
29 Бер, 14:14
713
У Бородянці відкрили відбудований Литовсько-український ліцей №1, але дітей досі не пускають
Під час активних бойових дій у Київській області було зруйновано 15 закладів освіти, а пошкоджено 198. Так, внаслідок ракетних ударів та неодноразових попадань снарядів був зруйнований й Бородянський ліцей №1. Усе майно в навчальному закладі повністю знищено, понівечено та розграбовано російською армією.
Восени 2022 року до Бородянки приїхала делегація з Литви, а в лютому 2023 року стартували перші роботи з відновлення ліцею.
У січні 2024 року був затверджений статут, відповідно до рішення сесії Бородянської селищної ради, про перейменування Бородянського ліцею №1 на Литовсько-український ліцей №1, на знак подяки, адже усі роботи з відновлення ліцею профінансувала Литва.
У березні 2024 року відновлений ліцей презентували делегатам з Литви. Бородянські школярі сподівалися, що підуть вчитися у свою школу вже після весняних канікул. Але їх туди не пускають.
Журналісти «Київщина 24/7» поспілкувались з директоркою Литовсько-українського ліцею №1 Інною Романюк, яка розповіла чому діти досі не можуть піти до школи.
За словами Інни Романюк, у соціальних мережах органи місцевої влади почали публікувати інформацію, яка відрізнялась одна від одної.
«В.о Бородянського селищного голови Ірина Захарченко назвала це технічним відкриттям, керівник відділу культури Наталія Новікова написала, що тільки готуємось до відкриття, Міністерство освіти й науки повідомили, що діти уже у квітні почнуть навчатись, а у Київській обласній військовій адміністрації написали, що заклад тільки відбудували», – розповідає директорка закладу Інна Романюк.
Розбіжність інформації схвилювала батьків учнів закладу, і на їхнє прохання були проведені збори, щоб все ж дізнатись чітку дату повернення дітей до Литовсько-українського ліцею №1. На зборах були присутні перший заступник Бородянського селищного голови Дмитро Негреша, начальник відділу освіти Бородянської селищної ради Наталія Новікова та заступник селищного голови з гуманітарних питань Сергій Клевчук. Директорка ліцею каже, що на жодне поставлене питання, зокрема, щодо дати повернення дітей до закладу освіти, вони не відповіли. Але всі помітили навмисне затягування процесу, адже спершу була дата 20 жовтня, потім 15 листопада, а згодом січень 2024 року.
Разом з тим, на сайті Бородянської селищної ради з’явився проєкт рішення про позбавлення Литовсько-українського ліцею №1 фінансової автономії.
«Ми дізнались про те, що нас позбавляють фінансової автономії – абсолютно випадково. На сайті селищної ради з’явився проєкт рішення про позбавлення фінансової автономії Литовсько-українського ліцею №1. Для персоналу це було абсолютною несподіванкою, а для мене, як керівника це було шоком, тому що жодних порушень в нас не було, ми здали всі фінансові зобов’язання за 2023 рік і виконували все належним чином. Ми звернулись до керівника відділу освіти Наталії Новікової за поясненням. Вона повідомила про те, що недоцільно зараз під час війни утримувати наш заклад освіти на фінансовій автономії. Насправді причини зовсім інші. Зазначу, що наш заклад на фінансовій автономії з 1 січня 2023 року. Протягом року ми працювали, здавали всі звіти, як квартальні, так і річні. До нас не було жодних зауважень чи претензій. Втім, співпало так, що й на початку січня Наталію Новікову призначили керівником відділу освіти. З перших днів вона висловлювала своє невдоволення тим, що у нас є фінансова автономія. Мовляв, це недоцільно, бо школа розбита. Проте, я постійно казала, що життя продовжується, колектив працює, діти навчаються, проводимо заняття. Тобто освітній процес продовжується», – розповіла Інна Романюк.
Як стало відомо, проєкт рішення про позбавлення фінансової автономії Литовсько-українського ліцею №1 з’явився на підставі листа відділу освіту Бородянської селищної ради від 5 березня. Директорку закладу Інну Романюк на розгляд цього питання постійною комісією з питань соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів не запросили й навіть не повідомили, коли відбуватиметься розгляд цього питання.
«Начальник відділу ще є депутатом селищної ради та секретарем постійної комісії з питань бюджету та фінансів. Виходить, що Наталія Новікова як начальник відділу освіти написала лист про недоцільність фінансової автономії нашого ліцею, а як секретар бюджетної комісії внесла це питання в розпорядок денний, подала протокол і сама ж написала проєкт рішень. Я вважаю, якщо начальник відділу освіти пише лист про недоцільність фінансової автономії, то треба було мене запросити на засідання комісії. Вимагати від мене пояснення чи звітів, проговорити зі мною всі зауваження, які вони мають до моєї роботи та до роботи закладу, але цього не було зроблено. Це було зроблено тихо і все в одній особі», – підкреслює Інна Романюк.
Згодом зʼявився новий проєкт рішення сесії селищної ради про перший етап реорганізації закладів освіти Бородянської селищної ради, який знову подала начальник відділу освіти Наталія Новікова.
«Яка може бути реорганізація, якщо заклад ще не здався в експлуатацію. Також в цьому проєкті рішення про реорганізацію є пункт – попередити всіх працівників закладу про зміну істотних умов праці й про закриття усіх рахунків директора закладу у всіх казначействах і фінансових установах», – каже Інна Романюк.
Сесія мала відбутись 28 березня, але 27 березня вранці з’явилось розпорядження селищного голови, що питання позбавлення фінансової автономії Литовсько-українського ліцею №1 знято з порядку денного. Проте чи відділ освіти відмовився від ідеї позбавлення фінансової автономії ліцею, чи це питання буде відредаговано – невідомо. Вже у другій половині дня 27 березня з’явилась інформація про перенесення сесії на 4 квітня.
«На мою думку начальник відділу освіти не відмовилась від своєї ініціативи позбавлення ліцею фінансової автономії, а сесію перенесли, щоб знизити напругу, тому що батьки планували прийти на сесію», – зазначила Інна Романюк.
Директорка Литовсько-українського ліцею №1 написала не один допис у соціальних мережах про реформи освіти в Україні й про ситуацію з позбавленням автономії, що викликало у громади Бородянки й в суспільства неабияку зацікавленість у тому, що відбувається.
«На комісії з питань освіти, керівник відділу освіту, при усіх присутніх, в усній формі повідомила, що я ніби-то порушила умови контракту, і зі мною, як з керівником, розривають контракт та за 2 тижні мене звільнять. Звісно, що ніяких письмових документів, що це підтверджують, немає. Можу сказати, що все, що зараз відбувається, це свавілля місцевої влади, особисті амбіції, але аж ніяк не дотримання чинного законодавства України. Такі дії призводять не до покращення якості освіти у нашій багатостраждальній Бородянській громаді, а тільки руйнують її», – підкреслила Інна Романюк.
Читайте також: В Ірпені проходить виставка ікон, які написані на ящиках від зброї
Фото: Інна Романюк
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: