
1 Сер, 09:00
195
«Волонтери «Добробату» зайняли фронт відбудови»: інтерв’ю зі співзасновником проєкту Ростиславом Смірновим
Під час окупації Київщини, російській війська, окрім багатьох жертв серед мирного населення, знищили й пошкодили величезну кількість будівель. Лише за першими підрахунками, внаслідок вторгнення російських окупантів у 46 громадах Київської області було пошкоджено понад 4500 приватних та багатоповерхових житлових будинків.
Аби допомогти з пошуковими роботами та розбором завалів у місті Бородянка на Київщині, два радники міністра внутрішніх справ України – Ростислав Смірнов та Віктор Андрусів – запустили волонтерський проєкт, який назвали «Добровольчий будівельний батальйон», або «Добробат». Після чого з кожним днем охочих приєднатись до батальйону ставало все більше. Тепер «Добробат» охоплює 8 областей України, зокрема й Київщину.
«Добробат» зосереджується на первинній відбудові пошкоджених будівель. Першочергове завдання проєкту – «fast recovery», тобто швидке відновлення: перекриття зруйнованого даху, ремонт побитих вікон, підмурування пошкоджених стін.
Журналісти «Київщини 24/7» поспілкувались зі співзасновником проєкту «Добробат» Ростиславом Смірновим про історію створення проєкту, про відбудову на Київщині після деокупації регіону та про те, чим саме займається «Добровольчий будівельний батальйон».
– З чого почалась історія «Добробату»? Яка місія проєкту?
– Як і чимало добрих починань, історія «Добробату» розпочалася зненацька. На початку квітня 2022 року, коли російські загарбники почали тікати з Київщини під натиском українських оборонців, на звільнені території, слідом за військовими, почали заходити бійці ДСНС та підрозділи Міністерства внутрішніх справ. Тоді я був ще радником Міністра внутрішніх справ України Дениса Монастирського, який згодом трагічно загинув під час авіа катастрофи в Броварах у січні 2023 року, та координував дії ДСНС та інших.
Ми одні з перших, хто бачив все, що відбувалось після відходу окупантів. Ситуація була настільки критичною, що потребувала швидких та нетривіальних рішень. І перший, знаковий для нас, був розбір завалів на центральній вулиці у Бородянці. Роботи було багато, тому ми вирішили залучити до цього людей. Звісно, ДСНС та комунальники могли б зробити це самі, але набагато повільніше, ніж хотілось. З іншого боку, був і сам поклик людей нам допомогти – і таких небайдужих вже за перші кілька днів знайшлося цілих 10 тисяч. Саме тоді ми й зрозуміли, що ми можемо більше! Далі ми швидко сформували загони Добробату і вони почали заходити в Гостомель, Ворзель, Бучу, Ірпінь, Мощун, Горенку, Катюжанку та ще у чимало інших населених пунктів Київської області, в яких були зруйновані цілі вулиці.
Першою роботою для волонтерів Добробату стала безпосередня участь у розбиранні завалів. Адже лише за першими підрахунками внаслідок вторгнення російських окупантів у 46 громадах Київської області було пошкоджено понад 4500 приватних та багатоповерхових житлових будинків.
Ніхто не задумував спочатку якийсь проєкт, який зараз охоплює 8 областей України, ми просто хотіли допомогти – тут і зараз! Крім того, ми прагнемо не лише відновлювати зруйноване, а й будувати міцне комʼюніті, що ґрунтується на спільних цінностях. Наша місія – показати, що разом ми здатні побороти будь-які випробування та побудувати наше краще майбутнє.
– Що для Вас особисто «Добробат»? Чому Ви як людина, особистість тут?
– Бути корисним під час війни прагне, мабуть, кожен українець. Хтось волонтерить, хтось боронить нашу країну, хтось сплачує податки – кожен з нас бореться на своєму фронті. Волонтери «Добробату» зайняли фронт відбудови. А я десь на перетині всього цього, тому що мав причетність до всього вищесказаного.
– Скільки волонтерів налічує проєкт «Добробат»? Чи є проблеми з набором волонтерів до команди та кого саме не вистачає?
– На сьогодні команда «Добробату» складається з понад 40 тисяч волонтерів, які розбирають завали та нагально відновлюють зруйновані внаслідок повномасштабного вторгнення армії рф будинки й об’єкти соціальної інфраструктури. Ця кількість збільшується, тому й відкриваються нові осередки у різних регіонах України. Тут зібрались вчителі, лікарі, студенти, пенсіонери та люди різних професій, які разом з професійними будівельниками відновлюють будинки.
Наразі у нас велика кількість волонтерів, але ми завжди закликаємо людей долучатись до «Добробату». Адже чим більше долучиться людей, тим більше об’єктів ми зможемо охопити.
– У «Добробаті» є інтернаціональний легіон. Хто долучається до нього?
– Коли ми зрозуміли, що є багато іноземців, які хочуть долучить та допомогти, то створили наш інтернаціональний легіон. Наразі в інтернаціональному легіоні «Добробату» є волонтери з 27 країн світу. Ці люди надзвичайні, адже покинули свої країни, щоб допомагати українцям – відбудовувати житло в країні, яка зазнала страшного лиха через російську агресію. Я пам’ятаю як одного разу приїхав на виїзд, а там всі спілкуються англійською мовою! Це вражає.
– Які відновлювальні роботи проводить будівельний батальйон на Київщині?
– Наша основна місія – зробити все, щоб людина могла жити у своєму будинку. До нас там жити – неможливо, після нас – можна! Ось це важливо зрозуміти. Ми займаємось розбором завалів, з чого й почалась наша історія, ремонтуємо побиті вікна, двері, перекриваємо зруйновані дахи, підмуровуємо пошкоджені стіни. Тобто 85% об’єктів – це швидке відновлення.
В цьому ключі для мене стоїть питання пріоритетів: побудувати будинок для однієї сім’ї з нуля, чи для сотні людей добудувати стіну, і вони вже зможуть повернутись у своє житло. Наше завдання – допомогти якомога більшій кількості людей. Тому ми не займаємось великим будівництвом, воно буде пізніше – після перемоги.
– Чи не могли б Ви розповісти про об’єкти, відновленням яких пишаєтеся найбільше, або робота з якими була унікальною, особливою?
– Важко виділити один, коли у тебе їх тисячі. Було багато різних історій, важливо те, що коли люди повертаються у свої домівки – це завжди сльози щастя та подяки. Насправді цей проєкт і про солідарність, адже багатьох людей, до яких ми приїжджаємо, вражає саме те, що є просто звичайні люди, які з’їжджаються з усієї України, щоб підставити їм своє плече допомоги, що є люди, яким не байдуже. Наша сила – в єдності!
– Які особливості відбудови на Київщині? Які обсяги роботи? Розкажіть, що вже вдалось відновити волонтерами та що ще плануєте зробити?
– Як я вже й казав раніше, лише за першими підрахунками після деокупації внаслідок вторгнення російських окупантів у 46 громадах Київської області було пошкоджено понад 4500 приватних та багатоповерхових житлових будинків. Тому обсяг робіт надзвичайно великий! Від початку квітня 2022 року волонтери «Добробату» відбудовують різні об’єкти інфраструктури: житлові будинки – багатоквартирні та приватні, школи, садочки, амбулаторії тощо. Окрім того, допомагали розбирати завали зруйнованого житла та прибирати територію об’єктів соцінфраструктури.
Наразі ми допомогли понад 10 тисяч сім’ям повернутись у свої домівки, які постраждали. Також ми нагально відбудували понад 100 об’єктів соціальної інфраструктури. Далі тільки більше!
– Хто та як звертається до «Добробату» по допомогу?
– У більшості випадків люди, які потребують допомоги, звертають до нас через наш сайт «Добробат». Були й випадки, коли ми працювали на якомусь об’єкті і люди нас побачили, тож підходили і зверталися по допомогу. Або ж з нами зв’язуються різні місцеві організації, в тому числі й місцева влада.
– Хто фінансує відбудову, якою займаються волонтери?
– Раніше ми відкривали збори коштів для допомоги у відбудові. Наразі у нас є багато донорів. Це – міжнародні партнери з США, Великобританії, Естонії, Бельгії, Нідерландів та інших країн, які допомагають з матеріалами, інструментами та й іншими необхідними засобами для швидкого реагування. У нас є «золоті руки», але у нас немає змоги купляти усі будівельні матеріали, тому з цим допомагають. Все решта ми робимо безоплатно.
Також є соціально-відповідальний бізнес, який спеціалізується на будівельних матеріалах. І такі компанії співпрацюють з нами для того, щоб ми могли швидко реагувати та відновлювати нашу країну. Крім того, ми намагаємось об’єднати усі органи влади, щоб залучити їх до допомоги постраждалим.
– У чому полягає Ваша співпраця з місцевою владою? Чи йде фінансування з місцевих бюджетів Київщини діяльності волонтерів «Добробату»?
– Співпрацюємо, але не з усіма. У місцевої влади є закладений бюджет на відбудову об’єктів, до того ж зараз допомагають багато міжнародних організацій. Ось, наприклад, в рамках допомоги місту дали 10 тисяч листів шиферу, але окрім матеріалу, потрібно ще й виконати роботу, – цим вже займається «Добробат». Тобто, як правило, наша співпраця полягає в тому, що місцева влада надає матеріал, а ми вже виконуємо всю решту роботи.
– На Вашу думку, якою має бути відбудова на Київщині?
– Успішною! Звичайно, що ми хочемо, щоб це було якомога швидше, але ми повинні не забувати, що зараз йде війна. І завдання номер один – перемогти ворога та відстояти нашу країну. Тому зараз ми повинні жити за принципом: «Роби, що можеш – і хай буде, що буде!». Ми повинні об’єднатись, якби це не було важко, та робити все, що можемо. Якщо кожен викладатиметься і вкладатиметься на повну, то я думаю, що результат буде дивовижний.
Авторка: Катерина Чабанюк.
Читайте також: У Брюсселі відбувся Саміт ветеранів: Віолетта Дворнікова про деталі
Фото: Добробат.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Автор: Ексклюзив
будівництво відбудова відбудова Бородянки відбудова Гостомелю відбудова житла відбудова Ірпеня відбудова Київської області відбудова Київщини війна росії проти України волонтери волонтерство деокупація Київщини Добробат злочини рф війна в Україні Київщина Київщина новини новини Київська область новини Київщина Новини Київщини окупація Київщини російсько-українська війна РуйнуванняПоділитися новиною: