
8 Кві, 18:00
163
Війна в IT: конкуренція б’є рекорди, а зарплати падають
До повномасштабної війни галузь IT була однією з найпривабливіших для українців за рівнем доходу. Однак нині конкуренція серед айтівців за деякими вакансіями до 30 разів перевищує середні показники ринку праці, де в інших сферах навпаки спостерігається гострий дефіцит кадрів.
За які посади змагаються в ІТ та скільки зараз платять айтівцям дослідила «Київщина 24/7».
До лютого 2022 року на ринку IT було складно «схантити» гарного спеціаліста. Айтівці вважалися дефіцитними фахівцями, і тому висували рекрутерам безліч умов. Нині ж на ринку праці протилежна ситуація — там розгорнулася справжня війна за посади. Адже, за даними сайтів роботи, на початку повномасштабного вторгнення ринок праці в категорії «ІТ, комп’ютери, інтернет» обвалився в 7 разів, а кількість пропозицій роботи скоротилася вдесятеро.
Висока конкуренція = великі зарплати
За даними спільноти програмістів Dou.ua, зарплати розробників зменшилися вперше з початку великої війни. Наприкінці минулого року медіана становила $3300 проти $3435 шести місяців тому. Це торкнулося фахівців майже всіх рівнів.
Найбільше падіння — у зарплатах фахівців рівня Senior (на $163, до $4738). Зарплати Middle знизилися на $100, до $2500.
Початківців теж не оминула ця тенденція: медіанна зарплата джуна становить $950 проти $1000 пів року тому. Інтерни можуть розраховувати в середньому на $350 замість $450.
Медіанні зарплати найдосвідченіших розробників — рівня Tech Lead та Architect — поки що залишаються на попередньому рівні, а у Team Lead падіння незначне (-$25 проти літа 2023 року).
Водночас серед Back-end фахівців найбільше падіння зафіксували у зарплатах мідлів (-$100). Також значно меншими стали зарплати спеціалістів з Mobile-розробки рівня Lead+ (-$300).
Відчутно «просіла» зарплата у стартапах — $3338 (-$663 за пів року). Медіанні зарплати мідлів у цих компаніях зменшилися на $500 (до $2500), сеньйорів — на $350 (до $5650). Водночас компенсація розробників рівня Lead+ не змінилася та залишається однією з найвищих — $6000.
Зарплати у продуктових компаніях залишаються на середньоринковому рівні. За останні шість місяців мідли та фахівці рівня лід і вище почали отримувати на $200 менше.
Якщо говорити про медіанні зарплати айтівців по містах, то у більшості з них, включно з Києвом та Львовом, вони зменшились.
У Києві падіння було на $131, до $3619, у Львові — на $225, до $3500. У Дніпрі, Харкові та Чернівцях медіанні зарплати на тому ж рівні, а в Луцьку і Полтаві зафіксоване невелике зростання (на $100 та $25).
За які посади найвища конкуренція?
Конкуренція шукачів за роботу в ІТ нині майже втричі вища, ніж в цілому по Україні. Хоча на сайті Dou.ua у березні зафіксували на тисячу вакансій більше, ніж торік.
Найцікавіше за минулий місяць:
- 4803 вакансії було на сайті ua в березні, на 291 більше, ніж у лютому;
- 543 вакансії в маркетингу — найбільше з усіх категорій;
- для кандидатів без досвіду — рекордні 102 вакансії;
- серед найбільш досвідчених кандидатів найзатребуваніші — Front-end;
- у березні кандидати були дещо менш активними, ніж у лютому — у середньому 31,4 відгуків;
- у Front-end — у середньому 109,6 відгуків на вакансію, майже стільки ж у QA — 108,6;
- півтори тисячі компаній публікували на DOU свої вакансії у березні.
Зараз найчастіше пошукачі роботи в IT претендують на посади Front-end програміста, UI/UX дизайнера, тестувальника. Ці професії вважаються «посадою з низьким порогом входу», тобто доступною для всіх людей, незалежно від освіти.
Ейчари розповідають, що, наприклад, вакансії QA без вимог до досвіду на 6-му місці за кількістю відгуків на вакансії. Вони отримують в середньому 108 відгуків кожна, тоді як в категорії JavaScript для того ж досвіду середня кількість відгуків — майже 300.
Що перешкоджає відновитися ринку IT?
Хоча торік наші компанії довели, що можуть працювати в екстремальних умовах і підготувалися до несподіванок, на стан українського ІТ ринку впливає комбінація негативних факторів. По-перше, у світі йде зменшення ринку праці — глобальна рецесія у 2022 році в низці міжнародних компаній (Google, Microsoft) скоротила десятки тисяч співробітників. Наприклад, зараз підрозділ хмарних обчислень Amazon скорочує сотні робочих місць, що вплине на працівників відділу продажів і маркетингу, а також на команду, яка розробляє технології для звичайних магазинів.
По-друге, в Україні йде конкуренція з фахівцями з інших країн, де немає ризику обстрілів та блекаутів. По-третє, більшість айтівців в нашій країні працюють як ФОПи й не підлягають бронюванню від мобілізації, а замовникам дуже важливо розуміти хто працюватиме над проєктом наступні пів року.
Зважаючи на ризики, нині іноземні клієнти не поспішають співпрацювати з представниками українського IT, але ринок поступово відновлюється.
Авторка: Наталя Толуб
Фото: Freepik
Читайте також: Обережно шахраї: які схеми використовують псевдопрацедавці на сайтах роботи?
Поділитися новиною: