
17 Кві, 09:00
1835
У відбудованому Литовсько-українському ліцеї Бородянки штучно відтерміновують навчальний процес
Повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України торкнулось кожного громадянина нашої держави. І, на жаль, дітей також. Під час війни вони особливо вразливі й потребують психоемоційного спокою та безпечного простору. У перші місяці війни освітній процес зупинився. Проте зараз наші діти навчаються за будь-яких умов, спускаються до укриттів під час повітряної тривоги й навчальний процес продовжується.
Внаслідок злочинів рф частково або ж повністю зруйновані школи, ліцеї, дитсадки. Наразі на деокупованих територіях їх відбудовують. Так, одну зі зруйнованих шкіл у Бородянці – ліцей №1 – взялася відновити Литва. Заклад вже не просто відбудували, а й з нуля звели сучасне укриття. На знак подяки місцева влада навіть перейменувала його і тепер це — Литовсько-український ліцей №1.
Але навколо цього закладу розгорівся скандал. «Київщина 24/7» уже висвітлювала цю проблему. Місцева влада та представники відділу освіти Бородянської селищної ради не пускають учнів до ліцею та не дають добро на відновлення навчального процесу. Між тим у березні 2024 року відновлений ліцей презентували делегатам з Литви. А після весняних канікул, на початку квітня, бородянські діти сподівалися, що таки вже підуть навчитися у рідні стіни. Однак заклад й досі порожній.
Разом з тим, на підставі листа відділу освіти Бородянської селищної ради від 5 березня на сайті Бородянської селищної ради з’явився проєкт рішення про позбавлення Литовсько-українського ліцею №1 фінансової автономії. Це викликало нерозуміння та обурення в адміністрації закладу та серед батьків учнів. Питання планували вирішити на сесії Бородянської селищної ради 28 березня. Але 27 березня вранці з’явилось розпорядження в.о. селищного голови Ірини Захарченко, що питання позбавлення фінансової автономії Литовсько-українського ліцею №1 знято з порядку денного. Однак чи це відділ освіти відмовився від ідеї позбавлення фінансової автономії ліцею, чи це питання буде відредаговано – невідомо. Вже у другій половині дня 27 березня з’явилась інформація про перенесення сесії на 4 квітня.
Журналісти «Київщина 24/7» знову зв’язались з директоркою закладу Інною Романюк, щоб з’ясувати, чи змінилася ситуація зараз і коли все ж планують розпочати навчання в ліцеї.
Як стало відомо, питання фінансової автономії Литовсько-українського ліцею №1 знову зняли з розгляду на сесії Бородянської селищної ради 4 квітня.
«Питання щодо позбавлення фінансової автономії на сесії не розглядалось. Його зняли з порядку денного. Ми разом з батьками учнів були присутні на сесії. Бо вирішили проконтролювати, чи не з’явиться питання щодо нашого ліцею в іншому формулюванні. Також на сайті селищної ради з’явилось розпорядження про наступну сесію, яка відбудеться 25 квітня, але там нашого питання також немає. Тому, можу припустити, що поки до ліцею прикута увага ЗМІ, Міносвіти, це питання будуть переносити з сесії на сесію», – розповіла Інна Романюк.
Директорка ліцею каже, що після того, як вона відвідала сесію 4 квітня, їй з відділу освіти Бородянської селищної ради надіслали лист, в якому попросили пояснити – чому вона була присутня на сесії.
«Після того, як я відвідала сесію, то вже тричі отримала лист від керівниці відділу освіти Наталії Новікової. В одному з них йдеться про те, щоб я надала пояснення — чому я була присутня на сесії. Я, як директор ліцею, окрім посадових обов’язків маю здійснювати представництво закладу. До того ж на сесії вирішували питання надання фінансування на харчування для ліцею. І яку б відповідь я не надала, у листах наголошується на те, що я не виконую свій контракт, що це є порушенням підконтрольності та трудової дисципліни, а це нібито передбачає до працівника дисциплінарне стягнення. Я так розумію, що мені готується догана», – каже Інна Романюк.
Після весняних канікул, 1 квітня, батьки та діти разом з директоркою закладу зібрались до ліцею, щоб розпочати навчальний процес. Адже на зборах у березні, де були присутні перший заступник Бородянського селищного голови Дмитро Негреша, начальник відділу освіти Бородянської селищної ради Наталія Новікова та заступник селищного голови з гуманітарних питань Сергій Клевчук, повідомляли про початок навчання в ліцеї після весняних канікул. Але дітей до закладу не впустили, а керівниця відділу освіти взагалі вирішила піти. Після чого директорці ліцею Інні Романюк знову надіслали лист з вимогою, щоб вона пояснила – чому вона не здійснювала освітній процес, а була разом з батьками біля ліцею.
«Представники відділу освіти Бородянської селищної ради суперечать своїм наказам. Навчальний рік завершується, а вони навіть не розуміють, що діти навчаються у другу зміну в іншому ліцеї, і якщо я була з батьками біля школи вранці, то це ніяк не порушує освітній процес», – додає директорка закладу.
Тоді ж у батьків відбулась зустріч з в. о. селищного голови Бородянки Іриною Захарченко та з першим заступником Бородянського селищного голови Дмитром Негрешою. Влада Бородянки запевняє, що вона контролює ситуацію, і пояснює: не починають навчання через те, що певні роботи ще не виконані. Мовляв, якби в ліцеї все зробили, що потрібно, то це б пришвидшило початок навчання. Навколо закладу проводяться роботи з благоустрою, але в класах, як були недороблені ділянки, такими вони й залишаються.
«12 квітня батьки прийшли до школи, щоб перевірити чи всі роботи виконуються належно. І побачили всі недороблені класи, які, на думку керівниці відділу освіти Наталії Новікової, заважають навчальному процесу. Батьки переконались в тому, що це порожні балачки: ніхто ситуацію не контролює, тому що проводяться поодинокі пусконалагоджувальні роботи, але це не той обсяг робіт, який мав би виконуватись, щоб запустити дітей швидше на навчання до ліцею», – зазначила Інна Романюк.
Відділ освіти Бородянської селищної ради є замовником капітального ремонту з реконструкцією Литовсько-українського ліцею №1. Після завершення робіт все мають передати адміністрації навчального закладу – сам об’єкт, всю необхідну документацію, технічні засоби тощо. Це зобов’язані зробити, оскільки заклад на фінансовій автономії. Тому цей статус хочуть змінити, переконана директорка, щоб уникнути передачі документації. Тоді ліцей залишиться на балансі відділу освіти, а все, що було непрозоро чи що хочуть приховати, залишиться між представниками відділу освіти.
«Керівник відділу освіти Наталія Новікова неодноразово обмовлялась про те, що їй легше забрати фінансову автономію, щоб не передавати цей об’єкт нам. Я так думаю, що є побоювання, що там може бути не все чисто та прозоро з документацією. Тому вони, мабуть, планують усунути директора, тобто мене, та забрати фінансову автономію, щоб у відділі освіти залишилась вся документація, яка може не відповідати дійсності, оскільки в проєкті може бути зазначене одне, а по факту виконаних робіт інше», – каже Інна Романюк.
Батьки учнів ліцею написали колективне звернення до Офісу Президента, до Міністерства освіти і науки, до освітнього омбудсмена Сергія Горбачова, в якому висловили свою недовіру до місцевої влади та керівника відділу освіти, а також щодо їхньої бездіяльності та навмисного затягування початку навчального процесу. Підписи поставили 349 батьків разом з педагогічним колективом. Нині ситуація навколо Литовсько-українського ліцею №1 під контролем Міністерства освіти й науки України, наголошує директорка закладу. Тож учні, педагоги та адміністрація сподіваються, що в травні діти таки зможуть вийти на навчання до ліцею.
«Попри всі події, попри тиск з боку відділу освіти, попри наслідки, які можуть бути, з підтримкою батьків ми боремося за справедливість і за своїх дітей. Я зі своєю школою, зі своїми батьками та учнями, яким щодня дивлюся в очі.Я не залишу їхі буду з ними у будь-який момент», – додала Інна Романюк.
Журналісти «Київщина 24/7» зв’язались і з батьками учнів, щоб з’ясувати чому на їхню думку затягується початок навчального процесу і чи змінилась ситуація після її розголосу.
Батьки дітей, які мали б піти до відбудованого Литовсько-українського ліцею №1, стурбовані тим, що їхні діти навчаються в іншому закладі та ходять на навчання в другу зміну. Вони кажуть, що діти стомлені й окрім навчання в іншому ліцеї не можуть ходити на додаткові заняття, гуртки, спортивні секції, оскільки приходять додому о п’ятій вечора, а подекуди й о шостій годині вечора.
Батьки учнів ліцею бачать навмисне і штучне затягування процесу. Влада селища та представники відділу освіти казали, що без завершення благоустрою біля ліцею, навчальний процес не можна розпочати. Проте батьки знайшли відповідну постанову Кабінету Міністрів України, в якій чітко зазначено, що на період воєнного стану роботи з благоустрою можуть виконуватись і під час навчання. Але в акті треба вказати чітку дату завершення робіт з благоустрою.
«Чому навіть під кінець навчального року наші діти не можуть хоча б місяць повчитись у своїй школі? До прикладу, школа в Ірпені, яка більша за наш ліцей: там з 1 вересня 2023 року діти вже навчались, але на території й зараз продовжують роботи з благоустрою.
Працівників на нашому ж об’єкті працює дуже мало. Складається враження, що їм не виплачують заробітну платню. Ми запитали у декількох працівників:чи вчасно їм платять, то кажуть, що не дуже. Це говорить про те, що замовник робіт, а це відділ освіти Бородянської селищної ради, не дотримується умов виконання праці. Можу підозрювати, що за цим затягуванням ховається корупційна складова.
Області, які зараз постійно страждають від ракетних обстрілів росіян, продовжують відбудовувати та відкривати відновлені освітні заклади з бомбосховищами, тому що у них безпека дітей на першому місці. У нас натомість ми бачимо навмисне затягування процесу. Влада нашої Бородянки запевняє, що діти на першому місці, що діти це наше майбутнє. Але чомусь зараз ми бачимо, що безпека дітей, стан наших дітей, які й так багато пережили за час війни, не в пріоритеті. Така маленька країна Литва за 8 мільйонів євро відбудувала нам нову та сучасну школу. Як їм не соромно свої брудні руки й до дітей вже тягнути?
Директорку просто з’їдають, незрозуміло для кого готують це місце. Вони, мабуть, хочуть забрати фінансову автономію, прибрати директора, взяти собі у відділ освіти на баланс новозбудований ліцей, поставити свого наглядача і тоді вже надати фінансову автономію», – ділиться своїми думками Олена Большакова, мама шестикласниці.
Мама ще одного тутешнього ліцеїста, третьокласника, Олена Строкач сподівається, що її син таки піде до ліцею хоча б у травні, а за затягуванням процесу бачить тільки корупційну схему.
«Вони просто розкрали кошти й зараз це все хочуть приховати, прибрати директора та забрати фінансову автономію. Нам допомагають з інших країн, а вони продовжують робити те, що робилось в країні 30 років. Дуже прикро, що вони спокусились на великі гроші, а тепер всілякими можливими й не можливими способами намагаються це приховати. Від цього страждають наші діти.
Чому навпаки не показати, що наша громада готова до співпраці з різними організаціями, з іншими країнами, щоб люди вкладали кошти в розвиток наших громад, які постраждали від російської агресії, щоб покращити освітній процес громади, якість життя у нашій Бородянці. Натомість ми показали, що влада міста і, зокрема, відділ освіти не готові до цього», – розповіла жінка.
Батьки кажуть, що будуть боротись до останнього, чого б їм це не коштувало. І не мовчатимуть, інакше такі ситуації повторюватимуться і буде лише гірше. Батьки хочуть спокійно їздити на роботу, відвозити дітей вранці на навчання, працювати в Бородянці, в Києві чи в інших містах, а поки працюють, не хвилюватись за дітей і знати, що вони перебувають у безпечному просторі.
«В укритті ліцею є всі умови, щоб не тільки пересидіти тривогу, але й продовжувати навчальний процес. А в ліцеї, де зараз навчаються наші діти, цього зробити неможливо, тому що укриття забите, переповнене учнями. Також відділ освіти повідомляє, що кабінети фізики та хімії не готові, тому ми не починаємо навчання. Але зараз і так не всі учні є, багато дітей за кордоном, тож відсутність двох кабінетів аж ніяк не заважає почати навчальний процес. Їх взагалі можна закрити й доробити влітку. Тобто – це все навмисне затягування процесу, це все відмовки. Зараз, в іншому ліцеї, наші діти навчаються у звичайних кабінетах і це їм не заважає здобувати знання.
Я розмовляла з батьками, які зараз з дітьми за кордоном, то вони кажуть, що не повертаються в Україну серед іншого і тому, що дітям не має де навчатись.
Моя дитина не може ходити на додаткові заняття, ніде крім школи не може вчитися. Інколи й взагалі не хоче йти на навчання. Чому моя не дитина не може навчатись за нормальним графіком, як усі діти з інших громад?», – обурюється мама четвертокласниці, Людмила Коломійчук.
Директорка ліцею разом з батьками учнів стали на захист свого навчального закладу. Вони борються за справедливість, за своїх дітей, за початок навчального процесу у відбудованому Литовсько-українському ліцеї №1. Діти Бородянки пережили багато обстрілів, руйнувань, гучних вибухів за час окупації і вони мають право на навчання у своєму, рідному, ліцеї. Замовник, підрядник, відділ освіти та бородянська влада не шукають можливість вирішити ситуацію, а шукають причину, щоб затягнути процес.
Журналісти «Київщина 24/7» і надалі стежитимуть за ситуацією навколо відбудованого ліцею. Адже діти якнайшвидше мають повернуться до своїх класів та піти на літні канікули, а 1 вересня ліцей знову мав би їх чекати з квітами та усмішками.
Читайте також: Розгоряється скандал навколо відсторонення від обов’язків директора КП «Вишгородтепломережа» ВМР Олександра Тарана
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: