрядник отримує аванс у розмірі 50% від вартості ремонту. Інші 50% оплачуються вже за фактом виконання робіт протягом 30 днів. До того ж, процедури усіх закупівель проходили у вигляді відкритих торгів з особливостями.
Що не так з умовами тендеру?
Усі тендери мали дещо спільне: всім котельням Білої Церкви потрібен був дизельний генератор КОНКРЕТНОЇ ФІРМИ WattStream. Законом передбачено, що технічні специфікації не повинні містити посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб’єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва.
У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим та містити вираз «або еквівалент». Проте у жодному з тендерів такої позначки немає. Отож, це є обмеженням для учасників тендеру.
Але закупівля цих генераторів змушує розглянути ще одне важливе питання, щодо порушення КП «Білоцерківтепломережа» порядку визначення предмета закупівлі. Предмет закупівлі — це товари, роботи чи послуги, які замовник закуповує у межах єдиної процедури закупівлі. Згідно з листом Мінекономіки від 25.11.2016 № 3302-01/38216-06, до робіт можуть бути включені послуги по об’єкту будівництва, але їх вартість не може перевищувати вартість самих робіт.
На прикладі двох тендерів (з найвищою і найнижчою вартістю) ми вирішили перевірити, який відсоток від загальної вартості робіт складає вартість генератора.
Для котельні по вулиці Фастівська, 21А придбали генератор Рmax=6,48 кВт, Рн=6 кВт U=230/400В, f=50 Гц WattStream Daewoo DDAE 10500DSE-3G за 141 001, 92 грн, водночас загальна вартість ремонтних робіт — 223 456,47 грн. Таким чином, ціна генератора становить 63% від загальної вартості робіт. Приблизно таку ж ситуацію бачимо і з іншими тендерами, зокрема, для котельні по вулиці Дружби, 40 придбали генератор Pmax=440 кВТ, Рн=400 кВт, U=400B WattStream WS 550-CL за 2 660 527,87 грн. Загальна вартість робіт склала 3 594 815,74. Відповідно, вартість генератора становить 74% від вартості робіт.
Згідно з листом Мінекономіки від 25.11.2016 № 3302-01/38216-06, ця закупівля має здійснюватися за відповідним визначенням предмета — «послуги». Тобто товар (у нашому випадку — генератор) закуповується під виглядом ремонтних робіт, хоча так бути не має! Виникає питання: чому?
Відповідь насправді дуже проста. З усього цього можна зробити висновок, що компанії, які можуть брати участь у тендері, мають не тільки займатись будівництвом та ремонтом споруд електропостачання та телекомунікацій, а й виробляти генератори WattStream або співпрацювати з цим виробником.
Переможцем в усіх 16 тендерах стало Мале Приватне підприємство «ЕНЕРГІЯ», причому у більш ніж половині випадків БЕЗ КОНКУРЕНЦІЇ, саме тому, що підходить під ці дискримінаційні умови тендеру.
Єдиним «суперником» «ЕНЕРГІЇ» у деяких тендерах ставало ТОВ «ТЕПЛО-КОМУН СЕРВІС», яке завжди пропонувало нижчу ціну та дизельний генератор фірми ESTAR, що є еквівалентом WattStream. Але еквівалент «Білоцерківтепломережа», схоже, навіть не розглядала.
Що відомо про Мале Приватне підприємство «ЕНЕРГІЯ»?
Мале Приватне підприємство «ЕНЕРГІЯ» було зареєстроване у 1993 році. Керівником організації є Олександр Леонідович Волинець — депутат фракції «Європейська солідарність» у Київській обласній раді IX скликання.
Згідно з даними Clarity Project (сервісу аналізу публічних закупівель та їх учасників), Мале Приватне підприємство «ЕНЕРГІЯ» стало переможцем у 168 закупівлях на суму 170,99 млн грн. Найбільше замовлень організація отримала від ПрАТ «ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» на 73 592 786,40 грн. Від комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Білоцерківтепломережа» МПП «ЕНЕРГІЯ» загалом отримало 15 627 851,05 грн.
А тепер найцікавіше: у грудні 2019 року Мале Приватне підприємство «ЕНЕРГІЯ» фігурувало у кримінальному провадженні 759/23066/19.
Тоді суд постановив, що службові особи тендерного комітету КОДА відхиляють більш економічно вигідні процедури учасників закупівлі та укладають договори підряду з підконтрольними суб’єктами господарювання. Надалі однією з обов’язкових умов укладання договорів підряду є отримання службовими особами замовника неправомірної вигоди, еквівалентної 10-15 % від ціни договору.
За такою злочинною «схемою» були укладені договори підряду зокрема і з МПП «ЕНЕРГІЯ».
Висновок
Що ми маємо зараз? Як бачимо, нічого особливо не змінилось. МПП «ЕНЕРГІЯ» досі отримує підряди на величезні суми БЕЗ КОНКУРЕНЦІЇ та з дискримінаційними умовами стосовно інших можливих учасників закупівлі. Єдина відмінність у тому, що зараз, у зв’язку із війною, подібні «схеми» «провертаються» у вражаючих масштабах відкрито і публічно, прямо перед носом українців.
Читайте також: «Вражаюча закупівля»: нова антикорупційна рубрика «Київщини 24/7» про тендери
Фото з відкритих джерел
Авторка: Софія Афоніна
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: