
26 Січ, 10:18
565
Від «динозаврів» на кшталт Lisa II до легендарного Macintosh 128K: колекція техніки Apple
В одному з бізнес-центрів у серці Києва зберігається колекція, що вразить будь-якого технологічного ентузіаста: 382 одиниці техніки від Apple — від «динозаврів» на кшталт Lisa II до легендарного Macintosh 128K з автографом Стіва Возняка й утопічних проєктів Стіва Джобса, створених у компанії NeXT. Про це пише «DOU».
Колекцію зібрала команда MacPaw. У планах — відкрити справжній музей вінтажної техніки Apple в MacPaw Space, відвідати який зможе кожен охочий. Втім війна відтермінувала ці плани, тож наразі експонати перебувають на зберіганні. Але невелика частина майбутньої експозиції — близько пів сотні одиниць техніки — розташована в самому офісі MacPaw і наразі доступна для споглядання лише фахівцям компанії.
З аукціону в США до Києва
Історія нашої експозиції почалась не в Україні, а в США. З 1980-х в Америці діяла компанія Tekserve, яка ремонтувала і продавала «маки», вони були піонерами в цьому напрямку — на той момент сама Apple навіть не мала фізичних магазинів. А в Tekserve можна було прийти, поклацати, обрати собі комп’ютер.
Але за 29 років свого існування компанія збанкрутувала, і їй довелось розпродавати всю колекцію раритетної техніки з близько 70 експонатів. 2017 року власники бізнесу вирішили провести аукціон. Про це дізнався засновник і СЕО MacPaw Олександр Косован і потайки від нас всіх одноосібно викупив всю колекцію за 47 тисяч доларів. Він хвилювався, що багатії та колекціонери розкуплять всю техніку і її вже не вдасться презентувати в одному місці. Не всі придбані речі були в робочому стані, тож деякі експонати довелось відновлювати.
Один з експонатів, що вирізняється з-поміж інших, — клавіатура, яку Косован придбав 2004 року. З неї, по суті, і почалась MacPaw, адже Саша написав на ній перший CleanMyMac. Тоді він витратив на клавіатуру всю свою зарплату — коштувала вона 150 доларів.
Через рік після того, як Саша викупив техніку в Tekserve, він придбав колекцію польського приватного колекціонера, що налічувала понад 250 експонатів.
А 2021 року ми вперше анонсували, що хочемо відкрити музей Apple в Києві, найбільший в Європі. Торік докупили дещо, і наразі наша колекція налічує 382 одиниці техніки.
Перші персональні компʼютери
Найдавніші моделі, які в нас є, — Apple IIe та Apple III. Щоб зрозуміти їхню цінність, варто пригадати історію самої Apple.
Першим комп’ютером Apple був Apple-1, в нас його немає, але це було схоже на дерев’яну коробочку з клавіатурою, де було вирізано Apple-1. Він з’явився 1976 року, і з нього виникла компанія Apple.
У 1950–1960 роках у місто Пало-Альто, що в Кремнієвій долині, звозили багато аерокосмічних інженерів для будівництва ракет і розробок на користь космічної індустрії. Їхні діти часто ходили до батьків на роботу, і їх зачаровували велетенські компʼютери від IBM. Вони гралися з транзисторами, платами тощо. Так підростало покоління, що створюватиме персональні компʼютери.
Упродовж 1970-х в Америці почали зʼявлятись компʼютерні клуби, члени яких власноруч збирали ПК — інакше пересічному громадянину отримати компʼютер було неможливо.
Знайомі з дитинства Стів Джобс і Стів Возняк теж входили до такого клубу. За рік вони створили Apple-1 і почали просувати власну компанію, а разом з нею — ідею того, що компʼютер має бути доступним кожній сімʼї. На контрасті з ідеологією IBM, яка розробляла свою обчислювальну техніку лише для вчених і військових, заяви Джобса та Возняка звучали революційно.
Яким був комп’ютер Apple-1? Це зараз ми звикли, що достатньо натиснути на кнопку — і компʼютер увімкнеться. Раніше ж для того, щоб користуватись ПК, треба було знати програмування. Поняття операційної системи не існувало, якщо тобі потрібна була певна програма, то ти мав її створити. Apple-1 виконаний у деревʼяному корпусі, і що важливо — повністю зібраний на платі з близько 30 мікросхемами, на відміну від інших саморобних ПК того часу, які презентували у розібраному вигляді. Втім користувачеві все одно треба було під’єднати до нього дисплей — в той час ними слугували телевізори.
Пізніше Джобс і Возняк випустили Apple II та Apple III, які вже мали монітори. Але тут компанію спіткав перший фейл — Apple III сильно грівся, і деталі відпаювались з материнської плати через температуру. Сам ПК коштував 4340 доларів, це було дуже дорого. Тож уявіть: люди витрачали шалені гроші, а комп’ютер ламався — жодної гарантії від виробника тоді не існувало.
Наш Apple III працює, але також перегрівається. Тож надовго його не вмикаємо. Торік саме на ньому наша команда писала програму: працювали 10 хвилин, вимикали, давали охолонути й знову вмикали.
Маленька компанія з великим конкурентом
У 1980-х технологічний гігант IBM зрозумів запит людей на персональні компʼютери і також вирішив заходити на цей ринок. Звісно ж, це створило для Apple проблеми з конкуренцією. Хоча бізнес Джобса і Возняка вже не був гаражною компанією, але порівняно з IBM вони були дуже маленькими. Втім за плечима вони мали величезну перевагу — інноваційність, здатність показати, що компʼютери можна створювати інакше. Слоган Think Different походить з тих часів. Саме ці хлопці з гаража побачили потенціал в ПК, в той час як лідер ринку цього не помічав. В одному інтервʼю Стів Джобс сказав, що все, що стоїть між ІВМ і повною монополізацією технологічного ринку, — це Apple.
У 80-х у Возняка та Джобса проблеми — їхні Apple II та Apple III не отримали попиту на ринку. Перед ними постає задача створити щось, що переплюне IBM. Тож вони розробляють Lisa.
Ці комп’ютери унікальні тим, що вони змінили шаблон користування компʼютером. В попередніх розробках не було мишки — користувач мав лише термінал, в який вводив певні кодові команди. Lisa ж мала графічний інтерфейс, постачалась разом з мишкою, елементи меню були наближені до тих, які ми звикли бачити сьогодні.
Технологічно це був фурор, але перша Lisa коштувала дуже дорого — 9995 доларів. Її банально ніхто не купував. Стало очевидно, що Lisa — проєкт без майбутнього.
Паралельно у 1983 році Джобс розробляв Macintosh. Він вірив у цей проєкт компактної «персоналки», яку всюди можна було носити з собою — для цього позаду встановили ручку.
Але найцікавіше те, що саме з цього моменту в компанії почали «зникати люди». Ти приходив на роботу, дивився на робоче місце свого сусіда Джона, а воно порожнє. Потім ти зустрічав цього Джона в якійсь кавʼярні, запитував, де він пропадав, а той відповідав, що його забрали «на один проєкт». Так Стів Джобс забирав найкращих спеціалістів на проєкти, які він любив всім серцем. Все це таємно, без розголосу. Пізніше таку ж схему використають під час розробки iPod та iPhone.
Над Macintosh команда Джобса працювала днями й ночами — співзасновник Apple вмів заражати людей ідеєю того, що вони працюють над чимось крутим. Так народився перший Macintosh, і це стало проривом.
Macintosh 128K (1984 рік), заявлена початкова ціна — $2,495. На цьому екземплярі — оригінальний автограф Стіва Возняка
Його user interface menu було майже таким самим, як в сучасних «маках»: панелька зверху з логотипом Apple, три наступні пункти меню залишаються незмінними з 1984 року.
Щоб навчити людей користуватись мишкою, Apple прибрали з клавіатури кнопки-стрілочки, щоб після роботи з терміналами вони рефлекторно до них не тягнулись. Це перший схожий випадок в компʼютерній історії.
У комплекті з софтом була MacPaint — програма для малювання, в якій можна було використовувати мишку. Раніше все малювання на комп’ютері зводилось до того, що ти вводив координати об’єктів і «програмував» створення малюнку. Тож це була інновація.
Окремий фурор спричинила презентація Macintosh: Джобс вийшов на сцену з сумкою, запустив у неї руку і дістав ПК за цю вже знамениту ручку. А сам комп’ютер сказав синтезованим голосом: «Привіт! Я Macintosh, дуже круто, що мене дістали з сумки».
За рік до випуску Macintosh створили рекламу, яку «крутили» на Супербоулі 1983 року. Її зрежисував Рідлі Скотт. Ролик був відсилкою до книги Джорджа Орвелла «1984». В ньому зазомбовані люди сиділи перед екраном з фігурою «Великого брата», який розповідав їм про важливість уніфікованого доступу до інформації, але в залу забігала жінка у червоних шортах і білій футболці, в руках у неї була кувалда, яку вона запускала в екран, і розбивала його. Ця жінка — Apple, яка розбиває ІВМ.
Ролик закінчувався словами про те, що 24 січня 1984 року Apple покаже, чому 1984-й не стане таким, яким його описував Орвелл. Тобто інформація належатиме всім, а не лише обраним.
Повернімось до самого Macintosh: доступ до всіх програм на компʼютері відбувався за допомогою дискет. Саме для цього ПК був створений один з найперших серйозних софтів для медиків. Важко було уявити, що ти в 1984 році міг мати вдома таку машину. Також це був перший комп’ютер, на якому можна було спробувати щось анімувати.
