Ексклюзив
Укриття

1 Лют, 08:40

274

В укриття садочку в Калинівці не пускають мешканців громади

Нещодавно в селищі Калинівка Фастівського району відкрили укриття в дитячому садочку «Весняночка». Проте місцеві мешканці скаржаться, що пересічних громадян в це укриття під час тривоги не пускають. «Київщина 24/7» з’ясувала, чи можуть пускати пересічних громадян в укриття закладів шкільної та дошкільної освіти та за яких обставин.

Наші журналісти поспілкувалися з Калинівською селищною головою Юлією Олексенко, щоб з’ясувати, чи насправді в укриття «Весняночки» не можуть потрапити звичайні пересічні громадяни.

«Укриття, яке Ви маєте на увазі, до речі, його немає поки що на карті укриттів для цивільного населення, робилося виключно для потреб вихованців та працівників садочка, оскільки, відповідно до пункту 18 «Положення про заклад дошкільної освіти», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 р. № 305, зі змінами внесеними від 26 вересня 2023 р. № 1022, «доступ до укриттів у державних (комунальних) закладах дошкільної освіти під час здійснення освітньої діяльності надається виключно для учасників освітнього процесу», – розповіла Юлія Олексенко.

 

Вона додала, що, маючи запит мешканців прилеглих будинків щодо їх укриття у цьому садочку, Калинівська селищна рада вживає заходів, щоб його певною мірою задовольнити.

«Наразі, у зв’язку з достатнім об’ємом нещодавно відремонтованої частини підвалу, є можливість вивільнити попередню частину укриття для потреб мешканців. Мається на увазі та частина підвального простору, яка була облаштована під укриття минулого року – це буде окремий простір для дорослих громадян», – каже голова Калинівської селищної ради.

За її словами, орієнтовно на початку лютого для цивільного населення буде відкрито це укриття, яке функціонуватиме в позаосвітній час.

За нашим запитом ситуацію з укриттям в «Весняночці» також прокоментував в.о. голови Київської обласної ради Ярослав Добрянський. У КОР діє комісія з перевірки стану укриттів. Очільник облради наголошує, що громадянам варто було б скористатись іншими об’єктами захисту, адже вдень під час повітряної тривоги, у школах, чи то в садочках, в укриттях перебувають, у тому числі маленькі діти.

«Щоб не бути голослівним, скористаюсь Постановою Кабміну від 26 вересня 2023 р. № 1022 – в укриттях, що розташовані у дитячих садочках, під час навчання можуть перебувати тільки учасники освітнього процесу. А це значить, що сторонніх людей під час повітряних тривог не впускатимуть у такі укриття. Відповідно, вони можуть скористатись найближчими сховищами. І якщо точніше, в укритті дитячого садочку можуть перебувати лише вихованці, педагоги, їхні помічники, батьки, а також медпрацівники», – зазначив Ярослав Добрянський.

За його словами, це необхідно для того, щоб діти мали гарантований доступ, в першу чергу, до безпечного освітнього простору. Проте ситуація трохи змінюється, коли навчальний день у школах та садочках закінчується.

«Вважаю, тут слід також користуватись винятково буквою Закону. «Об’єкти фонду захисних споруд закладів освіти під час здійснення освітнього процесу за очною формою здобуття освіти доступні тільки для учасників освітнього процесу». Це говориться Постановою Кабміну від 10.03.2017 р. №138. Просто так – йшов і зайду в садочок – так точно не може і не має бути. Доступ усіх осіб до укриттів закладів освіти може нести серйозні ризики для безпеки дітей та працівників закладів освіти. Адже укриття розраховані на певну кількість осіб, від цього розраховується потужність вентиляції, наявність вбиралень, запас води і чимало інших, умовно кажучи, «моментів».Тому при надмірній кількості осіб в укритті виникатимуть незручності та низка проблем», – розповідає в.о Київської облради.

Добрянський додав, що також існує ризик, що до укриттів освітніх закладів можуть потрапити люди, які мають алкогольне чи наркотичне сп’яніння, психічні розлади, інфекційні хвороби, сторонні особи можуть принести небезпечні речовини, зброю, порушити санітарно-гігієнічні вимоги.

«У такому разі вкрай важко і майже неможливо забезпечити безпеку дітей та працівників закладів освіти, для яких призначені саме ці укриття. Ризик фізичної, психологічної та моральної небезпеки, відсутність охорони, яка може здійснювати безпеку в укриттях, може призвести до різних небезпечних ситуацій. А це наші діти, вони мають бути у повній безпеці», – зазначає Добрянський.

Тож наразі мешканцям Калинівки залишається почекати, коли завершать ремонт та обладнання частини укриття, яка передбачена саме для усіх громадян. «Київщина 24/7» юуде стежити за ситуацією.

Читайте також: У Маловільшанській громаді відкрили новий безпековий простір

Фото: Юлія Олексенко

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.