Дефіцит якісної архітектури
Українські архітектурні проєкти рідко потрапляють у міжнародні спеціалізовані видання. Багато років поспіль держава не може похвалитися цікавими проєктами навчальних закладів, театрів, інших об’єктів, які формують майбутнє.
Інтер’єри ресторанів — це ознака фінансової спроможності окремих груп сьогодні, але прогресивні об’єкти, які виховуватимуть культуру й освіту у молоді, — у величезному дефіциті. Очевидно, що це могло б стати доброю візитною карткою нової України, яка націлена на швидку відбудову, інновації і стрімкий розвиток.
У цьому випадку приклад Ірпеня дуже показовий. Вторгнення росії в лютому-березні 2022 залишило Ірпінь із 74% пошкоджених будівель. Окрім людських жертв, масового виїзду цивільного населення під навісним вогнем, окрім моральних і фізичних травм, місто було значно поруйноване.
Багато шкіл, ліцеїв, дитячих садочків і закладів культури отримали пошкодження: зруйновані дахи, вікна, двері та стіни. Більшість із цих закладів були перевантажені ще до руйнувань, Ірпінь стрімко забудовувався комерційним житлом: вкласти гроші в нерухомість чи то для здачі в оренду, чи для життя було основним джерелом притоку грошей у місто. Розвивалася будівельна індустрія, населення швидко збільшувалося, головно за рахунок молодих людей, сімей із малими дітьми. Школи надбудовувалися додатковими поверхами, були проєкти знесення старих дитячих садочків і будівництва на їхньому місці нових, утричі більших.
Із травня-червня 2022 року відбулося багато тендерів на відбудову шкіл, сотні мільйонів гривень пройшли через міську владу. Так, харчоблок школи № 2 площею 500 м2 було відремонтовано минулого року за 2 мільярди гривень.
У тендерній документації було допущено помилку, реальна сума договору — майже 22 мільйони гривень, приблизно 44 000 грн за метр квадратний капітального ремонту харчоблоку в школі (без обладнання)
Натовп архітекторів і забудовників
Паралельно зі швидкими процесами пошуку та розподілу коштів влітку 2022 року міська влада запросила майже 200 архітекторів-волонтерів безкоштовно розробити проєкти постраждалих об’єктів комунальної власності в Ірпені.
Управляти такою кількістю різних спеціалістів — нереально. Не платити фахівцям за роботу — ще більш дивно. З одного боку, під час війни отримувати прибутки на відбудові — люди не зрозуміють, тому ці процеси одразу було вирішено завуалювати. З погляду навіть спроможності платити за рахунками (світло, опалення, податки на зарплату та із зарплати) архітектори, як і будь-які підприємці, мусять десь брати гроші. З іншого боку, за кошторисом на проєкт відбудова частини школи може коштувати десятки мільйонів гривень, але якщо проєктувати «безкоштовно» і без прозорих конкурсів, то не дивно, що бюджети будуть безрозмірними, і регулювати їх будуть зовсім не архітектори, а ті, хто створили такі неконкурентні та непрозорі умови.
Натовп архітекторів перед мерією Ірпеня в серпні 2022. Міська влада запропонувала архітекторам взяти по об’єкту і зробити ескіз відбудови безкоштовно. Коли почалися тендери на ремонти й відбудови, були потрібні проєкти і експертиза кошторисів, але як обирали архітекторів для цієї роботи — невідомо
Проєктний офіс із відбудови
Влітку 2022 рішенням Ірпінської міської ради було створено структуру без юридичного статусу, бухгалтера, без кошторису, розрахункового рахунку — проєктний офіс, дорадчо-волонтерський орган із назвою Irpin reconstruction summit, задача якого була прописана пізніше, навесні 2023 року в «політиці взаємодії». Ним керують люди з команди колишнього мера Ірпеня В. Карплюка, забудовника, серед учасників — міські чиновники та активісти. Саме ця організація представляє проєкти архітекторів-волонтерів на багатьох міжнародних і всеукраїнських заходах із перспективної відбудови, показуючи на прикладі бренду Ірпеня, куди привозять безліч найвищих посадовців з усього світу, як відбудовувати після війни і зробити місто-сад.
Витрати на організаційні заходи, зустрічі, стратегічні сесії з активістами, оплата роботи адміністраторів, модераторів, видавництва альбомів, відрядження за кордон також ідуть не з бюджету міста, а з власних коштів колишнього мера та менеджерів-учасників.
Паралельно з управлінням проєктами та інвестиціями ця ж організація звітує про залучення мільйонів євро на відбудову Ірпеня вже зараз.
Ніби максимально зручна позиція — дійсно багато житлових багатоквартирних будинків в Ірпені вже відбудовані завдяки західній допомозі, але більшість процесів централізовані, і кошти рухаються через державний бюджет, а не у валізах від благодійників до власників зруйнованих квартир. І сам ІRS не має власного рахунку, тому не звітує про проходження коштів і формально їх не отримує і не витрачає. І мерія не має видатків на цю комунально-приватну ініціативу. Здавалося б, що ще треба людям? Все є, і все «безкоштовно», позабюджетно.
Паралельні реальності та недомовки. 10 затверджених міською радою проєктів відбудови
Які проєкти входять у план відбудови Ірпеня на 2023–2033 роки, у якому стані вони зараз, хто їхні замовники, чи були прозорі процедури вибору проєктів і коли нарешті об’єкти будуть відбудовані?
За офіційною інформацією, в Ірпені зруйновано 1800 приватних і 300 багатоквартирних будинків і пораховано, що на відновлення потрібно 850 млн доларів (приблизно 31,5 млрд грн). Проте насамперед промокомпанія ІRS фокусується довкола відбудови не стільки житлових будинків (їх відновлення централізується, фінансується міжнародними фондами та через обласну адміністрацію, держбюджет), а комунальних об’єктів.
Центральний будинок культури
Будинок культури Бучанського цегляного заводу, збудований у стилі сталінського ампіру, щось від архітектури Римської імперії з робітником і селянкою з дитиною на руках на вході. Завод давно не працює, а Будинок культури за відсутності альтернатив став центральним культурним закладом Ірпеня, хоч і розташований на околиці Ірпеня, поряд із Бучею.
Ще в січні 2022 в Будинку культури проходили новорічні концерти для дітей, а в холі час від часу щось продавали, використовуючи порожні площі великої, майже неопалюваної споруди, щоб хоч якось заробляти кошти на існування
Нинішній стан Будинку культури. Нова клінкерна бруківка, яку поклали перед війною, навіть попри обстріли і відсутність догляду добре збереглася. У будівлі відсутній дах над глядацькою залою, вибиті вікна та зіпсоване ще радянське оздоблення всередині
У буклеті ІRS є проєкт відбудови, щодо якого не проводили якихось професійних відкритих конкурсів. Хоча відкритий конкурс із якісними вихідними даними і професійними журі міг би зробити гарний міжнародний ефект, пройти публікаціями, залучити відомих і талановитих архітекторів, викликати дискусії довкола пропозицій і привернути широку увагу. Але організатори вирішили попрацювати з місцевими волонтерами та просунути цей проєкт у марафон «Єдиних новин» у комплементарному ключі, без дискусій і обговорень, — так, ніби вже все вирішено, і на нього ось-ось виділять кошти.
За якою методикою відібраний проєкт відбудови Будинку культури на 500 місць за 13 млн євро, де можна побачити акт обстеження будівлі, експертні висновки, містобудівні умови й обмеження, — навіть після двох місяців чекання відповіді на письмові запити це залишилося таємницею. Де зараз перебуває колектив Будинку культури? Хто виконує функції замовника будівництва? Наразі питання не мають публічних відповідей.
Архітектор Олег Дроздов, автор нашумілого театру на Подолі, прокоментував, що такого бюджету вистачить на найкращу відбудову з найякісніших матеріалів і повну комплектацію Будинку культури всією найсучаснішою апаратурою, а не лише на ремонт даху і стін.
У перерахунку на одного глядача в залі витрати можуть скласти 26 000 євро, отже, капітальний ремонт із таким бюджетом просто повинен дати на виході якість не гіршу, ніж у театру на Подолі.
Школа № 2
Ірпінська школа № 2 уже збудована двічі у Франції і раз у Китаї? В буклет «Відбудова Ірпеня 2023–2033» під виглядом проєкту відбудови Ірпінської школи № 2 було включено фотографії збудованих шкіл у Франції в м. Лімей-Бреванн (автори r2k-architecte), м. Серрі (автори Ameller Dubois) та в м. Сучжоу, КНР (автори DPLUS STUDIO), із підписом «Проєкт розробили українські архітектори». Звісно, в часи відкритого доступу в інтернет не важко відшукати авторів будівлі, навіть за допомогою Гуглпанорам оглянути, який вигляд ці школи мають у міському середовищі в передмістях Парижа. Але питання, чому чужі фото були введені в буклет під виглядом українського проєкту, — без відповіді.
В буклет «Відбудова Ірпеня 2023–2033» під виглядом проєкту відбудови Ірпінської школи № 2 було включено фотографії збудованих шкіл у Франції в м. Лімей-Бреванн (автори r2k-architecte), м. Серрі (автори Ameller Dubois) та в м. Сучжоу, КНР (автори DPLUS STUDIO), із підписом «Проєкт розробили українські архітектори»
Кошторис, який супроводжує цей проєкт, становить майже 5 млн євро, але якщо подивитися, який вигляд має ця школа сьогодні, дослідити минулорічні тендери, то очевидно, що вона вже давно працює, там станом на зараз закінчили навчальний рік майже 1700 учнів. Міська влада надбудувала третій поверх у цій школі у 2019 р., адже в місті до війни був дефіцит місць. Тендер на відбудову їдальні за 2 мільярди гривень (Помилка в тендерах, насправді 21 мільйон. — Прим. ред.) був проведений ще рік тому.
То чи буде ця школа 1956 року виглядати, як на яскравих фото з альбому, якщо раптом знайдуться кошти донорів? Звісно, ні, бо, по-перше, школа збудована за іншим проєктом, і наразі її знесення не планується, а по-друге, фото представляють інші школи, вже збудовані за принципово іншою системою, не радянською. Чи треба нам принципово іншу архітектуру шкіл? Так, треба, але в цьому разі задача неможлива без демонтажу щойно відбудованої споруди і тимчасового переведення дітей в інші школи (як також перевантажені).
Відновлений у 2022 р. харчоблок школи № 2 в Ірпені без надбудов, хоча в плані відбудови значиться додатковий поверх і підвал-бомбосховище 200 м2 на 1700 учнів
Школа № 1
Одне з її приміщень побудовано в 1941 році, у 2021 відкрито новий корпус, і зараз там навчається 1250 учнів. Проте проєкт відбудови школи 2022 року пропонує надбудувати на старий корпус ще 3000 м2 (до наявних 10000 м2). Це попередньо оцінене в понад 11 мільйонів євро, або 3600 євро за м2. При цьому загальна місткість школи після реконструкції не збільшиться.
Зараз школа має такий вигляд, як ніби в неї вже вклали дуже багато грошей, зробили широкі променади з бруківки, проте по суті це пострадянська школа, фото якої не облетять світову пресу як приклад інновацій.
Унікальність ірпінськіх шкіл — їх розташування серед сосон, що дають неймовірний запах повітря, і парки поряд. Чому б не поставити за мету збереження природного середовища? Зараз ці типові будівлі з глухими стінами підкреслюють, наскільки стара система будівництва шкіл негнучка до оточення, що дивно для сучасних шкіл Європи
Проєкт відбудови з буклету ІRS пропонує багато невизначеностей, адже немає планів поверхів, лише картинки. За відсутності показників, які б, крім загальної суми на нову реконструкцію та приблизного зовнішнього вигляду, давали більше даних для аналізу, залишається хіба що сподіватися, що це дуже сирий план. Можливо, він виражає намір додаткової надбудови, ущільнення і освоєння коштів? А можливо дітям, які зараз тут навчаються, доведеться трохи ущільнитися, а потім школа отримає нові приміщення?
Спортивна школа
ДЮСШ Ірпеня розташована майже в центрі, тут зруйнований старий корпус, але великий новий корпус цілий і працює, також збереглися стадіони. Проте якщо дивитися в план відбудови Ірпеня, то про школу там написано буквально таке: «Проєкт ремонту передбачає повну реконструкцію, адже школа зруйнована і відновленню не підлягає». Вартість – 7,5 млн. євро, або 2700 євро/м2. Причому після повної реконструкції площа будівлі значно зросте, а місць для дітей додасться не так уже й багато (було 580 учнів, а стане на 30% більше).
Центральний ринок
Дивною можна назвати і пропозицію зі знесення центрального ринку, який розташований на своєму місці (на віддалі від центру) понад 100 років, ліквідацію 1000 робочих місць і створення площі Свободи, адже поруч нова щільна житлова забудова.
Цей проєкт оцінений у майже 310 мільйонів гривень. Не запропоновані нові ділянки, куди можна було б перенести робочі місця. Інший ринок на центральній площі поряд із залізничним вокзалом більше нагадує колоритну стихійну ярмарку, але розширювати його на 1000 місць фізично немає куди.
Попри плани зі знесення та комунальну власність на землю ринку, підприємці відбудовують контейнери для здачі продавцям в оренду, а ринок працює, адже забезпечує людей продуктами харчування, товарами.
Центральна бібліотека
Бібліотека Ірпеня вбудована в перший поверх житлового багатоповерхового будинку за часів УРСР і сьогодні модернізована всередині (щось на зразок коворкінгу, з інтернетом і виставками). Ззовні вона також уже відбудована після обстрілів, фасади, дах оновлені.
Цей газон у проєкті зміни концепції бібліотеки пропонується забудувати. Таким чином відстань від дальніх стін бібліотеки до природного світла стане ще більшою, хоча зараз читальний зал доволі просторий і світлий та досить вільний від читачів
Узагалі протипожежні норми передбачають вільне місце з усіх боків під вікнами житлового будинку, щоб можна було поставити рятувальні машини. В разі забудови цього простору протипожежні норми будуть порушені. Також дивує різниця підходів: якщо в історії із центральним ринком його пропонується ліквідувати і зробити парк, то з бібліотекою — ліквідувати газон і забудувати його.
Цей проєкт «відновлення» бібліотеки попередньо оцінений у 13 мільйонів гривень.
Музей
Краєзнавчий музей Ірпеня не міг похвалитися крутими інтер’єрами і експозиціями ще до окупації, із червня 2022 року музей зовні відремонтовано та відкрито для відвідувачів, але взимку цього року було звільнено директора, закрито на невизначений час музей, розібрано експозицію, а станом на сьогодні всередині музею відбувається ремонт: шпаклюють стіни, білять гіпсокартонні стелі.
Допис колишнього директора краєзнавчого музею у Фейсбук із приводу недавнього демонтажу постійної експозиції
Проте в плані відбудови Ірпеня на музей передбачено майже 80 мільйонів гривень, пошук яких триває по всьому цивілізованому світу. Власне приміщення у музею вже є, і ці кошти передбачають новий ремонт у ньому й переосмислення експозиції.
Монорейка
Вишенькою на торті є проєкт монорейки з Ірпеня до Києва вартістю 150 млн євро (понад 6 мільярдів гривень). У світі такий вид транспорту довів свою неефективність як повноцінний громадський транспорт великої пропускної спроможності. А Ірпінь сьогодні навіть не має міського громадського транспорту. Дивно, що мрії і плани на відновлення не містять ані концепції розвитку велотранспорту, ані впровадження міського транспорту, ані концепції уповільнення руху приватних авто на вулицях міста, ані розвитку безбар’єрного середовища.
Не дивно, що в друкованій версії плану відновлення Ірпеня було проілюстроване московською монорейкою на тлі Останкінської телевежі. Цей відомий корупційний проєкт епохи Лужкова досі не працює як громадський транспорт, це більше як розвага, на якій багато чиновників змогли заробити.
В онлайн-версії московська монорейка була замінена на дубайську, але по суті це не змінює факту, що це дуже дорога витребенька, доступна там, де працюють авторитарні керівники, які в ручному режимі обирають, що будувати і чим дивувати.
Серед пропозицій плану є й інші дивні речі. Помилки у вартості нових будівництв: співоче поле в Михайлівці-Рубежівці оцінене у 25 мільйонів євро, за іншими проєктами (будівництво ресторанів у парках і на набережній р. Ірпінь — 1 млн євро, льодовий стадіон — 8 млн євро, приватний спортклуб із басейном — 2,5 млн євро, пляжна зона — 2 млн євро, аквапарк — 15 млн євро, приватна школа — 2 млн євро, приватний пологовий будинок — 1,5 млн євро тощо) не вказано методики розрахунку кошторисної вартості, невідомі земельні ділянки, відсутні містобудівні умови й обмеження, не делеговані функції замовника, невідома спроможність інфраструктури (каналізація, опалення, енергопотужності, громадський транспорт) до прийняття таких об’єктів.
Щодо житлових будинків план відбудови Ірпеня містить понад 100 сторінок із попередньою оцінкою пошкоджень. Тут виявлено безліч помилок. За рік так і не було створено систему якісної оцінки збитків. Здебільшого комісії не оглядали будинки, не замовляли технічну експертизу, не розробляли проєктно-кошторисну документацію, самостійно оцінювали збитки на око, подавали їх у паперовому та електронному вигляді, тому часто плутаються сотні тисяч і тисячі гривень, а загальну суму за такою таблицею визначити неможливо.
Важливість позитивного іміджу й відбудови
Для чого цей матеріал? Чи дійсно в Ірпені все так складно з відбудовою? Ні, енергія і настрій більшості людей позитивні, багато хто розраховує на власні сили, об’єднання співмешканців, ОСББ. Дійсно, нині, більш як через рік після окупації і звільнення Ірпеня, багато людей повернулися, додалися внутрішньо переміщені особи, більшість багатоквартирних будинків відновлено, основна проблема залишається у приватному секторі. Також відновлено всі школи, крім однієї (ліцей № 3), яка буде готова до 1 вересня, і дійсно міська влада швидко вивезла сміття, відновила електроживлення, водогін, був запущений газ іще рік тому. Відновлюються дороги, парки, сквери, дитячі майданчики, бізнес відновлює свої магазини, заклади надання послуг.
Але перезавантаження стратегії розвитку Ірпеня не відбулося. Не забезпечені конкурентні умови для того, щоб проєкти стали більш прозорими, фаховими та логічно обґрунтованими. Чи можна закривати рота всім, хто ставить незручні питання? Чи можна вимагати, щоб хтось, хто насмілився критикувати, спочатку сам зробив концепцію відновлення Ірпеня, зібрав людей на вулиці, пройшов на виборах більшістю і далі вже впроваджував свої плани?
Виходить, що ресурс, витрачений на зайняття більшості місць у міській раді, і контроль над усіма рішеннями настільки дорогі, що не передбачають після перемоги на виборах якісь критичні зауваження чи незручні питання.
Чи це є принцип демократії? У 1972 році президент США Ніксон уперше відвідав Китай, де йому провели екскурсію і показали музейні вушні затички, які використовував імператор, щоб не чути критику.
Також подив викликає, що ресурс одних архітекторів і дизайнерів витрачено як волонтерський, безкоштовний. Створені безкоштовно проєкти увійшли в альбом «План відбудови Ірпеня» та систематично презентується в Україні та закордоном. А реальні тендери та проєкти, за якими йде відбудова, виконують інші люди уже на платній основі. Ознайомлення громади з цими проєктами не відбувається. Наприклад, дитячий садочок «Веснянка» заявлений, як волонтерський проєкт від ПП «Макропроєкт» , попередньою вартістю майже 4,8 млн. євро в два поверхи, а згідно тендерної документації проєкт розробляє ТОВ «АБК «Сігма Буд», яка вже виграла тендер на проєктування цього садочка в 2021 році на майже 697 тис. грн і на коригування проєкту в 2023 році за 358 тис. грн. Садочок уже не два поверхи, а три плюс цокольний.
Звісно, що в умовах дефіциту місць в навчальних закладах через велику кількість житлових новобудов, відсутність земельних ділянок, не виходить нічого іншого, як надбудовувати існуючі заклади на їх ділянках. А в умовах дефіциту коштів – робити різні презентації і альбоми з яскравими картинками майбутнього. Але виринає інша проблема – проєкти-обгортки, яким не судилося бути реалізованими, хоч вони і копіювали кращі західні зразки. Та реальні проєкти від інших людей, хто знає як правильно подавати документи на тендер. При цьому на виході маємо щось не дуже подібне на найкращі європейські будівлі. Ці проєкти проходять поза очами громадськості, архітектурних конкурсів і одразу не претендують на публікації в міжнародних архітектурних ЗМІ чи якісь премії та визнання професійної спільноти.
«Київщина 24/7» поспілкувалась із архітектором Олегом Гречухом, щоб взяти коментарі в актуальних питаннях по відновленню Ірпеня.
Що заважає Ірпеню відбудовуватись швидкими темпами?
Ірпінь відбудовується так, як може. Але приватному сектору заважає те, що немає чіткого алгоритму як підраховувати збитки, не запущена система, яка зробить цю відбудову прозорою та без зловживань.
Чи вірите ви в реалізацію тих архітектурних проєктів Ірпеня, які зображені у презентації IRS?
Коли я почав детально вивчати це питання, то виявилося, що школа, наприклад, вже стоїть відновлена, а в буклеті вказано, що її потрібно відбудувати. І там майже по кожній будівлі аналогічні питання. Так, як і спортивна школа – по факту, вона вже відремонтована і працює, а в проєкті відбудови вказано, що вона зруйнована і її потрібно відновити.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.