Розповідаючи про ці технології, журналісти часто згадували цитату Джобса про те, що зовсім скоро світ поділиться на дві частини: тих, хто користується компʼютерами від Apple, і тих, хто користується ПК інших виробників. Так і сталося.
Apple без Джобса та гонитва за потужною ОС
У 1985 році Джобс іде з Apple через конфлікти з наглядовою радою компанії і тодішнім CEO. Компанія продовжує роботу без свого співзасновника і згодом випускає Macintosh II. Це була перша модель з кольоровим екраном, розширеними можливостями анімування і роботи з графікою.
Запущена на Macintosh SE (1987 рік) гра Dark Castle. Macintosh SE представили одночасно з Macintosh II, заявлена початкова ціна — $3,900 (модель з жорстким диском на 20 МБ)
Без Джобса Apple дуже багато експериментували. Проблемою стало те, що компанія випустила так багато різних моделей ПК, що люди не знали, який саме пристрій їм купувати. Тим часом війна з IBM закінчилась — Apple стали використовувати їхні процесори PowerPC у своїх компʼютерах.
Але тут на арену виходить Microsoft, які роблять класний софт і постачають його для будь-яких компʼютерів. Apple починають втрачати популярність і вимушені швидко винайти якесь рішення. Але креативного Джобса немає.
У 1987 році, коли він пішов з Apple, інноватор започаткував свій проєкт NeXT. Вони випускали дуже дорогі компʼютери, ціна сягала 10 тисяч доларів. Ці ПК були призначені для тих, хто створює анімації та ілюстрації, — а 1986 року Джобс якраз купив анімаційну студію, що виросте у Pixar.
NeXT мали надпотужну технічну складову та власну операційну систему NeXTSTEP. 1996 року Apple купує нову компанію Джобса, софт якої міг конкурувати з Microsoft. Згодом в Apple повертається і сам Стів Джобс. Напрацювання, втілені в ОС NeXTSTEP, стануть основою для операційної системи Mac OS.
Великим плюсом стало те, що разом з цією ОС постачалось дуже зручне середовище для розробки. Це було важливо в контексті залучення розробників на свою платформу. Навіть зараз при розробці на комп’ютері Apple можна знайти артефакти з NeXT: багато класів мають префікси NS (тобто NeXTSTEP).
За кілька років Apple випустила перший iMac, який спричинив революцію у царині дизайну ПК: він мав напівпрозорий яскравий пластик на бокових панелях.
Також по поверненні в Apple Стів Джобс анонсував велику стратегію розвитку Digital Hub. Ідея полягала в тому, щоб обʼєднати всі hardware та software напрацювання компанії в одну екосистему.
Для Apple почалась нова ера: виходять macOS (спадкоємиця Mac OS 9), iPod, iPod mini в різних кольорах, iTunes тощо.
Поява iPhone
У середині 2000-х у компанії знову почали «зникати люди». Джобс забирав їх на таємний проєкт під назвою Project Purple. Фахівцям, яким пропонували працювати над ним, не повідомляли деталей, — під час підписання контракту навіть не зазначалась назва пристрою. Врешті Project Purple виявиться першим iPhone.
Джобс казав, що будь-яка компанія мріє випустити продукт, який стане революційним і змінить індустрію. Працюючи в Apple, йому пощастило зробити таких три: Macintosh, iPod та iPhone.
До iPhone ніхто не робив multitouch-інтерфейс і ніхто не знав, як користуватись телефонами з тачскріном. Поставало запитання: якого розміру робити іконки, щоб можна було влучити по них пальцем? Тож розробники Apple створили гру для фокус-групи, де на екрані час від часу зʼявлявся квадратик, у який треба було влучити. Завдяки такому експерименту вони визначили, що найменший розмір іконки для першого iPhone має сягати 57 пікселів. Перед розробниками поставало й безліч інших викликів.
Після цього компанія Apple починає невпинно зростати за всіма показниками.
Про відкриття музею
Музей вінтажної Apple техніки буде розташований в MacPaw Space. На фото — перший експонат. Адже їх буде аж 382 одиниці, можливо, техніку експонуватимуть в межах окремих виставок.
Відкриття музею MacPaw анонсували 18 травня 2021 року, але через ковід та війну поки що не відкритий ані музей, ані сам MacPaw Space як місце збору продуктових спеціалістів з українських IT-компаній.
Втім, у просторі вже проводять івенти соціального спрямування, зустрічі для ГО та журналістів. З початком вторгнення рф простір майбутнього музею слугував прихистком для фахівців MacPaw та їхніх сімей. Також там збирали речі, які згодом відправлялись на потреби армії.
Музей вінтажної техніки Apple від MacPaw має відкритись для всіх після перемоги України.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: