Ексклюзив
Олесь Кудрик

15 Лип, 09:00

908

У Софіївській Борщагівці назріває екологічна катастрофа через відсутність нормального водовідведення

Софіївська Борщагівка ще якихось 20 років тому була невеликим селом під Києвом, а зараз перетворилася на густо заселений спальний район із купою багатоповерхівок. З одного боку, забудова виявилася досить успішною, адже багато людей змогли придбати квартири у нових житлових комплексах недалеко від столиці. Щоправда, більшість цих будинків зведені незаконно. Численні земельні махінації, недоброчесні забудовники, порушення екологічних норм, вимог до висотності, відсутність дозволів на експлуатацію – «кити», на яких стоять новобудови Софіївської Борщагівки.

Однією з найбільш нагальних проблем зараз є водовідведення. Через те, що забудовники не продумують, куди виводити зливові та каналізаційні стоки, а влада не контролює цей аспект, деякі мешканці села страждають від постійних затоплень.

«Вода дійшла до першого поверху мого будинку»

Мешканка Софіївської Борщагівки Оксана Лукашук розповіла, що проблема зі стічними водами існує з 2019 року. Однак критичною ситуація стала у 2022-му. Скандально відомий забудовник Андрій Мартинов, що звів у селі житлові комплекси «Софія Сіті», «Софія Резиденс», «Софія Нова» і «Софія Клубний», вивів зливові й деякі каналізаційні стоки у ліс.

«З лісу стічні води затоплюють будинки, що розташовані поблизу, по вулиці Кучанській. Минулого року голова села Олесь Кудрик «почув» нас і провів тендер на капітальний ремонт мереж водовідведення по вулиці Кучанській за 6,8 млн грн», – розповіла Оксана Лукашук.

Стічні води планували вивести по вулиці Кучанській і «підʼєднати» їх до труби, яка перебуває у приватній власності однієї з мешканок Софіївської Борщагівки. Для цього оголосили тендер на майже 6 млн грн. Роботи планували завершити до 25 серпня 2023 року. Однак план виявився не таким надійним, як здавалося. Людина, у власності якої перебуває ця труба, забетонувала її.

«Тепер вся вода збирається на перехресті Кучанської, Мальовничої, Лісової та Каштанової вулиць. Домівки затоплює при першому ж дощі. 21 квітня вода дійшла до п’ятої сходинки на нульовому поверсі, а через півтора місяця – вже до першого поверху», – розповіла мешканка Софіївської Борщагівки.

Загалом, після кожної зливи від затоплень потерпає близько 20 приватних будинків. Для того, аби відкачати воду, доводиться викликати працівників ДСНС.

Після того, як стало зрозуміло, що ситуацію минулим тендером не вирішити, голова Борщагівської ОТГ Олесь Кудрик пообіцяв мешканцям провести зливову дорогу «в обхід» вулиці Кучанської. Роботи мали початись вже цієї весни, однак місцеві мешканці й досі потерпають від затоплень.

Небайдужі жителі Софіївської Борщагівки навіть писали колективне звернення до голови Київської ОВА, де нарікали на бездіяльність голови Борщагівської ОТГ та просили допомогти у розв’язанні проблеми. Однак військова адміністрація вказала, що це питання не в їхній компетенції.

Що відомо про забудовника, який створив цю проблему?

Андрій Мартинов має славу непублічної людини. Його компанії у 2020 році зайняли перше місце в рейтингу найбільш динамічних забудовників Києва та області, але про нього самого майже нічого не відомо.

За понад 10 років роботи Мартинов побудував 114 будівель загальною площею близько 500 тис. кв. м.

Партнери Мартинова — його брат Валерій, син Едуард і Роман Гах. Мартинов і Гах — парафіяни церкви Благодать, яка входить до Братства громад християн віри євангельської – п’ятдесятників. Підприємець побудував храм на території ЖК «Софія» і ходить на служби практично щодня. Сам Мартинов розповідав, що є християнином-п’ятидесятником у четвертому поколінні – і по батькові, і по матері.

Однак деякі ЗМІ стверджують, що цю церкву забудовник використовував для фактичної агітації на користь свого брата Романа Гаха на місцевих виборах-2020. В результаті, Гах став заступником голови Борщагівської ОГТ Олеся Кудрика.

У вересні 2022 року Андрію Мартинову повідомили про підозру в ухилянні від сплати податків на суму понад 140 млн грн. Слідство встановило, що з 2019 по 2021 рік  Мартинов продав близько 900 квартир та комерційних приміщень, а заробіток приховував під виглядом реалізації власного майна. Така «маленька» хитрість знизила ставку податку з 18% до 5% й зберегла забудовнику аж 140 млн грн.

Детальніше про першу спробу розв’язати проблему

23 червня 2023 року Борщагівська сільська рада Бучанського району Київської області оголосила тендер на проведення капітального ремонту зовнішніх мереж водовідведення по вулиці Кучанська в селі Софіївська Борщагівка.

Тендер 19 липня виграла компанія ТОВ Будівельна група «Технобуд Україна», що запропонувала виконати роботи за 5 827 950 грн, що на 52 867,52 грн менше, ніж запропонував конкурент ТОВ «Спецінжиніринг-Постач».

Роботи мали виконати до 25 серпня 2023 року, однак спочатку строк дії договору продовжили до 1 грудня 2023 року, а потім – взагалі до 31 травня 2024 року.

Справа якраз у тому, що провести систему водовідведення вулицею Кучанська неможливо. Але договір не розірвали, а згідно з даними Prozorro тільки продовжили. Відповідно, голова ОТГ Олесь Кудрик витратив кошти «в нікуди», а проблема так і не була вирішена.

Мало того, разом із розробкою проєктно-кошторисної документації, здійсненням технічного нагляду за виконанням робіт та розробкою технічного звіту про інженерно-геодезичні вишукування з виготовленням топографічного плану об’єкта, за цей відверто невдалий капітальний ремонт заплатили 6 155 697 грн.

ТОВ Будівельна група «Технобуд Україна», що виграла цей тендер, – столична фірма, основним видом діяльності якої є будівництво житлових і нежитлових будівель. Її власницею є Галина Володимирівна Антоненко, а керівником – Микола Валерійович Пономар.

Компанія працює з 2017 року, однак згідно з даними аналітичної системи «Опендатабот», інформація про останню фінансову звітність є тільки за 2020 рік. Зокрема, тоді дохід фірми склав 1 055 200 грн, а чистий прибуток – 700 грн.

Також відомо, що за 2023 рік ТОВ Будівельна група «Технобуд Україна» «натендерила» 9 948 170 грн, а за 2024 рік – вже 7 157 721 грн. При чому найбільші суми платить Петропавлівсько-Борщагівська сільрада (16 661 123 грн).

А тепер найцікавіше: у період з 10 по 19 липня 2023 липня компанія фігурувала у шести кримінальних провадженнях. Всі вони повʼязані із будівництвом доріг у Борщагівській ОТГ і розтратою бюджетних коштів на цьому. І саме в цей період керівництво Борщагівської сільради укладає з фірмою черговий сумнівний договір, умови якого ніколи не зможуть бути виконаними…

Майже в усіх кримінальних провадженнях фігурує ще одна фірма зі схожою назвою – ТОВ «Техно-Буд Сервіс». Компанія знаходиться у Чернівецькій області та займається будівництвом доріг і автострад. Її власниками є Денис та Ірина Добровольські, Володимир Борсук і Тодор Бобуль.

Петропавлівсько-Борщагівська сільрада замовила ще й у цієї компанії тендерів на 96 997 463 грн. Частина цих грошей, звісно ж, пішла не на будівництва, про що свідчать численні кримінальні провадження.

Прикметно, що вже 21 серпня 2023 року Держаудитслужба розпочала моніторинг цієї закупівлі, а 20 вересня виявила порушення:

  • неоприлюднення або порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі;
  • не відхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону;
  • ненадання інформації, документів у випадках, передбачених законом.

29 вересня було подано позов до суду, однак, схоже, кримінальне провадження так і не було заведене, адже ніякої інформації у відкритих джерелах про це немає.

Що намагаються зробити зараз?

6 червня 2024 року Борщагівська сільська рада Бучанського району Київської області оголосила новий тендер на капітальний ремонт зовнішніх мереж водовідведення по вулиці Шевченка в селі Софіївська Борщагівка. Це той самий «шлях в обхід», який обіцяв голова Борщагівської ОТГ Олесь Кудрик.

20 червня 2024 року розпочався аукціон, в якому взяли участь 3 компанії: ТОВ Будівельна група «Технобуд Україна», ТОВ «Смарт Універсал Груп» та ТОВ «Спецінжиніринг-Постач». Цього разу найнижчу вартість запропонувала остання компанія – 13 104 222 грн.

ТОВ «Спецінжиніринг-Постач» отримало повідомлення про намір укласти договір. Однак і тут виявилося не все так просто. Замовник відтягнув розгляд учасника з найнижчою пропозицією на 20 днів – до 18 липня 2024 року. Причина: тому що за законом це можливо… Ну і звісно «у звʼязку зі значною кількістю документів». І це все у той час, коли люди потерпають від постійних затоплень…

Що також цікаво, у запитаннях до процедури розгорілася ціла сварка. Потенційні учасники просили вказати, чи застосовані які-небудь коефіцієнти до норм витрат праці робітників-будівельників, робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів, часу експлуатації будівельних машин і механізмів для врахування впливу умов виконання робіт, передбачених проєктом. І кожного разу замовник відповідав, що «все зазначено у проєктно-кошторисній документації». Але ніхто так і не зміг знайти відповідь на це питання у проєктно-кошторисній документації, яка була прикріплена на Prozorro.

З цього можна зробити висновок, що Борщагівська сільрада надала відповідні відомості тільки тим компаніям, яких сама хотіла бачити учасниками тендера.

Також важливим є той момент, що навіть цей тендер не позбавить мешканців Софіївської Борщагівки від затоплень, адже вирішить лише проблему із водовідведенням води з вулиці Кучанської та тих, які розташовані. Однак скид води з житлових комплексів буде продовжуватись, так само як і затоплення…

Що відомо про голову Борщагівської ОТГ Олеся Кудрика?

Олесь Кудрик – один із найскандальніших посадовців Київщини. Фактично він прийшов до влади у 2011 році, коли його «бійці» захопили адмінбудівлю і разом із лояльними депутатами усунули чинного на той момент голову села.

Після того, як Кудрик офіційно став головою Софіївської Борщагівки, набули обертів його земельні махінації. Село перетворилося на будмайданчик — земля там віддавалася за безцінь. У 2016 році ЗМІ оцінили втрати Борщагівки від роботи Кудрика у 18 млн гривень.

У 2017 році Софіївсько-Борщагівська сільрада Кудрика підписала договір з ТОВ «Стройбуд-17» на ремонт дороги. Тоді компанія, створена в березні 2017 року, статутний капітал якої 2000 гривень, отримала 2,6 млн гривень. Таким чином, був порушений закон про державні закупівлі.

Також місцеві жителі звинувачували владу у знищенні екосистеми — захопленні прибережної зони ставка на вулиці Набережній для забудови. Пізніше жителі новостворених будинків закрили доступ до ставка. До скандальних будівель відноситься і ЖК «Волошкове», для якого Кудрик виділив землю. Житловий комплекс був побудований з численними порушеннями екологічних норм.

Схожі претензії були у дирекції аеропорту «Київ». Там вказали, що житлові квартали в Софіївській Борщагівці побудовані з порушеннями норм по висотності і є перешкодою для заходу літаків на посадку.

Детальніше про особу Олеся Кудрика та його особу можете прочитати у матеріалів «Київщини 24/7» з рубрик «Досьє» та «Секрети декларацій».

Висновок

Вже понад 2 роки мешканці села Софіївська Борщагівка потерпають від постійних затоплень своїх будинків. Сільська влада та, зокрема, голова Борщагівської ОТГ Олесь Кудрик закривають очі на недоброчесну забудову, яка створила екологічну проблему. Щобільше, жоден з тендерів, які могли б хоч якось поліпшити ситуацію, не були виконані за всіма умовами договору. Відповідно, гроші витрачені, але нічого не зроблено.

Читайте також: Козинська селищна рада намагається вдруге відремонтувати Великодмитровицький ліцей

Фото: Оксана Лукашук

Авторка: Софія Афоніна

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.