
18 Кві, 17:29
797
Великдень за західним обрядом: як українці й світ відзначали свято
Через жорстоку війну росії проти України чимало наших громадян були змушені тимчасово мігрувати до інших країн – у безпеку. У цьому матеріалі ми розповідаємо, як українці знайомилися з великодніми традиціями європейських країн, де восресіння Христа святкували 17 квітня, і показуємо, як світла подія минула у світі.
Про те, як святкують Великдень у Польщі, редакції “Київщина 24/7” розповіла Марія Моложон – українка, яка нині проживає в Кракові.
“Учора (17 квітня) від першої години абсолютно нічого вже не працювало. Всі закриваються на великодні свята. Я знаю, що в церкву поляки ходять. На службу – переважно в суботу”, – розповідає вона.
“У нас в хаті є невеличка святкова атрибутика. Зайчики, писанки” – додає Марія. За її словами, поляки рясно прикрашають свої домівки й вулиці декораціями.

На окрему увагу заслуговує тамтешній особливий сніданок:
“Тут дуже багато страв саме з яєць – не лише варених і прикрашених, є й фаршировані. Є традиційний польський салат, що схожий на наше олів’є: картопля, морква, горошок, огірок, але й ще селера і яблуко. Є дивний суп, який я не куштувала (і скажу чесно – не хочу). Він готується на хлібній заквасці і також із яйцями.
Яйцями не б’ються, але мені показали традицію, коли ти береш в руку яйце, тримаєш його міцно – і ножем зразу розрізаєш. Тобто виходить дві половинки яйця в шкаралупі, і ти ложкою його можеш поїдати.
Пасок, як у нас, я тут особливо не бачила, але в поляків є різні кексики й сирники”.
Наостанок Марія згадала про яскраву традицію серед польських дітей:
“Також на Великдень у магазинах продаються водяні пістолети. Малеча може обприскувати водою одне одного й перехожих на вулиці. І це норма”, – розповіла дівчина.
Натомість у Мюнхені, Німеччина, 16 квітня близько тисячі людей приєдналися до Великоднього маршу за мир і роззброєння. Цьогоріч на вулицях міста майоріли українські стяги й лунали наші патріотичні гасла.
У Великій Британії мешканці столиці вперше за останні роки повертаються до святкування релігійних дат без карантинних обмежень.
Принц Вільям, герцогиня Кейт та інші члени королівської сім’ї, окрім королеви Єлизавети, відвідали обов’язкову пасхальну службу в каплиці Святого Георгія на території Віндзорського замку. Нині королева має проблеми з пересуванням, тому не змогла доєднатися.
Окрім цього, британське видання “The Times” представило листівку з великоднім кролем і крейсером “Москва”, що тоне позаду нього. Автор цієї роботи – політичний карикатурист Мортен Морланд.
13 квітня Збройні Сили України двома ракетами обстріляли й потопили флагмана Чорноморського флоту рф – ракетний крейсер “Москва”. Корабель вразили ракетами берегового ракетного комплексу “Нептун”.
У Нью-Йорку до Великодня відбувся щорічний парад New York City Easter Parade & Bonnet Festival. Американці повбиралися в барвисті костюми, що нагадують латинські маскаради.
У Римі, попри обурення й критику українського суспільства, таки пройшла традиційна хресна хода перед Великоднем під головуванням Папи Франциска за участі українки та росіянки, які проживають в Італії.
Разом жінки пронесли хрест, що, на думку католицької церкви, символізує примирення народів й допоможе в деескалації війни між ними.
Під час проповіді Папа Франциск звернувся до української делегації українською: “Серед цієї темряви, яку ви переживаєте, Пане Міський Голово, Пані та Панове парламентарі, темної пітьми війни, жорстокості, всі ми молимося, молимося з вами і за вас в цю ніч. Молимося через численні страждання. Ми можемо лише товаришувати вам, молитися за вас і сказати: “Бадьортеся! Ми з вами!”. А також сказати вам найбільшу річ, яка сьогодні святкується: “Христос воскрес!”.
Великоднє вітання Франциск виголосив українською мовою.
Деяким українцям, які вимушено поїхали з України через бойові дії, довелося зіштовхнутися з незвичними способами святкування за кордоном. Про це пишуть користувачі українського сегменту Twitter.
Наприклад, користувачка Влада пише про традицію запускати феєрверки на Великдень у Польщі. Це, на її думку, може лякати тих, хто пережив обстріли та бомбардування.
у польщі є традиція підривати петарди та феєрверки на великдень. і воно схоже на реальні вибухи. чи всі українці, які тікали і ховаються там, знали про це? не думаю.. але хто винний?
— влада літанок (@yoraqo) April 17, 2022
Інші ж користувачі жартують про те, що канцлеру Німеччини Шольцу на Великдень побажали “знайти свої яйця”.
У Німеччині вже побажали канцлеру Шольцу знайти на Великдень свої яйця 🙃
— Volo Galandzij, Слава Україні! 🇺🇦 (@volo_droid) April 17, 2022
Користувач Alex ділиться враженнями від дивних для нас традицій у Чехії та Словаччині.
В нас ще норм, в Чехії і Словаччині на Великдень хлопці дівчат різками б'ють 💀
— Alex aka Random Moomoo 🇺🇦 (@random_moomoo) April 17, 2022
Авторка тексту: Ангеліна Польова
Поділитися новиною: