
15 Тра, 09:00
417
Українцям нараховують газові штрафи на сотні тисяч гривень: перевірять кожного
В Україні з минулого року відновили техогляд внутрішньобудинкових газових систем. Газовики шукають витоки в під’їздах, а разом з тим перевіряють газові лічильники та оглядають обладнання у квартирах. Крім того, регулярно проводять і повірку лічильників як у квартирах, так і в будинках.
Під час таких оглядів та повірок знаходять тисячі порушень, частина з яких закінчується оформленням величезних «штрафів». Саме порушення з лічильником – найпоширеніша проблема, за яку «штрафують». Розміри таких «штрафів» може досягати сотень тисяч гривень. Якщо не заплатити добровільно, це доведеться робити через рішення суду. Через виконавче провадження у боржників можуть арештувати банківські рахунки, автомобіль чи навіть продати майно на спеціальному майданчику.
«Київщина 24/7» розібралась: кому та за що загрожують найбільші газові «штрафи» та як їх нараховують.
За що так які штрафи нараховують?
«Київщина 24/7» вивчила десятки судових рішень за останній рік щодо «штрафів» (правильне формулювання – донарахування необлікованого об’єму газу), які змусили заплатити мешканців Київської області. Важливо зазначити, що в суди потрапляють тільки ті штрафи, які вчасно не сплачені. Якщо ж мешканець Київщини визнав штраф та добровільно його сплатив, така заборгованість не потрапляє в реєстр судових рішень.
Найчастіше йдеться про такі порушення:
- підключення до газопроводу без дозволу та в обхід лічильника;
- несправний газовий лічильник (наявні ознаки стороннього втручання);
- самовільне збільшення опалювальної площі (наприклад, за рахунок балкона).
Один зі співробітників київської філії «Газмережі» розповідає «Київщині 24/7» – практично всі «кустарні» газопроводи пропускали газ. Це небезпечно, однак, крім того, – дорого. Рано чи пізно такий газопровід знайдуть і за нього доведеться платити «штраф».
«Значно більше порушень з втручанням в роботу лічильника – пломба пошкоджена, отвір в корпусі тощо. Щодо самовільного підключення – таке теж трапляється. Часто це вже старі газопроводи, інколи вони прямо при будівництві будинку робились і в фундамент йдуть. Що робимо? Відключаємо газ, тоді порушник має привести газопостачання до належного технічного стану, платити за відключення, підключення, донарахування», – розповідає інженер компанії.
Саме за таке підключення минулого місяця судове рішення щодо газового боргу отримав один з мешканців Ірпеня. Сума донарахування (штрафу) склала 186 859,14 грн. Близько 84,6 тис. грн боржник заплатив добровільно, а ще 102,2 тис. грн – має сплатити за рішенням суду.
Співробітники «Київоблгазу» прийшли перевіряти показники лічильника. Тоді вони знайшли газопровід, який проведено прихованим шляхом під землею. При тому порушник в суді навіть не намагався виправдатись. «Відповідач на судове засідання не з’явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлено належним чином. Від відповідача надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнає», – йдеться в рішенні суду по справі 367/10496/24 від 9 квітня 2025-го.
Штраф за «врізку» в трубу залежить від кількості зареєстрованих в будинку людей та опалювальної площі (якщо будинок опалюється газом). Донарахування відбувається за останні два роки. Формула виглядає так:
- 7,96 * (23,6 * кількість людей * 24 + 11 * площа будинку)
Наприклад, якщо опалювальна площа будинку складає 200 кв.м, а в будинку зареєстровано 4 людини, доведеться заплатити за 33 065,6 куб.м газу. За чинним тарифом це 263 202,1 грн.
Приблизно такий штраф нарахували мешканцю Богуславського району кілька місяців тому. «Газорозподільні мережі України» змусили його заплатити 242 118 грн. Під час перевірки лічильника в лютому 2024-го газовики помітили, що під час включення котла покази лічильника не змінюється.
Виявилось, що газ потрапляє в будинок в обхід лічильника: через несанкціонований газопровід. «В акті про порушення зазначено, що викликалась слідчо-оперативна група Богуславського відділення поліції Обухівського РУП ГУНП в Київській області для фіксації несанкціонованого газопроводу (крадіжки газу). Номер реєстрації ЄО №499 від 14.02.2024 (36-38)», – йдеться в матеріалах справи.
Якщо не сплатити штраф, газопостачання не відновлять. А якщо самостійно відновити, сума штрафу значно збільшиться. Наприклад, громадянина Китаю, який володіє будинком недалеко від Києва, Києво-Святошинський районний суд 9 січня 2025-го зобов’язав сплатити додатковий штраф в розмірі 174 638,89 грн.
«Несанкціоноване відновлення газоспоживання, виявлене після складання акта про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки, факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях», – йдеться в рішенні суду.
Коли можуть виявити порушення?
Газовики мають кілька можливостей знайти порушення. У випадку з квартирами (найчастіше порушення – несправний лічильник) йдеться про перевірки під час планового техогляду внутрішньобудинкових систем, або ж під час повірки лічильників. У випадку з будинками – газовики прийдуть тільки під час планової повірки.
«У 2024 році 21 філія ТОВ «Газорозподільні мережі України» провела технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у 34 тисячах 806 багатоповерхових будинках. У ході робіт фахівці ліквідували 240 113 витоків газу», – розповідають в «Газорозподільних мережах».
З минулого року такий техогляд став обов’язковим. Спеціалісти оглядають внутрішньобудинкові мережі, а також обладнання у квартирах. Залежно від віку будинку, такий техогляд будуть проводити раз на 3-5 років.
Водночас повірка лічильників відбувається раз на 2-8 років.
«Повіряють один раз на 2 роки або один раз на 8 років (наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 № 1747). Періодичність повірки для побутових лічильників газу визначається заводом-виробником та зазначена у паспорті вашого приладу», – пояснюють в Держпродспоживслужбі.
Перед тим, як зняти лічильник, мають перевірити:
- цілісність і збіг номерів пломб;
- наявність пломб на лічильнику та корпусі;
- зовнішній вигляд лічильника;
- номер газового лічильника, завод-виробник, рік випуску, дата останньої повірки, його останній показник;
- перевірити функціонування лічильника.
При виявленні будь-яких порушень складають «Акт про виявлені порушення» та «Акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи». Саме такі акти і є документом, який використовують при нарахуванні заборгованості. Тому важливо правильно його заповнити.
Насправді чи не єдиний спосіб захиститись від штрафу – не допускати порушень. Для цього важливо не втручатись в роботу лічильника, якщо ви купуєте нову нерухомість, перевіряти і сам лічильник, і газове обладнання, і навіть газові труби (адже цілком можливо, що за несанкціоноване підключення доведеться відповідати новому власнику).
Проте судова практика показує, що в деяких випадках штраф можна скасувати через суд. Наприклад, якщо під час експертизи лічильника було порушено інструкцію, якщо ви вже понад два роки не є власником будинку чи квартири тощо.
Автор: Дмитро Перлов
Фото: Київщина 24/7, Freepik, з відкритих джерел
Читайте також: Українцям різко перерахують тарифи на воду, є загроза погодинної подачі: чому в Києві платять менше, ніж в маленьких містах
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: