
26 Лют, 09:00
811
Токсичні зв’язки: у Києві та області подовжують діяти компанії з російським корінням
«Лютий, що болить» – це більше, ніж просто місяць у році. Це час, коли вже три роки кожен з нас відчуває важливість боротьби, відновлення і надії. При чому – у різних сферах. Від початку повномасштабного вторгнення росії Україна переживає не лише військову агресію, але й серйозні економічні виклики, які ускладнюються присутністю компаній, пов’язаних з агресором.
Останні дослідження YouControl свідчать, що компанії, які розташовані у Києві та Київській області, у треті роковини повномасштабного вторгнення мають серед власників громадян росії чи білорусі, або ж мають давні зв’язки з росією, але приховують це. Присутність таких компаній у бізнес-середовищі створює ризики не лише для економічної безпеки, але й для державної стабільності.
Журналісти «Київщини 24/7» зібрали інформацію про те, яким компаніям в Києві та області все ж вдається успішно заробляти під час війни та підтримувати зв’язки на ринку рф?
Російські власники в українських компаній
Дослідження YouControl показують, що станом на кінець 2024 ріку, в Україні було зареєстровано понад 17 тисяч компаній з російськими власниками. Найбільша кількість компаній, у яких російські власники або бенефіціари, зареєстрована у Києві — 997.
Хоча, з початку повномасштабного вторгнення, київські компанії і почали позбуватись минулого, яке пов’язувало їх з росією, російськими власниками або ж йшли з російського ринку. Однак станом на січень 2025 року у Києві досі залишається зареєстровано 47 компаній з російськими власниками або бенефіціарами.
Найцікавіше відмітити, що така кількість компаній складає 50,5% від усіх компаній в країні.
Основні сфери діяльності цих компаній:
- гуртова торгівля — 19,4%;
- операції з нерухомістю — 12,9%;
- будівництво — 9,7%.
Ці підприємства продовжують вести бізнес в Україні та навіть брати участь у державних тендерах. Загальна сума переможних тендерів, виграних компаніями з «російським слідом» за останні десять років, становить 16,2 млрд грн.
Київські компанії з російськими власниками
Від початку повномасштабної столичні бізнеси активно брали участь у тендерах. Лідирують за держзакупівлями такі компанії з російським минулим:
- ТОВ «ТЕКСТЕР ЛТД» — 7 тендерів загально на суму 19.6 млн грн;
- ТОВ «ВЕЛЕСГАРД» — 1 тендер загально на суму 19.3 млн грн;
- ТОВ «ТЕПЛОВЕНТМОНТАЖ» — 10 тендерів загально на суму 1 млн грн.
Перевірки київських компаній на російських власників
Згідно з даними Опендатабот, було проведено перевірки українських компаній на зв’язки з рф. Так, було виявлено дані лише по 10 компаніям зі 621.
Втім, навіть у такій невеликій вибірці у 8 компаніях Києва та області було виявлено порушення та факти незаконних реєстраційних дій. А саме:
- Незаконні фінансові трансакції або співпраця з російськими суб’єктами— компанії могли здійснювати фінансові операції чи бізнес-відносини з російськими компаніями або особами;
- Не правдиві місця реєстрації чи відсутність належної інформації про кінцевих бенефіціарів— це може бути спроба приховати зв’язки з рф через маніпуляції з реєстраційними даними, зміни в засновниках, бенефіціарах або місці реєстрації;
- Порушення санкцій— компанії можуть здійснювати діяльність, яка заборонена українським законодавством, наприклад, через участь у торгівлі або поставках товарів чи послуг, що підтримують економіку рф чи її агресивні дії;
- Схеми для обходу обмежень— можуть існувати випадки, коли компанії намагаються «маскувати» свою діяльність під іншими повноваженнями або за допомогою посередників для обходу санкцій та інших обмежень.
Мова йде про такі бізнеси у Києві та Київської області, як:
- РАВЕТТІ УКРАЇНА — компанія з адресою масової реєстрації, яку ділить з 75 іншими бізнесами. Торік чистий прибуток Раветті Україна склав 4,7 млн грн. Від початку року ця компанія вже виграла в облгазах Києва, Рівного та Сум тендерів на майже 3 млн грн (Київ);
- ДОМОФОН. ІНЖИНІРИНГ. ОХОРОНА. Торік чистий прибуток компанії склав 3,3 млн грн (Київ);
- ГЕСТЛАЙФ ТРЕВЕЛ. За минулий рік дохід компанії склав 1,4 млн грн (Київ);
- ЕФ ЕС МАККЕНЗІ-Україна: торік компанія отримала чистий прибуток у 515 тисяч грн (Київ);
- ЕКСМО ЕКСЧЕНДЖ УКРАЇНА, наразі — ЛАЛАНА ГРУП. Компанія торік зазнала збитків у 1,6 млн грн. Крім того, наразі бізнес має несплачені борги перед бюджетом у виконавчому провадженні (Київська область);
- РЕОСВІТ — компанії належить торгівельна марка Nadi Renardi. Крім того, бізнес зареєстровано за адресою масової реєстрації — там само свою юридичну адресу зазначили ще 53 компанії(Київ);
- ПАЛВІ ТЕЛЕКОМ — З 2023 року компанія активно бере участь та виграє державні тендери: на майже мільйон гривень у 2023 та вже на 1,8 млн грн від початку 2024 року(Київська область);
- НОВАКОМ Україна — З 2020 року компанія не подає свою фінансову звітність(Київ).
Попри те, що в Міністерстві юстиції України навіть за кількома вибірковими перевірками підтвердили порушення, наразі жодна реєстраційна дія не скасована, а компанії продовжують працювати.
На запит Опендатабота в Міністерстві юстиції України прокоментували, що реєстраційні зміни можна скасувати, якщо є рішення суду або якщо особа, права якої порушено, подасть скаргу протягом двох місяців після того, як дізналася про порушення. Але зробити це потрібно не пізніше, ніж через рік після того, як було прийнято рішення чи вчинено дію.
Однак, у більшості випадків вже минуло понад рік з моменту перереєстрації. А це означає, що терміни упущені. Водночас немає й конкретної постраждалої особи від виводу російських капіталів та вибілення бізнесу.
Сектори економіки з українськими компаніями, перереєстрованими у рф
Найбільша частка перереєстрованих українських компаній у росії належить до «інших» секторів економіки, серед яких ветеринарна діяльність, освіта, охорона здоров’я та надання соціальних послуг, а також сфери мистецтва, спорту, розваг і відпочинку. Крім того, у секторі «Операції з нерухомістю» працює майже 4 500 юридичних осіб:
- В аграрному секторі — близько 4 000 компаній;
- У будівництві залучено понад 2 500 юридичних осіб.
Міжнародні компанії з філіалом в Києві та області, які не вийшли з російського ринку
Компанія PepsiСo станом на початок 2025 року не вийшла з російського ринку. Раніше вже Національне агентство з питань запобігання корупції внесло PepsiCo до списку міжнародних спонсорів війни. Ця компанія й досі продовжує працювати у рф та сплачує податки до бюджету країни-агресора.
Зазначимо, що станом на 2025 рік у PepsiСo на території України працює три підприємства: два виробничі комплекси в Миколаївській області з виробництва снеків та напоїв, та молокопереробний завод у Київській області.
Звернемо увагу, що на Київському молочному заводі, який розташований у Вишневому, виробляються продукти торгових марок: «Чудо», «Слов’яночка», «Марійка» та дитячого харчування «Агуня». Українські споживачі щодня обирають продукти цієї компанії, не знаючи правди про неї. В результаті самі допомагають рф з нами воювати.
Також до таких компаній можна віднести й Nestle. Вона продає в Україні товари «Торчин», «NESCAFE» та «Мівіна» й потрапила до списку спонсорів війни через свою роботу на території країни-агресорки. В столиці компанія знаходиться за адресою: м. Київ вул.Велика Васильківська, будинок 139.
«Компанія вирішила призупинити імпорт та експорт KitKat і Nesquik, серед інших брендів. Водночас вона також вирішила завершити імпорт та експорт неважливих товарів в росію та з росії, рекламу та усі капітальні інвестиції в країні-агресорі», — зазначили в компанії.
Однак вже 2 листопада 2023 року НАЗК повідомило, що Nestle так і не наважилася вийти з ринку держави-терориста.
