USAID «Справедливість для всіх» виділила понад 16 млн дол для Державної судової адміністрації

31 Січ, 16:24

202

USAID «Справедливість для всіх» виділила понад 16 млн дол для Державної судової адміністрації

Протягом двох років Державна судова адміністрація України використала 16,6 млн доларів, які були надані в рамках програми USAID «Справедливість для всіх», що реалізується під керівництвом Девіда Вона. Про це йдеться у звітах на сайті Кабінету Міністрів України.

Ці кошти були спрямовані на різні ініціативи з реформування судової системи України з липня 2022 року по червень 2024 року. Згідно зі звітами, поданими до Кабінету Міністрів України, ДСА зосередила основну увагу на реформуванні Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС).

Проте, як показують звіти, значна частина коштів була використана не тільки на судові реформи, але й на підтримку правничої освіти. А саме, це фінансування включало витрати на кейтеринг, компенсації відряджень, оренду автомобілів, ремонти офісів, авіаперевезення та інші послуги, що були зазначені в планах закупівель товарів, робіт і послуг. Це виглядає дещо незвично для органу, що має зосереджуватися на судовій владі.

Зазначимо, що план закупівель для цієї програми містить підписи керівника USAID, Девіда Вона, та Олексія Сальнікова, на той час в. о. голови ДСА.

Зокрема, у звіті за 2024 рік зазначено, що ДСА сприяла організації конференцій на тему модернізації навчальних планів в Школі права Українського католицького університету (УКУ) та на факультеті правничих наук Києво-Могилянської академії. Крім того, в рамках програми було організовано поїздки для 20 студентів до Відня.

Програма USAID, бенефіціаром якої є Державна судова адміністрація України, не лише фінансувала судову реформу, а й активно підтримувала ініціативи у сфері юридичної освіти. Зокрема, програмою було підтримано розробку проєкту реформи юридичної освіти, яку просуває інша фундація. Концепція цієї реформи передбачає відокремлення підготовки правників у вищих навчальних закладах МВС та СБУ, а також скасування заочної форми навчання для юристів.

У 2024 році ДСА відзвітувала також про підтримку Національного агентства з забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) в оцінці законодавства щодо акредитації освітніх програм з правничих спеціальностей. Водночас було підтримано Раду з питань реформ у сфері правничої професії (РПР) в питаннях розмежування юристів та фахівців органів правопорядку.

Ці акценти на реформі освіти викликають питання, чому програма, спрямована на судову владу, з кожним роком все більше орієнтується на юридичну освіту, а не на проблеми судової системи, які повинні бути в пріоритеті.

Також виявилося, що багато заходів в рамках цієї програми повторювались із року в рік, причому деякі з них так і не отримали завершення.

Крім того, відомо, що 916,49 тис. дол. було передбачено, серед іншого, на:

  • Авіаперевезення, залізничне та автобусне сполучення;
  • Наземне перевезення і трансфери (оренда автомобілів, таксі, потяг, автобус);
  • Готельні послуги;
  • Послуги з бронювання готелів;
  • Добові витрати, харчування, додаткові витрати;
  • Оформлення віз;
  • Оренда паркувальних місць;
  • Відшкодування витрат за переліченими вище пунктами тощо.

Ще понад 1 млн доларів США згідно з планом закупівлі, серед іншого, було направлено на:

  • Ремонт та прилаштування офісу;
  • Оренда квартир (житлових приміщень) для іноземного персоналу проєкту, комунальні послуги, послуги з утримання житлових приміщень, експлуатаційні послуги;
  • Реклама у періодичних виданнях;
  • Послуги з підтримки масової розсилки;
  • Послуги з опитування тощо.

Також 199,39 тисячі доларів було виділено, серед іншого, на:

  • Проживання учасників, харчування, послуги кейтерингу;
  • Транспортні послуги, проїзд учасників;
  • Оренда приміщення для проведення заходів;
  • Нагрудні таблички з іменами, друк сертифікатів та запрошень тощо.

Ще 152 тисячі доларів США було передбачено на офісне забезпечення.

Тепер ДСА має відзвітувати за використання цих коштів перед Кабміном

Разом із тим, ДСА відзвітувала про друк 5000 примірників книги Тома Бінгема «Правовладдя», яку 14 червня 2024 року було презентовано в готелі «Хаятт» у Києві з кейтерингом. Чимало сказано про «науспішнішу модель співпраці» у вигляді громадських центрів правосуддя.

Цей об’єм проробленої в першому півріччі 2024 року роботи ДСА вартував агентству США понад 5 млн доларів.

Поряд з іншими активностями, ДСА також працювала над розробкою єдиних показників доброчесності суддів і кандидатів у судді, підтримкою Етичної ради та Дорадчої групи експертів, що займаються відбором суддів до ВРП та КСУ. Крім того, ДСА надала підтримку низці громадських організацій, зокрема ГО «Медійна ініціатива за права людини» та Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем».

Також варто зазначити, що, за даними звіту, частина громадських організацій, згаданих у звітах ДСА, є отримувачами грантів від USAID. Наприклад, у 2023 році було надано підтримку «ЮрФем» для організації форуму юристок України.

Що стосується освоєння коштів у попередні роки, то у 2023 році за період з січня по червень було освоєно 4,177 млн доларів, а за період з липня по грудень — ще 4,34 млн доларів. Протягом 2022 року під керівництвом Олексія Сальнікова ДСА освоїла 3,124 млн доларів, включаючи залучення експерта Вікторії Дженнет для аналізу процесу залучення громадськості до кваліфікації суддів та інші ініціативи.

Слід зауважити, що так і невідомою лишилася доля звіту експертки Вікторії Дженнет та перекладу книги Ганса Пітера Ґравера, про яких вже у звіті за 2024 рік не згадується.

Читайте також: У Бородянці будуть навчати фахівців супроводу ветеранів

Фото: з відкритих джерел

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.