Ексклюзив
Українці відкрили рекордну кількість ФОПів на другий рік війни

4 Бер, 18:30

254

Українці відкрили рекордну кількість ФОПів на другий рік війни

Попри повномасштабне вторгнення рф в Україну, наші підприємці продовжують виявляти неабияку стійкість. У 2023 році українці створили рекордну кількість ФОПів за останнє десятиліття і встановили абсолютний рекорд – 314 392 нових підприємств.

Причому цей показник перевершив не лише перший рік воєнного стану, але й 2021 рік, тоді українці зареєстрували найбільше ФОПів за всі роки незалежності – 268 382. «Київщина 24/7» розповідає які сфери бізнесу опинилися у лідерах.

За результатами дослідження, зробленого за допомогою інструменту YC.Market, вдалося з’ясувати, що за другий рік повномасштабної війни, українці відкрили майже 315 тисяч ФОПів, а кількість новостворених компаній приросла на 60% у порівнянні з показниками у 2022-му. При цьому, сфера перукарських послуг виросла в чотири рази та стала найчисельнішою серед ФОП. Серед лідерів також сфери обслуговування та будівництва.

«Маємо позитивні новини – український бізнес відновлюється і кількість зареєстрованих підприємців росте. Україна пережила вкрай важкий рік, коли почалася війна, через ворожі обстріли були блекаути, сталось падіння ВВП. Але зараз економіка почала відновлюватись і вже спостерігається зростання ВВП майже на 2,2%. Зростання економіки для нас дуже важливе, адже саме за рахунок податкових надходжень від бізнесу ми фінансуємо наші збройні сили. І я хочу подякувати підприємцям, які сумлінно працюють і платять податки», – зазначила заступниця міністра економіки України Надія Бігун.

За її словами, відновитись бізнесу допомагають урядові грантові програми «єРобота». Уряд пропонує бізнесу декілька варіантів підтримки – мікрогранти для малого бізнесу, гранти для ветеранів і для їх сімей.

Бізнеси продовжують активно відкриватися  

Кількість зареєстрованих юридичних осіб та компаній на другий воєнний рік суттєво зросла у порівнянні з 2021 роком. Поки показник новостворених компаній не вийшов на довоєнний рівень, але динаміка позитивна і приріст відносно 2022 року становить близько 60%. Загалом впродовж обраного періоду в Україні було зареєстровано понад 27,3 тисячі нових компаній.

Найбільшу кількість компаній та ФОПів українці зареєстрували у вересні 2023: понад 2,5 тисячі юросіб та 35,6 тисячі ФОПів відповідно. Значний спад активності створення ФОП бачимо під кінець року в грудні – 16,1 тисячі, але вже у січні 2024 року показники реєстрації суттєво зростають – 25,4 тисячі зареєстрованих ФОПів.

«Попри те, що під кінець другого року війни інформаційне поле було перенасичене песимістичними сценаріями розвитку подій, бізнес стійко тримається і продовжує зростати», – зазначили в YouControl.Market.

 

Найпопулярніші регіони для відкриття – Київ у лідерах

Абсолютне лідерство за кількістю новостворених бізнесів тримає Київ: 9,8 тисячі (36%) компаній та 44,6 тисячі (14%) ФОП.

Львівську область із другої позиції за кількістю новостворених компаній та ФОПів у перший рік війни, витіснила Дніпропетровська. Тут маємо 28,3 тисячі (9%) ФОП та 2,4 тисячі (9%) компаній. Львівська область відповідно стала третьою за кількістю новостворених бізнесів: 24,4 тисячі ФОПів (7,7%) та понад 2 тисячі  (8%) компаній.

Окремо варто звернути увагу на ТОП-10 міст за кількістю новостворених ФОП. У лідерах: Дніпро, Харків, Одеса, Запоріжжя та Кривий Ріг.

«Наші українські підприємці продовжують активно розвивати економіку країни попри складні, страшні часи. Наша родина теж відкрила невеличку перукарню у спальному районі Києва. Сподіваємося на прихильність місцевих мешканців та можливість розвитку нашого бізнесу. Адже – це нові робочі місця та нові податки в бюджет держави», – розповіла киянка Марія Колесник.

Топ-сфери нових бізнесів

Аналітики зазначають, що нині  кожен другий новий ФОП в Україні відкривають жінки. Найбільш помітно кількість підприємиць зросла від початку осені: так, наразі на жінок припадає 60% нових ФОПів.

Загалом, найпоширенішими секторами серед ФОПів, котрі почали свою діяльність, на другий воєнний рік стали:

  • Надання послуг перукарнями та салонами краси – 19,4 тисячі.
  • Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах – 18,1 тисячі.
  • Роздрібна торгівля через мережу Інтернет – 17,9 тисячі.
  • Комп’ютерне програмування – 17,5 тисяч.

Цікаво, що у перший рік війни майже 12% зі всіх відкритих ФОПів були з КВЕДом «комп’ютерне програмування». Але на другий рік дії воєнного стану частка таких ФОПів знизилась майже вдвічі – до 5,6%. Натомість  новою популярною сферою, що увійшла в ТОП-10 на другий рік, стала освіта. Своєю чергою, консультування з питань інформатизації стало менш популярним.

Підприємства, що відкривалися протягом другого воєнного року, найчастіше обирали для роботи напрямок неспеціалізованої гуртової торгівлі – 6,7% підприємств зі всіх новостворених. Також популярними серед компаній-новачків були надання в оренду нерухомого майна (6,2%), будівництво житлових і нежитлових будівель (3,8%) та вантажний автомобільний транспорт (3,1%).

«За інформацією з порталу Spending про використання публічних коштів державного та місцевих бюджетів, на другий рік війни 123 новостворені компанії з КВЕДом 41.20 «будівництво житлових і нежитлових будівель» отримали 236 мільйонів грн державних коштів. Найбільше грошей отримали київські 33 375 505 грн (14%) та харківські 30 473 775 грн (13%) компанії», – підкреслили в YouControl.Market.

Економіст Олексій Король вважає, що зростання кількості будівельних компаній пов’язане з відбудовою країни та відновленні зруйнованих росією об’єктів.

«За даними Світового банку, лише близько 11 млрд  дол. необхідно на відновлення Київщини. Прямі збитки від агресії росії оцінюються в $152 млрд, а повна відбудова України потребує $486 млрд – це реконструкція не лише житла, а й транспорту, сільського господарства тощо», – каже експерт.

Зазначимо, що з початку повномасштабного військового вторгнення у Київській області пошкодили понад 29 тисяч обʼєктів. Майже 17 тис. об’єктів відновили повністю та частково зі збереженням функціонального призначення, серед них понад 15,3 тис. – багатоквартирні та приватні будинки.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Freepik

Читайте також: «Це було як фон у жахітті або у бойовику, де я побував особисто»: інтерв’ю головного лікаря Ірпінської міської лікарні про період окупації

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebookсторінці і в Telegram-каналі.