Компанії-«близнюки» в Києві та росії
У серпні 2024 року до системи YouControl було додано ще один фактор, який вказує на зв’язки українських фірм з росією. Це так звані компанії-«клони», які мають схожі (перекладені) назви, адреси реєстрацій, прізвища керівників та учасників.
Попри те, що в російському реєстрі ЕГРЮЛ немає підтвердження їхньої перереєстрації, ці фірми продовжують функціонувати. За даними YouControl, таких компаній-«клонів» виявлено понад 1 200.
Проте, найбільше зареєстровано в Києві — 597.
Як приклад можна привести торгівельну марку чаю «Greenfield» компанії «ОРІМІ УКРАЇНА». Компанія зареєстрована в Бориспільському районі Київської області.
Однак, торгова марка чаю «Greenfield» є спільним проєктом компанії Greenfield Tea Ltd (Велика Британія) і ГК «Орими» (санкт-петербург), та на російському ринку марка з’явилася у 2003 році. Назва компанії у двох країнах абсолютно ідентична, тому сумнівів немає, що ці компанії є «близнюками».
ТОВ «УКРТЕРМІНАЛКОМПЛЕКС», яка зареєстрована у Києві просп. Валерія Лобановського, входить до фінансово-промислової групи «Комфі», яке розвиває однойменну мережу магазинів техніки та електроніки.
В росії під схожою назвою є ООО «ТЕРМИНАЛКОМПЛЕКС». Компанії мають однакову дату реєстрації, КВЕД, а адреса російської фірми збігається з адресою української компанії до 06.03.2018 року.
Крім того, звернемо увагу, що бенефіціаркою українського ТОВ «УКРТЕРМІНАЛКОМПЛЕКС» є особа, на ім’я Світлана Гуцул, що є резиденткою Кіпру. А до 2018 року учасницею і бенефіціаркою даної компанії значилась особа із ПІБ Гуцул Світлана Василівна з місцем реєстрації та громадянством в Україні.
Чи перевіряють українці компанії на вихід з ринку рф при виборі товарів з 2022 по 2024 роки
Чимало українців перевіряють, чи залишили компанії ринок рф. В анонімному опитуванні українці відповіли чи й надалі перевіряють та які причини перевірки виходу компаній з російського ринку.
Відтак, 253 респонденти зазначили, що перевіряють бренди стосовно роботи в росії у 2024 році; 68 — не перевіряють.
Водночас 16 людей почали перевіряти компанії у 2024-му, тоді як у 2022 році цим не займалися. Одна людина цікавиться виходом компаній з ринку рф з 2014 року.
176 респондентів зазначили, що перевірятимуть компанії, аби не спонсорувати росію та не підтримувати її дії.
Водночас серед тих, хто припинив перевірку, 8 людей зізналися, що втратили сенс.
«Зрозумів, що бойкотстріляє більше в ногу українцям, ніж самому бренду. Мережа розвинена в Україні: українці там працюють і керують. А бойкот радше призведе до виходу компанії з України, ніж з росії», — зазначив один з учасників опитування.
Хоча деякі бренди пам’ятають та уникають їхніх товарів і послуг.
«З часом припиняє перевіряти більшість, бо нічого не змінюється. Той самий Brocard спокійно працює в Україні», — ділиться респондент.
Чому важливо перевіряти компанії на зв’язки з рф
Перевірка зв’язків з російською федерацією важлива для мінімізації юридичних і репутаційних ризиків. Співпраця з російськими фізичними чи юридичними особами може призвести до санкцій, арешту активів і додаткових перевірок правоохоронців.
Такі зв’язки створюють ризики фінансової стабільності та погіршують репутацію компанії чи фізичної особи. Юридичний аналіз необхідний для оцінки ризиків і прийняття рішень щодо подальшої співпраці.
Аналіз судових рішень, санкційних списків та відкритих джерел допомагає виявити приховані зв’язки з країною-агресором, що можуть бути використані для фінансування тероризму.
Авторка: Ольга Галат
Читайте також: Окупація Київщини: сотні ексгумацій, катівні, колодязі з тілами та кістки дітей у спалених машинах
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Автор: Лютий, що болить
бізнес бізнес з російським корінням війна в Україні війна росії проти України компанії Лютий що болить фінансування тероризмуПоділитися новиною: