Ексклюзив
будинок Підлісних у Макарові

4 Жов, 10:33

441

Відбудова Київщини: чи втішні темпи відновлення будинків, пошкоджених внаслідок бойових дій?

Від початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України та окупації Київщини пройшло вже понад півтора року. За цей час у Київській області було зруйновано понад 28 тисяч об’єктів, 24 тисячі з яких — житловий фонд.

Частину Київщини, яка перебувала під окупацією, наразі активно відбудовують: зводять нові житлові будинки, ремонтують навчальні та медичні заклади. До цього часу відновлено вже 12 864 об’єктів. До кінця цього року планують відновити ще близько 5 000.

Здавалося б, усе йде за планом, адже відбудова — пріоритетна галузь, на яку виділяють мільйони гривень з обласного бюджету. Проте деякі мешканці Київщини вже понад півтора року чекають своєї черги на відновлення житла. І найбільша пробуксовує відбудова приватних будинків. 

 «Наш будинок окупанти зруйнували вщент, а нас досі немає у черзі на відбудову»

Жителька Макарова Юлія Підлісна розповіла «Київщині 24/7» свою історію. Її сім’я мешкала у приватному будинку у Макарові по вулиці Володимирська, 20 все своє життя. В цій хаті виріс батько родини Олександр Підлісний. Тут вони одружились з Юлією і тут народились їхні діти. 28 березня 2022 року, у ході останніх боїв за Київщину, домівка Підлісних була зруйновна вщент.

«Це був найжорстокіший обстріл Макарова. Прилітало і з «градів», і міни кидали. І будинок, і літня кухня, і сарай — все згоріло повністю», — розповідає Юлія.

Свою знищену домівку Юлія побачила у відео з результатами «зачистки» Макарова від російських окупантів, яке виклав голова ОТГ. Тоді родина зрозуміла, що повертатись вже нема куди, але виходу не було: це треба було робити.

«Був такий розпач, біль. Ми не розуміли, як жити далі. У нас двоє дітей: дочка — студентка Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а молодший син якраз закінчував 8 клас. Тут у нас і робота. Ми прив’язані до Макарова. Тут все наше життя», — каже Юлія.

Сім’я повернулася на Київщину одразу після її звільнення. Вже у квітні вони подали заявку на відновлення будинку за програмою «єВідновлення».

«Потім треба було зібрати купу документів від поліції, пожежників, актів від Комісій із підтвердженням, що наш будинок дійсно зруйнований. На це пішло близько пів року», — стверджує Юлія.

Після цього почалося довге очікування. Рік родина жила у волонтерів, які безкоштовно надали їм домівку. Потім доля звела їх з благодійним фондом «З любов’ю до України». Волонтери фонду побудували для сім’ї тимчасовий модульний будинок, в якому родина мешкає і досі.

1 лютого 2023 року Юлія надіслала офіційне звернення до голови Макарівської ОТГ щодо включення будинку до Переліку пріоритетних житлових будинків, що потребують відновлення.

Відповідь виявилася невтішною. На 2023 рік запланували відновлення лише 10 приватних будинків у Макарові. Сім’я Підлісних не увійшла до цього переліку, хоча займає 53 місце по Київщині у черзі на відбудову.

1 серпня стартував другий етап програми «єВідновлення», що передбачає відшкодування повністю зруйнованого житла. Наразі родина сподівається хоча б отримати кошти, щоб своїми силами відбудувати домівку.

Скільки приватних будинків на Київщині вже відбудували?

Загалом, протягом останніх чотирьох місяців у Київській облдержадміністрації замовили відбудову 93 зруйнованих внаслідок бойових дій приватних будинків. Спрямувати на ці роботи планують майже 395 млн гривень.

На перший погляд, може здатися, що ці цифри досить вагомі та майже сотня сімей до кінця року може отримати нові оселі. Але повністю зруйнованих приватних будинків на Київщині близько 5000. Таким чином, 93 оселі, що збираються відновити, становлять близько 2% від усіх зруйнованих будинків.

«Це комплексна проблема, що потребує постійного пошуку фінансування на відновлення та відбудову знищеного чи пошкодженого житла Київщини. Під час війни переважна більшість видатків буде спрямована на військові потреби. Але маємо враховувати, що окрім відновлення пошкодженої інфраструктури, ми повинні утримувати обласні медичні та соціальні заклади. Це завжди потребувало значного фінансування. Та як не крути, ворог завдає ударів по обʼєктах енергетичної інфраструктури. Тому наше завдання – оперативно реагувати, аби люди були зі світлом і теплом, особливо зараз в осінньо-зимовий період», — пояснив причини уповільнення темпів відбудови в.о. голови Київської облради Ярослав Добрянський.

Але навіть для того, аби відновити хоча б ці 2% пошкоджених приватних будинків Київщини, необхідно, щоб кошти не йшли повз відбудову.

Хто займається відбудовою?

Наразі майже всі компанії, які в КОДА залучили до будівництва на початку повномасштабного вторгнення, в рамках спільного кримінального провадження підозрюються у привласненні бюджетних коштів на виконанні поточних ремонтів пошкоджених війною будівель столичного регіону.

Найбільше підрядів отримали 3 підприємства: криворізьке ТОВ «СК «Магнат», якому довірили відбудову 18 будинків за 77,61 млн гривень, ТОВ «І.Б.К. Девелопмент», яке отримало 16 замовлень на 71,78 млн гривень та ПП «Автомагістраль», яке отримало також 16 підрядів на 63,37 млн гривень.

ТОВ «СК «Магнат»

Підприємство зареєстроване у Дніпропетровській області у місті Кривий Ріг. Його засновником є криворізький підприємець Сергій Кулик, який є власником ще однієї будівельної компанії ТОВ «Нью Буд». ТОВ «Нью Буд» разом з ТОВ «СК «Магнат» без конкурсів отримували замовлення на виконання поточних ремонтів будинків у Мощуні на Бучанщині.

Згідно з даними Clarity Project (сервісу моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів), «СК «Магнат» уклало 134 договори та загальну суму 304,73 млн грн. Зараз очікується підписання ще одного договору на суму 3,68 млн грн.

Найбільше замовлень «СК «Магнат» отримало від Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації — 36 підрядів на суму 227 556 636,96 грн.

ТОВ «І.Б.К. Девелопмент»

ТОВ «І.Б.К. Девелопмент» є співзасновником АТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Флеш». Одним з власників товариства є дружина депутата забороненої «Партії регіонів», депутата Верховної Ради VII та VIII скликань Володимира Кацуби — Наталія Гордієнко.

Згідно з даними Clarity Project, у результаті участі в публічних закупівлях ТОВ «І.Б.К. Девелопмент» уклало 323 договори на загальну суму 1,61 млрд ​​гривень. Зараз очікується підписання ще 6 договорів на суму 48,77 млн грн.

Найбільше замовлень ТОВ «І.Б.К. Девелопмент» також отримало від Департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації — 69 підрядів на суму 707 964 433,56 грн.

ПП «Автомагістраль»

Засновником компанії є Микола Скоростецький, який у 2005-2007 роках був начальником Служби автомобільних доріг у Київській області.

Згідно з даними Clarity Project, ПП «Автомагістраль» уклало 845 договорів на загальну суму 15,89 млрд грн. Серед найбільших замовників також є Департамент регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації — 63 підряди на суму 1 881 149 024,30 грн.

ТОВ «СК «Магнат», ТОВ «І.Б.К. Девелопмент» та ПП «Автомагістраль» об’єднують не тільки спільні підряди, а і спільне кримінальне провадження ГУ Нацполіції у Києві за підозрою в привласненні бюджетних коштів на цих роботах.

Згідно з матеріалами справи, ці підприємства залучили в якості субпідрядних організацій/постачальників товарів на суму понад 100 млн. грн. ряд ризикових суб’єктів господарської діяльності, взаємовідносини з якими характеризуються відмінністю придбаних та реалізованих товарів (робіт, послуг), формуванням штучного податкового кредиту і надання податкової вигоди підприємствам-переможцям публічних закупівель, з метою виведення до тіньового сектору економіки бюджетних коштів.

Що буде далі з відбудовою?

Але попри кримінальні справи, продовження рактених атак й подальше нищення ворогом інфраструктури відбудовувати те, що зруйноване раніше, конче необхідно. Про плани на відбудову на 2024-й рік розповів «Київщині 24/7» в.о. голови Київської обласної ради Ярослав Добрянський: 

«Робити якісь прогнози по закладеній сумі на відбудову в бюджет на наступний рік для відновлення та відбудови об’єктів інфраструктури, які постраждали внаслідок бойових дій, поки зарано. На це впливає кілька факторів.

Найперше – це невизначеність щодо закінчення війни, та скільки ще буде завдано ушкоджень по інфраструктурі. Якщо війна буде жорсткішою, цілком очевидно, що потрібно буде відновлювати додаткові критичні ушкодження. Звичайно, це потребуватиме регулярних переглядів бюджету, бо це те, що критично необхідно під час війни. Тому, як наслідок, все це тягне за собою нові витрати.

Наразі йде обговорення бюджетного плану по нових обласних програмах на 2024 рік. Київська обласна військова адміністрація – у процесі їхньої підготовки. Щойно програми надійдуть до облради, почнеться їхнє обговорення на профільних комісіях з подальшим винесенням на сесію.

Щодо нинішньої ситуації. У рамках програми UNITED24, роботи ведуться у 17-ти багатоповерхівках із запланованих 18-ти, дві школи вже відбудовано. 97 об’єктів планується відновити коштом коштів Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. У рамках обласних комплексних та цільових програм, що діють у Київській області, передбачається відбудова з нуля – 93 приватні будинки, 9 споруд цивільного захисту. 14 об’єктів – коштом коштів ЄІБ та 17 об’єктів – це субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам, з яких 14 – це укриття».

Читайте також: У Києві викрили «детективне агентство», учасники якого здійснювали незаконне стеження за громадянами

Фото: Юлія Підлісна

Авторка: Софія Афоніна

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.