Ексклюзив
У Брюсселі відбувся Саміт ветеранів: Віолетта Дворнікова про деталі

22 Лип, 09:00

1071

У Брюсселі відбувся Саміт ветеранів: Віолетта Дворнікова про деталі

Нещодавно у Брюсселі в Українському хабі громадянського суспільства при Європарламенті пройшов Саміт «Партнерства, інновацій та здоров’я ветеранів», покликаний створити максимальний та адресний доступ до допомоги ветеранів, їхніх родин та цивільних, які постраждали від війни в Україні. Про це повідомила співорганізаторка заходу – голова Європейської асоціації жінок України Віолетта Дворнікова. 

Метою Саміту була презентація інноваційних можливостей та сучасних цифрових інструментів для кращої взаємодії між європейськими, українськими та всесвітніми фондами (інститутами), які займаються реабілітацією, лікуванням та соціалізацією українських ветеранів в Україні та поза її межами.

«Вже 10 років триває війни, з них – 2 повномасштабної. Серед нас з’явилися нові Герої сьогодення – такі ж сильні духом, загартовані болем і жагою до свободи, вільні й нескорені – наші ветерани та ветеранки. Тож одним із ключових питань на сьогодні є робота з ними. З людьми, які заплатили досить високу ціну за нашу свободу. Тому ми маємо напрацювати модель ефективного партнерства для підтримки наших ветеранів», – зазначила на відкритті Саміту Віолетта Дворнікова.

На Саміт «Партнерства, інновацій та здоров’я ветеранів» запросили понад 50 спікерів з України та Європи. Серед них лідери ветеранських організацій з України, а також з Бельгії, Франції. Також приїхали представники ветеранських структур НАТО, депутати Європарламенту та посланці Єврокомісії. Звісно, були присутні представники українського уряду, парламенту та делегати Української асоціації районних та обласних рад. Крім того, були представлені фонди, які надають допомогу ветеранам.  Співорганізаторами заходу стали Лада Ортинська – засновниця та голова організації «Рутенія», Іванна Тлумацька – співорганізаторка та модераторка проєктів Саміту, Ксенія Улитовська – представниця Дніпропетровської області в Альянсі Комітету регіонів ЄС. Почесним гостем Саміту став також Посол України при ЄС – Всеволод Ченцов.

Усі спікери акцентували увагу на найважливіших аспектах – на реабілітації та на соціалізації ветеранів за наслідками війни. Також розповіли про проєкти, які вже зараз працюють для ветеранів. Далі докладніше про деякі з них.

Підтримка ветеранів з боку держави

На засіданні Саміт у Брюсселі взяла участь й голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк. Вона повідомила, що наразі Міністерство молоді і спорту розробляє стратегічні напрямки створення ветеранської політики. Серед її пріоритетів: реабілітація, працевлаштування, освіта, перекваліфікація, ветеранський бізнес, забезпечення житлом, цифровізація, шана, повага та увічнення подвигу.

Олена Шуляк підкреслила, що згідно з попередніми оцінками, після війни у нас буде більше ніж 4 млн ветеранів і членів їхніх сімей. Частина з них з пораненнями – не просто фізичними, а і психологічними травмами, які потрібно долати одночасно. Тож політика щодо ветеранів – це один з найважливіших пріоритетів держави.

«Згідно з останніми дослідженнями, 89% респондентів зазначають складність адаптації ветеранів після повернення до цивільного життя. Враховуючи це, зрозуміла, чітка і, головне, ефективна ветеранська політика має бути у топі пріоритетів відновлення України. Відбудова України не може відбуватися без відновлення українців, без відновлення її людського капіталу», – заявила Олена Шуляк.

За її словами, ветерани повинні мати окреме місце в політиці – і на національному, і на регіональному, і на місцевому рівнях. При чому, йдеться не про політику з трибун і екранів, а про напрацювання оптимальних рішень, прийняття яких впливатиме на долю багатьох представників ветеранської спільноти. Тому на перших післявоєнних виборах, переконана Олена Шуляк, ветерани повинні мати можливість балотуватися і в парламент, і на місцевих виборах.

Проєкти, які вже реалізовують для ветеранів

Спеціальний застосунок для ветеранів та їхніх родин. На Саміті презентували додаток «Братство кіборгів – ветеранський Хаб», який створили, щоб максимально оперативно та якісно допомогти ветеранам-фронтовикам, їхнім рідним та тим цивільним, які постраждали від війни.

«Через Застосунок учасники зможуть отримати та надати допомогу: юридичну, медичну, психологічну, фінансову, волонтерську, логістичну, із перекваліфікації, із працевлаштування, із навчання тощо. Наш Застосунок дасть можливість реабілітаційним центрам, лікарням, медичним компаніям за кордоном запропонувати свої можливості для українських ветеранів», – розповіла розробниця цифрового додатка Марія Пінчак.

Проєкт з підготовки медичної допомоги пораненим та ветеранам. Лікар та Ігор Вітенко у 2022 році заснував ініціативу під назвою «Місія Вітенко», в межах якої збирають пожертви на придбання медичного обладнання та товарів. Команда почала готувати медперсонал для роботи саме з пораненими та ветеранами. Нині в межах ініціативи вже 150 медсестер отримали сертифікати спеціалістів з догляду за ранами.

Проєкт для онкохворих ветеранів. Військовий психолог-травматерапевт, КПТ-терапевт Олександр Гальчинський розповів про проєкт «Разом», спрямований на надання комплексної підтримки ветеранам, які зіткнулися з онкологічними викликами. Він об’єднує медичні, психологічні та соціальні ресурси для забезпечення високоякісної допомоги та покращення якості життя ветеранів. 

Реабілітація ветеранів через спорт

Спікери та гості заходу обговорили важливість та високу результативність реабілітації й адаптації ветеранів через спорт.

«Спорт та змагання відіграють важливу роль у покращенні як фізичного, так і психологічного добробуту інклюзивних ветеранів, сприяючи їх соціалізації, самореалізації та загальному самопочуттю», – зауважила організаторка Саміту, голова Європейської асоціації жінок України Віолетта Дворнікова.

Зокрема, детально ознайомилися з проєктом «Сильні України» – це всеукраїнські спортивні змагання серед ветеранів. Вперше змагання «Сильні України» відбулися у 2023 році та стали частиною системи спортивно-реабілітаційних заходів для ветеранів війни ГО «Федерація стронгмену України» за підтримки депутатів та меценатів.

«Сильні України» – це спортивно-реабілітаційний проєкт, який направлений на реінтеграцію військовослужбовців в мирне життя після поранення. Через цей проєкт пройшло вже більше тисячі ветеранів та військовослужбовців. «Сильні України» – це більше, ніж про спорт, це можливість віднайти себе та свої приховані якості, можливість бути побаченим, почутим, знайти друзів, нові можливості в житті», – розповідає Олександр Швачка, ветеран, амбасадор реабілітаційно-спортивного проєкту «Сильні України», рекордсмен світу з адаптивного стронгмена.

До обговорення процесу реабілітації ветеранів через спорт долучилися на Саміті відомі спортсмени України: Василь Вірастюк – чемпіон світу зі стронгмена, найсильніша людина світу (2004), почесний президент Федерації стронгмену України, Андрій Лунін – український футболіст, гравець іспанського клубу «Реал Мадрид» та інші.

Ветерани та меморандум

Почесними гостями Саміту були й самі ветерани. Олег Щербак – депутат Криворізької міської ради, військовослужбовець В/Ч А7224, людина з інвалідністю 2 групи. Олександр Швачка – ветеран, учасник проєкту «Сильні України», рекордсмен світу з адаптивного стронгмена. Михайло Дроботенко – ветеран, учасник проєкту «Сильні України», рекордсмен світу з адаптивного стронгмена. Артем Погорілий – ветеран, учасник проєкту «Сильні України», рекордсмен світу з адаптивного стронгмена, золотий призер United States Air Force and Marine Corps Trials 2024. Роман Кашпур – ветеран, марафонець, призер «Ігор героїв», рекордсмен в стронгмені. Андрій Васильєв – ветеран, терапевт із реабілітаційного центру Superhumans. Сергій Джердж – старший лейтенант ЗСУ, голова Громадської ліги Україна-НАТО.

Організаторки Саміту пояснили, чому так важливо, що на захід приїхали колишні учасники бойових дій, заради яких все й організовують.

«Одна з найбільших мотивацій у роботі Саміту та платформі «Новий старт для України» це створити умови життя для наших героїв, щоби вони розуміли і бачили заради чого був зроблений їх подвиг. Ми мусимо розвернути суспільство обличчям до проблем наших воїнів. Совість, емпатія і відповідальність мусить розвитися у кожного з нас. Інакше ми не вийдемо в новий виток історії людства, як народ. Наш Саміт — це міст між Україною та Європою, і ми зробимо його активним простором швидких трансформацій для усіх», – прокоментувала Лада Ортинська, засновниця та голова організації «Рутенія».

«Цей Саміт має стати платформою для обміну ідеями, інноваційними підходами та найкращими практиками між усіма зацікавленими сторонами. Це допоможе створити ефективну систему підтримки українських ветеранів, сприяти їхній реабілітації, інтеграції в суспільство та розвитку їхнього потенціалу як важливого ресурсу для майбутнього України,зауважила Віолетта Дворнікова.

За результатами Саміту розробили проєкт меморандуму, який допоможе втілити в життя обговорені ініціативи. Вони є важливими для українського суспільства, переконана голова ГО «Європейської асоціації жінок України» Віолетта Дворнікова. Також громадська діячка підкреслила, що ветерани в майбутньому матимуть серйозний вплив на економічну, політичну та навіть світоглядну сфери життя в Україні.

Наступний Саміт «Партнерства, інновацій та здоров’я ветеранів» має відбутися у жовтні.

Читайте також: У Відні відбувся третій міжнародний Конгрес Європейської Асоціації Жінок України

Фото: Віолетта Дворнікова

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.