Ексклюзив
форум

2 Гру, 18:00

4696

«Ветерани – шлях Додому»: у Львові пройшов Міжнародний форум

26-28 листопада у Львові відбувся Міжнародний форум «Ветерани — шлях Додому». Про це повідомила Юлія Коваленко, голова ГО «Україна 2.0», одна з організаторок заходу.

Форум «Ветерани — шлях Додому» збирають не вперше, заходи пройшли вже у чотирьох регіонах країни, а цього разу – у Львові. Мета – представити дорожню карту розвитку ветеранської державної політики. А також – побудова платформи для взаємодії між державними інституціями, ветеранами, членами їх родин та родин загиблих, полонених, зниклих безвісти. 

Організували захід Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Міжфракційне депутатське об’єднання «Реабілітаційні сили України», Міністерство у справах ветеранів України, за підтримки Програми USAID «Рада: наступне покоління», Міжнародної організації з міграції, Програми розвитку ООН в Україні, Всесвітньої організації охорони здоров’я, Львівської обласної військової адміністрації, iHUB, ГО «Україна 2.0», «Міжфракційне депутатське обʼєднання «VETERANS NOW», ГО «Правосвідомі», ГО «Мама Джейн». 

Представники різних сфер зібралися на форумі, щоб пропрацювати такі напрямки: 

  • представити напрацювання та результати попередніх чотирьох регіональних форумів;
  • представити та обговорити основні положення дорожньої карти (Мінветеранів і ВРУ) щодо розвитку ветеранської політики на державному і місцевому рівнях;
  • визначити пріоритетні напрямки співпраці між громадами та органами державної влади;
  • визначити конкретні механізми взаємодії та координації дій між органами державної влади, місцевого самоврядування, громадськими організаціями та міжнародними організаціями у сфері ветеранської політики;
  • закласти основу для формування горизонтальної платформи взаємодії між Парламентом – ЦОВВ – ОМС – національними ветеранськими організаціями – іноземними (міжнародними) ветеранськими організаціями – міжнародними організаціями.

«Війна – це про трагічний історичний момент і іноді здається, що така реальність  не мала б існувати, але вона є і вона занурює світ на самоту незбагненної прірви без імені та кордонів, вона вимагає дивитись на уявне завтра, яке покращило б справжнє. Коли ідеальне перестає існувати – залишається тільки шлях прямий, звивистий, фрагментований та безперервний, й на ньому ми повинні вирішувати нинішні дилеми. Обʼєднуймося заради великого та в честь найпотужніших», – висловилась Юлія Коваленко, одна з організаторок форуму, голова ГО «Україна 2.0».

Юлія Коваленко, голова ГО «Україна 2.0», виступила з вітальним словом на форумі «Ветерани – шлях додому» Юлія Коваленко, голова ГО «Україна 2.0», виступила з вітальним словом на форумі «Ветерани – шлях додому»

 

У заході взяли участь більш ніж 110 урядовців, посадовців, експертів, громадських діячів, закордонних партнерів та ветеранів. Вони презентували ветеранські проєкти перед громадськістю, представниками міжнародних організацій та меценатами, які працюють над розв’язання проблем та захистом прав захисників, їхніх родин та родин загиблих.

Серед високопоставлених спікерів був навіть головний розвідник країни, який по відеозв’язку долучився до зібрання із вітальним словом.

«Велика честь представляти тут Україну та ветеранське середовище. Наша війна досі триває, але навіть після перемоги її наслідки доганятимуть нас ще тривалий час. Ми повинні бути готовими до того, щоб їх ефективно здолати. Нікого з нас батьки не народжували для війни. Але ми прийняли цей виклик. Ми захистимо свій кордон, родини, майно, культуру, честь. Проте ми маємо залишитися об’єднаними: і в часи війни, і в мирний час. До перемоги краще йти разом, а не поодинці», ― зазначив Кирило Буданов, начальник ГУР МО України.

Кирило Буданов, начальник ГУР МО України, привітав учасників форуму «Ветерани – шлях додому»

Також із вітальним словом звернувся отець Сергій Дмитрієв, ветеран російсько-української війни та капелан. Він висловив підтримку учасникам форуму, і маючи нагоду, передав благословення та звернення Блажейнішого Митрополита Епіфанія. Цей виступ став джерелом глибокої духовної підтримки для ветеранів, їхніх близьких і всіх учасників заходу. Слова Його Блаженства вселили впевненість, надихнули надією та зміцнили віру в згуртованість нашого народу. У цей непростий період, коли війна принесла чимало втрат і труднощів, вони стали важливим символом підтримки та єдності.

Ініціативи, які вже діють для ветеранів

На форумі «Ветерани – шлях Додому» відбулося багато тематичних дискусій. На них говорили про уже наявні проєкти для захисників, які повернулися з фронту. В одній з панельних дискусій форуму взяв участь міський голова Львова Андрій Садовий. Під час свого виступу він поділився досвідом Львова у розробці та реалізації політик, спрямованих на підтримку ветеранів, зокрема, у медичній сфері.

«Рівень медицини, який ми сьогодні вибудували в реабілітаційному центрі UNBROKEN (НЕЗЛАМНІ) – це надзвичайно складно в умовах нашої держави для муніципального органу. Але ми це робимо і це тільки перший крок. Бо це питання реабілітації. Маємо розуміти, що будь-яка фізична реабілітація без психологічної взагалі не має жодного ефекту. Америка втратила після В’єтнамської кампанії більше солдатів, аніж під час. Тому що велика кількість людей мала шалені проблеми та залежності. І тільки якщо зараз почати активну роботу з першого дня, коли військовий попадає чи в госпіталь, чи в лікарню, тоді буде результат», — сказав міський голова Андрій Садовий.

Про сервіс «єдиного вікна» для ветеранів розповів Омбудсман України Дмитро Лубінець під час виступу на форумі. Саме за ініціативи Офісу Уповноваженого з прав людини ще у березні 2023 року почалося створення цього сервісу. Цей підхід спрямований на забезпечення доступного і якісного обслуговування для ветеранів, рідних загиблих воїнів у регіональних центрах надання адміністративних послуг. На сьогодні Міністерство у справах ветеранів уже реалізує цю ініціативу.

«Ми інформуємо ветеранів про їхні права та доступні послуги. Наприклад, наші фахівці роз’яснюють можливості безоплатного зубопротезування та лікування, доступні для ветеранів», – підкреслив Омбудсман.

Також Дмитро Лубінець підкреслив, що в працівники Офісу Омбудсмена дуже добре розуміють потреби захисників, які повернулися додому. Адже до них щороку звертаються тисячі ветеранів по допомогу.  

«У нашій інституції активно працює Департамент моніторингу прав у секторі оборони, а також прав ветеранів, військовослужбовців, полонених та їхніх родин. У 2024 році до нас уже звернулися 5 973 ветерани, що дозволяє чітко окреслити основні проблеми, з якими стикаються наші захисники», – зауважив Дмитро Лубінець.

Під час дискусійної панелі «Права ветеранів – пріоритет держави: актуальний стан і перспективи розвитку державної ветеранської політики» виступили Наталія КАЛМИКОВА, Міністерка у справах ветеранів України, Дмитро ЛУБІНЕЦЬ, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Ірина НИКОРАК, народна депутатка України, Максим КОЗИЦЬКИЙ, голова Львівської ОВА, Вахтанг КІПІАНІ, головний редактор інтернет-видання «Історична Правда»

Закордонна допомога ветеранам та роль громадських організацій

Під час форуму, серед іншого, було обговорено адаптацію міжнародних ветеранських практик до українських реалій, захисту прав ветеранів, їх економічну незалежність, реабілітацію, а також підтримку родин ветеранів, загиблих, полонених та зниклих безвісти. 

Так, у дискусійній панелі на тему: «Реінтеграції ветерана: сучасні ментальні, освітні, культурні практики» взяла участь голова Європейської асоціації жінок України Віолетта Дворнікова. Вона розповіла про роль українських жіночих спільнот в ЄС у підтримці ветеранів та їхніх родин. 

Віолетта ДВОРНІКОВА, Голова Європейської Асоціації жінок України, керівниця Ukrainian Civil Society Hub при Європарламенті виступила під час панельної дискусії «Реінтеграція ветерана: сучасні ментальні, освітні, культурні практики»

У своєму виступі голова Європейської асоціації жінок України торкнулась і важливості питання привернення уваги до проблем ветеранів. Цьому аспекту у своїй діяльності Віолетта Дворнікова приділяє значну увагу. Так цього літа у Брюсселі за її сприяння пройшов Саміт інновацій, підтримки й здоровʼя ветеранів, під час якого були озвучені реальні проблеми українських військових та різні шляхи їх розв’язання.

Окремо голова ЄАЖУ розповіла про освітні ініціативи, які реалізовуються для ветеранів та членів їх родин. Зокрема Віолетта Дворнікова торкнулась можливостей для дітей ветеранів.

«З 2022 року ми організовуємо відпочинок та оздоровлення дітей військових, які загинули чи зараз боронять нашу землю, переселенців. Понад 500 дітей ми вже оздоровили на відпочинку в Болгарії, Італії, Грузії. Діти віком від 7 до 18 років потребують не лише відпочинку, а й психологічної підтримки. Тож ми теж працювали у цьому напрямку. Також у Європейській асоціації жінок України ми маємо експертів та консультативну програму щодо вступу та безоплатного навчання дітей в ЄС. І цей напрям ми активно розвиваємо», – зауважила Віолетта Дворнікова.

Віолетта Дворнікова з військовим

Саме на важливості співпраці з громадськими організаціями, які безпосередньо працюють із ветеранами, наголосила перша заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Ірина Констанкевич. А також вона підкреслила необхідність залученням міжнародних партнерів, які можуть надати експертну та фінансову підтримку. Це дозволить створити системні рішення, які поєднують освіту, культуру та соціальну допомогу, роблячи процес реінтеграції максимально ефективним.

Окрім того, у своїй доповіді, присвяченій темі «Реінтеграція ветерана: сучасні ментальні, освітні, культурні практики», Ірина Констанкевич звернула увагу (на) на головних чинниках, що забезпечують ефективну реінтеграцію ветеранів. Народна депутатка окремо відзначила значення культури як потужного інструменту відновлення, здатного допомогти подолати психологічні труднощі й адаптуватися до мирного життя. Та наголосила на важливості розробки й упровадження комплексних підходів, які сприятимуть поверненню ветеранів до активного життя.

Учасники форуму «Ветерани – шлях додому»

Щодня в Україні стає все більше ветеранів і ветеранок. Всебічна підтримка їх є обовʼязком суспільства та влади. Такі форуми, як відбувся у Львові, допомагають напрацювати та розширити можливості підтримки тих, хто повертається з війни. І важливо, щоб досвід, яким поділилися на заході, почали реалізовувати й він запрацював на користь наших Героїв.

Читайте також: Служба відновлення Київщини провела інспекцію відбудови Бородянки

Фото: Юлія Коваленко, Офіс Омбудсмана, Віолетта Дворнікова

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.