
26 Тра, 09:00
327
Угода про корисні копалини зі США: що можуть добувати на Київщині та які копалини маємо
Верховна Рада ратифікувала угоду зі США, яку окремі ЗМІ та політичні діячі в обох країнах вже назвали «історичною». Угода передбачає можливість США навпіл з українським урядом фінансувати видобуток корисних копалин в Україні та ділити прибуток від такого видобутку 50 на 50. Крім того, американці отримуватимуть половину ренти від нових родовищ.
Також угода дає можливість спеціальному Фонду, який створять в межах реалізації домовленостей, отримати право «першої ночі» на всі інфраструктурні проєкти. Які ж корисні копалини є на Київщині? Та на що вплине угода зі США? Читайте в матеріалі «Київщині 24/7».
Чи зачеплять угоди зі США Київську область?
Угода про копалини, які підписали Україна та США, стосуються всієї території країни. І хоча найбагатшими на корисні копалини вважають Дніпропетровську, Донецьку, Харківську, Полтавську області, насправді корисні копалини за новими, прописаними в угоді, умовами можуть добувати в будь-якому регіоні.
Фонд, який створять Україна та США, матиме можливість брати участь в інвестиціях в будь-які нові родовища, в тому числі і на Київщині. Ще кілька тижнів тому видання Forbes порахувало, що вартість корисних копалин в Київській області складає 21 млрд доларів. Для порівняння, в сусідній Житомирській області – 555 млрд доларів, а в Дніпропетровській – 3,5 трлн доларів.
І хоча такі оцінки – приблизні, а точно порахувати вартість корисних копалин неможливо, ці цифри показують: Київщина – далеко не найбагатший регіон за кількістю корисних копалин.
«Якщо ми говоримо про Київщину, то на території регіону залягають значні поклади піску, з-поміж яких й придатні для виробництва скла, каолінових глин, каменю будівельного й облицювального, родовища торфу, сировини керамзитової, граніту. Також на території Київщини є поклади рідкісних металів, а також значна кількість води питної та мінеральної», – розповідає «Київщині 24/7» кандидат геологічних наук, голова наглядової ради ТОВ «Інститут геології» Андрій Локтєв.
У Київській області багато сировини для будівельних матеріалів, також є значні запаси підземних вод. Так, тут знаходиться більше як 180 родовищ і 55 проявів копалин, які використовують в будівництві. А будівельних пісків вистачає не тільки, щоб повністю забезпечити потреби Київщини, але і на потреби кількох інших областей. Згідно з даними Державної служби геології та надр, серед найбільших запасів:
- сировина цегельно-черепична (112 родовищ, розробляють 13);
- пісок будівельний (55 родовищ, розробляють 24);
- торф (27 родовищ, з яких розробляють лише 2);
- камінь будівельний (23 родовища, з яких розробляють лише 13);
- сировина скляна (5 родовищ);
- сировина керамзитова (три родовища).
Зараз спецдозвіл на видобуток корисних копалин на Київщині можна отримати через е-аукціон. За п’ять років проведення е-торгів видано 415 спеціальних дозволів за понад 4,2 млрд грн. Однак поки що про значні надходження до бюджету говорити не доводиться. Наприклад, у 2023 році в Київській області ренти за користування надрами склали 11,3 млн грн.
«Кожен регіон по-своєму особливий і багатий на окремі корисні копалини. Тому твердження, що корисні копалини в основному зосереджені в тих областях (Дніпропетровська, Полтавська, Харківська, Донецька – ред.) не зовсім коректне. До прикладу, родовища торфу залягають смугою вздовж півночі та центру України, металічні корисні копалини прив’язані до Українського кристалічного щита, який виходить до денної поверхні в центральній та південній частинах України, і т.д.», – каже Андрій Локтєв.
Де залягають корисні копалини та що змінить угода
За даними «Інституту геології», в Київській області розвідано 111 родовищ цегельно-черепичної сировини, серед яких Мостищенське‑І,ІІ, Забучське, Креничське, Обухівське‑І,ІІ, Зарічанське, Романівське, Вільховецьке, Березівське та Халеп’янське (дивіться мапу).
Очікувати, що підписання угоди призведе до швидких змін та збільшення об’ємів видобутку на Київщині не варто. У Державній службі геології та надр розповідають про основні причини, чому надра не розробляють в Київській області:
- незначні запаси, незручна логістика;
- профіцит товару на ринку;
- розташування в зонах водного, лісового чи ПЗФ;
- складність із землевідведенням та отриманням погоджень.
Підписана угода не гарантує, що Україна отримає значні інвестиції у свої родовища. Далеко не всі американські компанії зацікавлені в тому, щоб будувати бізнес в ситуації постійної загрози від РФ, високої корупції та обмеженого внутрішнього попиту.
Крім того, Угода зі США передбачає, що надходження зброї також вважатиметься внеском в спільний інвестиційний Фонд. Тож замість реальних грошей Україна щонайменше певний час може отримувати зброю (що зараз навіть важливіше, аніж інвестиції в розробку родовищ).
«Якщо після дати набуття чинності уряд США надаватиме уряду України нову військову допомогу в будь-якій формі (включаючи передачу систем озброєнь, боєприпасів, технологій або навчання), капітальний внесок партнера від США вважатиметься збільшеним на оціночну вартість такої військової допомоги, відповідно до угоди про обмежене партнерство», – йдеться в угоді.
До того ж для економіки України важливо розвивати не тільки видобуток корисних копалин, але й переробку та високотехнологічне виробництво. Саме це може створити більше високооплачуваних робочих місць та позитивно вплинути на ВВП.
Автор: Дмитро Перлов
Читайте також: Найбагатші пенсіонери Києва: хто щомісячно отримує від ПФУ сотні тисяч гривень і де живуть «щасливчики»
Фото: Київщина 24/7
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: