
26 Чер, 09:00
259
Безробіття серед ветеранів війни збільшилось до 39%, — експерти ринку праці
Ринок праці в Україні сильно видозмінився з початком повномасштабного вторгнення росії на територію України. Як зазначають експерти, ситуація на ринку праці наразі виглядає досить оптимістично, враховуючи ту кількість вакансій, що пропонують роботодавці. Проте людей, щоб закрити всі вакансії, не вистачає. І навіть, попри це ветеранам великої війни, які звільнилися з армії, часто важко знайти роботу і працевлаштуватися. Захисники, які вже повернулися додому, часто мають унікальний військовий досвід і спеціалізовані навички, які не завжди легко перекладаються на цивільні професії.
Тож, уряд, Державна служба зайнятості, благодійні та громадські організації підтримують ветеранів та впроваджують різні ініціативи, що спрямовані на покращення умов їхнього життя та інтеграції в мирне життя країни.
Як ветеранам російсько-української війни інтегруватись у цивільне життя? Як їм працевлаштуватись, знайти себе та як скористатись різними ініціативами? Журналісти «Київщини 24/7» дізнавались в експертів.
Про те чи збільшився відсоток безробітних ветеранів війни та чи беруть їх на роботу з’ясували в експертки ринку праці Тетяни Пашкіної.
Експертка розповіла, що згідно зі статистикою, яку вона розглядала, безробіття серед ветеранів війни збільшилось до 39 %. Також є ситуації, коли ветерани не вказують свій бойовий досвід у резюме, бо роботодавці побоюються за їхній психічний стан. Однак є великі компанії, які не тільки успішно співпрацюють з ветеранами війни, але й діляться таким досвідом, і таких компаній стає все більше.
«Також треба врахувати, що в нас ще немає значного потоку ветеранів, який буде після закінчення війни. Зараз є багато громадян, які комісовані за станом здоров’я, і роботодавцям доводиться іноді вводити інклюзію, якщо повертається людина без кінцівки. Не всі роботодавці на це йдуть.
Але мені подобається, що Ветеран Хаб, де кожен ветеран зможе отримати юридичну, психологічну підтримку та дізнатись щодо працевлаштування, і роботодавці складають спілки, де діляться досвідом, різними ситуаціями, допомагають залучати людей. Разом з цим і держава робить багато проєктів, грантів, де ветерани можуть себе реалізувати як підприємці й організовувати власні підприємства. Адже багато хто не готовий працювати в наймі», — додає експертка.
Журналісти «Київщини 24/7» зв’язались з Київським міським центром зайнятості, щоб з’ясувати які умови пропонують ветеранам війни та які є гранти для ветеранів діють у Державній службі зайнятості.
У Київському міському центрі (КМЦЗ) наголошують, що сприяння зайнятості ветеранів є одним із пріоритетних напрямків роботи столичної служби зайнятості. Фахівці проводять з демобілізованими захисниками України індивідуальні консультації, під час яких визначають потенційні напрямки їх подальшого кар’єрного розвитку.
«Зазвичай, кожен роботодавець на заміщення конкретної вакансії шукає перш за все професіонала з певним набором знань, умінь, навичок та досвіду. Служба зайнятості має можливості виконати кадрове замовлення, знайти людину, яка б відповідала професійним вимогам роботодавців, зокрема, й серед учасників бойових дій. Залежно від потреб, захисникам України пропонується різноплановий підхід: направлення на роботу, можливість безоплатно здобути нову актуальну на ринку праці професію чи спеціальність, відкрити власну справу», — розповідають у КМЦЗ.
Фахівці столичного центру зайнятості зазначають, що за сприяння служби зайнятості ветерани можуть пройти підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації за 95 робітничими професіями та близько 400 освітніми програмами в закладах профтехосвіти Державної служби зайнятості.
«Окрім того, ветерани, які не зареєстровані в службі зайнятості як безробітні, але мають професійно-технічну чи вищу освіту, мають можливість отримати ваучер на навчання, який дає змогу безоплатно пройти навчання у закладах освіти чи у роботодавця за 124 професіями та спеціальностями у сферах ІТ-технологій, будівництва, транспорту, освіти, медицини, соціального обслуговування тощо», — додають працівники столичного центру зайнятості
У Київському міському центрі зайнятості також підкреслили, що ветерани можуть отримати фінансову підтримку аж до 1 млн грн для старту нового або розвитку вже наявного бізнесу, скориставшись грантовими програмами «Власна справа» «Грант для ветеранів та їх подружжя».
«Є чимало видів компенсаційних виплат для роботодавців, які створюють нові робочі місця, зрештою, є компенсація роботодавцям витрат за облаштування робочих місць для працевлаштованих осіб з інвалідністю. Тобто, ветеранам служба зайнятості пропонує комплексну підтримку», — наголосили у КМЦЗ.
А щоб отримати цю підтримку від служби зайнятості, ветеранам треба звернутися до будь-якого з підрозділів столичної служби зайнятості.
«Щоб зробити послуги більш доступними й безбар’єрними для ветеранів, ми запровадили надання послуг за принципом «єдиного вікна», залучили до співпраці соціальних партнерів – громадські організації, які опікуються цими проблемами. І завдяки цьому, кожен ветеран зможе знайти роботу та побудувати кар’єру в професії, відповідно до своїх знань, досвіду й уподобань, з урахуванням наявних фізичних можливостей та стану здоров’я», — розповіли у Київському міському центрі зайнятості.
Журналісти «Київщини 24/7» дізнались і в HR-менеджерки однієї зі столичних компаній Вікторії на яку роботу можуть розраховувати ветерани війни.
HR-менеджерка Вікторія зазначає, що переважна більшість роботодавців в нинішніх реаліях забезпечують гарантії збереження робочого місця для чоловіків, які мобілізовані. Це означає, що після повернення з війни ветерани мають змогу повернутись на свої робочі місця. Якщо з якихось причин ветеран не може виконувати ті ж робочі задачі, які виконував раніше, йому пропонують іншу посаду. Також вона додає, що роботодавці дуже орієнтовані на допомогу в адаптації ветеранів та психологічній підтримці.
«Якщо ми говоримо про пошук нової роботи, то ветерани війни можуть мати різні навички та досвід, що можуть бути корисними у багатьох сферах праці. Ось деякі варіанти роботи, на які вони можуть розраховувати:
- Безпека та охорона. З урахуванням їхнього військового досвіду та навичок управління стресом та ризиками, ветерани можуть обіймати посади охоронців, охоронців осіб, або виконувати роботу з внутрішньої безпеки в різних організаціях.
- Логістика. Ветерани можуть мати досвід управління ресурсами, транспортом та логістикою, що робить їх привабливими кандидатами для роботи у сфері логістики та поставок.
- Технічні професії. Багато ветеранів мають технічну освіту або досвід у роботі з технікою та обладнанням. Вони можуть обіймати посади механіків, електриків, техніків з обслуговування обладнання тощо.
- Соціальні служби. З урахуванням їхнього досвіду взаємодії з людьми та психологічного підготовлення, ветерани можуть обіймати посади в соціальних службах, таких як психологи, соціальні працівники, куратори тощо.
- Управління проєктам. Ветерани можуть мати досвід управління складними проєктами та командами, що робить їх привабливими кандидатами для посад керівників проєктами або менеджерів у сфері управління», — розповіла HR-менеджерка..
Також важливо, наголошує експертка, щоб ветерани звернули увагу на свої індивідуальні навички, інтереси та досвід при виборі нової кар’єри після повернення з фронту
Наразі держава та громадянське суспільство заявляють, що вживають різноманітні заходи, впроваджують спеціальні ініціативи, щоб допомогти знайти роботу та справу для життя тим Захисникам, які уже повернулися додому. Проте працевлаштування ветеранів війни залишається складною й актуальною темою. Тож цей процес вимагає системного підходу та постійного вдосконалення.
Авторка: Іванна Гончар
Читайте також: Не вистачає усіх і всюди: експерти оцінили вплив мобілізації на ринок праці
Фото: з відкритих джерел
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: