Тісніша взаємодія влади, фахівців та активної громади: Київ закликає до єдності задля збереження історичної та культурної спадщини

24 Кві, 16:36

82

Тісніша взаємодія влади, фахівців та активної громади: Київ закликає до єдності задля збереження історичної та культурної спадщини

Для дієвого захисту історичної та культурної спадщини Києва необхідно посилити співпрацю між владою, правоохоронцями, фахівцями та громадськістю. Про це повідомила заступниця голови КМДА Ганна Старостенко під час круглого столу, присвяченому захисту культурної спадщини в умовах війни та внутрішніх загроз.

«Влада має діяти системно: забезпечувати правові механізми та оперативно реагувати на факти недобросовісного ставлення до пам’яток. А громада – бути активним партнером, який не дає замовчати знищення нашого спільного надбання. Вирішальну роль повинні відігравати правоохоронні органи. Необхідне постійне залучення поліції та прокуратури до фіксації правопорушень, розслідування фактів знищення або доведення до руйнації пам’яток і притягнення винних до реальної відповідальності. Тільки за таких умов ми можемо говорити про ефективну систему охорони культурної спадщини», – зауважила вона.

Захід став майданчиком для обговорення шляхів збереження історичних пам’яток, що потерпають як від російської агресії, так і від недбалості власників. У дискусії взяли участь представники міської влади, Міністерства культури, громадських організацій, Нацполіції Києва, профільних установ та народні депутати.

«Вторгнення РФ стало найважчим викликом для культурної спадщини України. Але чимало об’єктів страждають і через бездіяльність власників та прогалини в законодавстві. Потрібні механізми відповідальності, адже такі пам’ятки, як Гостиний двір чи будинок Сікорського, перебувають у катастрофічному стані», — зазначила Ганна Старостенко.

Директорка профільного департаменту КМДА Марина Соловйова зауважила, що одна з головних проблем — низький рівень свідомості власників і м’які санкції. Власники часто ігнорують обов’язки з утримання об’єктів і не проводять протиаварійних робіт. У 2024 році Департамент працює над законодавчими ініціативами, які мають виправити ситуацію.

На круглому столі обговорили вдосконалення законодавства, охоронні зони, проблеми археологічних досліджень, доступ до пам’яток і їх збереження.

Водночас в КМДА нагадали, що у 2024 році у ВР зареєстровано законопроєкти №11458 і №11459, які передбачають посилення відповідальності за руйнування пам’яток та можливість примусового викупу в комунальну власність. Також Київ ухвалив цільову програму на 2025–2027 роки — передбачено реставрацію понад 40 об’єктів, їх консервацію й адаптацію, зокрема для маломобільних груп.

Крім того, у структурі Департаменту створено відділ правового забезпечення, який відстоюватиме інтереси громади в судах, співпрацюватиме з правоохоронцями та документуватиме факти знищення пам’яток.

Читайте також: У Боярці передали жителям міста 100 продуктових пакунків до Великодня

Фото: Ганна Старостенко

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.