13 Гру, 15:08

372

Верховну Раду закликають не підтримувати містобудівну реформу: деталі

Верховна Рада має розглянути в другому читанні законопроєкт №5655, який стосується реформування сфери містобудівної діяльності. Але проти цього проєкту в чинній редакції закону виступає Архітектурна палата Національної спілки журналістів України, Асоціація міст України, Всеукраїнська асоціація ОТГ та ГО «Чесно». У Асоціації міст України зазначають, що документ обмежує права місцевого самоврядування.

«Фактично це – законопроєкт, який повністю нівелює контроль міст за будівництвом. І створює умови для монопольного централізованого допуску будівельників на ринок», – пояснив голова асоціації, міський голова Києва Віталій Кличко.

За його словами, самовільне будівництво стане «повністю легалізованим, порушуючи права як власників земельних ділянок, так і мешканців громад».

Своєю чергою Рух «Чесно» разом з іншими антикорупційними та громадськими організаціями закликав народних депутатів не голосувати за законопроєкт «без належного публічного обговорення зі стейкхолдерами і ґрунтовного доопрацювання з урахуванням зауважень».

Як зазначив голова Київського осередку Архітектурної палати НСАУ Олексій Шемотюк, чинна редакція законопроєкту містить корупційні ризики.

Також фахівець у сфері містобудування й нерухомості Георгій Могильний для видання «Наші гроші» пояснив, які саме ризики створює ухвалення законопроєкту:

  • Держава знімає з себе відповідальність за законність при наданні права на будівництво.
  • Необов’язковість виконання вимог планування територій (Spatial planning).
  • Позбавлення місцевого самоврядування принципової частини його прав.
  • Послаблення внутрішнього антикорупційного контролю.
  • Не передбачено усунення переважної більшості виявлених порушень законодавства.
  • Амністія незаконного будівництва.
  • Зменшення права громадськості на контроль за будівництвом.
  • Збільшення випадків силового протистояння між громадськістю та забудовниками.
  • Створення значної кількості нових контролюючих органів і збільшення кількості чиновників.

Проте ініціатори реформи стверджують, що законопроєкт зробить процес будівництва більш прозорим, зокрема, завдяки впровадженню електронних інструментів.

Відомо, що проєкт закону №5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності» просуває одна з його авторок, керівниця фракції «Слуга народу» Олена Шуляк. У першому читанні він був ухвалений у липні 2021 року.

Фото з відкритих джерел

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.