Українці придбанням житла почали цікавитись, але купують обережно: підсумки ринку нерухомості за 2023 рік від ЛУН

14 Гру, 11:55

223

Українці придбанням житла почали цікавитись, але купують обережно: підсумки ринку нерухомості за 2023 рік від ЛУН

Інтерес до купівлі квартир в Україні сягає 70-80% свого довоєнного рівня, але частина покупців поки що витримує паузу і відкладає рішення про купівлю. Про це, підбиваючи підсумки 2023 року, повідомляє агентство нерухомості ЛУН.

«Українці повертаються до ідеї придбання власної нерухомості, цікавляться пропозиціями на ринку, хоча безпосередньо на угоди виходять обережно», — констатують в агентстві.

На первинному ринку будівельники відкривають відділи продажів, проте зводять житло менш активно порівняно із попереднім періодом. У столиці за три квартали 2023 року введено в експлуатацію на 15% менше житла, а в Київській області та Львові – на 35% та 38% відповідно.

«Це може спровокувати дефіцит нових метрів, що критично для охочих взяти пільгову іпотеку єОселя 7%, за умовами котрої будинку має бути не більше 3 років», — йдеться у підсумку.

Із закінченням зимових блекаутів, інтерес до теми купівлі квартир у 2023 є стабільним і складає на рівні 70-80%, порівнюючи з довоєнним показником. Після падіння на дві третіх з початку вторгнення, українці повертаються до ідеї придбання власної нерухомості.

На вторинному ринку в окремих районах, віддалених від зони конфлікту, спостерігається зростання цін, особливо в іноземній валюті. Зокрема, Київ втратив 3% вартості однокімнатних квартир з 2022 року, в той час, як Львів показав зростання на 12%, а Івано-Франківськ – на 18% у валюті.

Середні ціни на однокімнатні квартири на вторинному ринку зросли в доларах, зокрема у Львові на 12%, в Ужгороді на 7%, у Черкасах на 10%, та в Івано-Франківську на 18%. Київ втратив приблизно 3% вартості, Миколаїв – 5%, а Суми – 6%.

За даними аналітиків, Київ і Львів лишаються найдорожчими містами для купівлі житла. Ужгород, приєднуючись до них, тепер вимагає більше дев’яти років місцевих зарплат на купівлю квартири. У Миколаєві, Запоріжжі та Харкові збирання коштів на квартиру займе від чотирьох до п’яти років через місцеве здешевлення житла внаслідок воєнної агресії.

Оренда показує нові рекорди в безпечних регіонах через внутрішню міграцію. Серпень 2023 року був рекордним щодо інтересу до оренди квартир за всю історію спостережень.

Київ займає третє місце за вартістю життя з ціною однокімнатної квартири у розмірі 13 000 грн за місяць (Львів – 16 000, Ужгород – 15 100).

За ціною оренди двокімнатної столиця зрівнялась з лідером, Львовом – 18 000 грн. Ймовірно, це повʼязано з меншим фондом маленьких квартир у Львові, котрі зайняли ще впродовж 2022 року, тому на західному ринку залишилися лише дорожчі варіанти.

У Києві середня вартість квартири еквівалентна 15 рокам її оренди. У Львові цей показник складає 11 років, в Одесі – 17 років. Харків демонструє 20 років оренди, що в першу чергу повʼязано з падінням цін на довгострокову оренду в прифронтовому регіоні.

Для аналізу економічної доцільності придбання житла обчислюють співвідношення річної плати за оренду до вартості квартири, без урахування амортизації та супутніх витрат.

Найбільш цікавим є подальший розвиток державної програми єОселя, де розширені категорії населення можуть взяти іпотеку на житло під 7%, що для багатьох є чи не єдиним шансом на власну квартиру.

Але за умовами цієї програми житлу має бути менш як три роки, а у 2024 році це вже будуть переважно будинки завершені у часи війни.

«Таких відчутно мало, особливо в столиці, й можна очікувати на зміну умов програми», — прогнозують в ЛУН.

За відсутності воєнної ескалації в ЛУН також очікують подальшу стабілізацію економіки, а за нею повернення віри українців у довгострокові плани, у тому числі й придбання житла.

Читайте також: «Українці мають бути готовими, що серед них буде багато людей з ампутацією»: історія Сергія Данильця, піхотного снайпера, який втратив праву руку

Фото: З відкритих джерел

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.