Ексклюзив
«Вони роблять з мене тирана»: комендантка модульного містечка в Бородянці про скандал з мешканцями

18 Вер, 19:15

264

«Вони роблять з мене тирана»: комендантка модульного містечка в Бородянці про скандал з мешканцями

Нещодавно «Київщина 24/7» підготувала та опублікувала матеріал про проживання у модульному містечку в Бородянці внутрішньо переміщених осіб та людей, які внаслідок бойових дій втратили своє житло. Через історію Олени, жінки, яка втратила власний дім та донедавна проживала в модулі, ми показали побут та виклики, з якими стикаються ВПО. Висока температура в будинках, яка влітку сягала 50 градусів, відсутність фінансування, неналежні умови для проживання поруч із неблагополучними людьми, а також зверхнє ставлення адміністрації модуля.

Тепер історія Бородянського модульного містечка отримує своє логічне продовження – погляд з іншої сторони. Поспілкуватися та надати відповіді на запитання журналістів погодилася комендантка містечка Юлія Патока. 

Юлія – жителька Бородянки, яка у 2022 році втратила свою квартиру. На початку війни жінка разом зі своєю дитиною виїхала до Польщі, де займалась волонтерською діяльністю, але дуже швидко повернулися додому. Жінка працює комендантом модульного містечка вже пів року (з квітня 2024). Каже, що оскільки вона сама втратила оселю, то як ніхто розуміє проблеми, з якими стикаються ВПО, а найголовніше – вона розуміє звідки тягнеться коріння нинішнього невдоволення жителів.

Нагадаємо, Бородянське модульне містечко – це тимчасовий прихисток для тих, хто втратив свої домівки в наслідок війни. Воно складається з 5 секцій, де є кімнати, розраховані на проживання сімей, або людей, розселених за гендерним принципом.

«Вони роблять з мене тирана»

Комендантка Юлія відреагувала на слова мешканців містечка щодо проблем у модульному містечку, тому надала свою розлогу відповідь щодо претензій.

«Вони роблять з мене тирана, бо, зі слів мешканки (ред. – Олени, жінки, яка спілкувалася з нашими журналістами), я нібито організувала тут концтабір та просто знищую людей. Зараз я не можу пройти вулицею, бо люди зупиняють, і розпитують: «Що у вас там відбувається?», – нарікає комендантка містечка.

Олена скаржилася на погану теплоізоляцію в будинках, адже влітку температура сягала 50 градусів. Жінка постійно наголошувала журналістам, що в модулі жити неможливо. Окрім того, мало місце погане ставлення з боку адміністрації містечка, погрози за скарги та відбирання приладів для організації життєдіяльності. А ще – відсутність фінансування та комунікації з владними відповідальними посадовцями, а також були скарги на сусідів, які заважали іншим нормально жити й ними ніхто не займався.

Юлія своєю чергою розповіла про підґрунтя конфліктів, які виникають між мешканцями та адміністрацією містечка. За її словами, у модулях проживає 237 людей, серед яких є ті, хто систематично порушує правила проживання та норми пристойної поведінки. Проте виселити таких людей адміністрація не має права, позаяк для цього необхідні письмові звернення сусідів.

«Тут проживають два типи людей. Перші — ті, хто розуміють ситуацію, і підлаштовуються до умов, в яких проживають. Вони створюють собі затишок тут та зараз, адже розуміють, що влада надає їм все необхідне для проживання, а все інше — справа рук самих людей. Другий тип — це ті, хто вважає що їм усі винні, вони живуть так, як хочуть, і наче не розуміють реальності навколо себе. Ви можете в будь-який момент приїхати та зайти в різні модулі, подивитись на скільки по-різному живуть люди, яким держава створила однакові умови», – розповідає Юлія.

Аномальна спека та ситуація з електроенергією

Під час спілкування журналістів «Київщини 24/7» з Оленою, було отримано інформацію про радикальні обмеження в користуванні електричними приладами та кондиціонерами для мешканців містечка. Аналогічне питання ми поставили пані Юлії.

«Так, мені довелось забрати пульти від кондиціонерів, тому що у час, коли вся країна економила електроенергію та жила в режимі постійних відключень світла, багато наших мешканців відмовлялися вимикати кондиціонери. Була ситуація: день надворі, в кімнаті ввімкнене світло, увімкнений кондиціонер, вікно відкрите, а в кімнаті – нікого немає. І потім люди скаржаться, що у них забирають пульти від кондиціонерів. І таких ситуацій багато, ось, наприклад, чула розмову жінок, після того, як обмежили користування кондиціонерами, і одна іншій каже: «Змушують економити електроенергію, то будемо воду зранку до вечора вмикати». І вони реально це робили», – пояснює Юлія.

Також комендантка розповіла, що влітку вимикали кондиціонери виключно у кімнатах проживання, у той час, як у кімнатах відпочинку вони працювали – задля того, щоб мешканці, які важко переносять спеку, могли комфортно проводити свій час.

Окрім того, Юлія «пролила світло» на влаштування комунікацій містечка. Модульні будинки розташовані на футбольному полі. Оскільки модулі розглядались у вигляді тимчасового житла, комунікації туди проводили, відповідно, теж тимчасові. Усі прилади, які є в користуванні мешканців – виключно електричні. Через це споживання електроенергії, особливо у пікові години, кратно зростає. Внаслідок цього вже був випадок загоряння лічильника. На щастя, пожежу вдалося ліквідувати.

«Також Олена розповіла про те, що я забороняла робити консервацію. Але тут інформація неповна, адже я просила не варити варення, для приготування якого потрібно добрих три години. Це дійсно проблема, бо плити у нас електричні: і для них, і для мережі – це велике навантаження. Закрити огірки чи помідори на зиму ніхто не забороняв, прохання стосувалось тільки варення», – розповідає комендантка модульного містечка у Бородянці.

Відсутність фінансування

Ще раніше, зі слів Олени, ми дізналися, що містечко має проблеми з фінансуванням.

Комендантка Юлія підтвердила інформацію щодо того, що модульне містечко знаходиться на балансі КП «Бородянка-Благоустрій», до якого журналісти «Київщини 24/7» подавали запит (відповідь чекаємо досі). А щодо відсутності коштів на утримання містечка пояснила природу таких розмов про недофінансування.

«Те, що розповіла Олена, про відсутність фінансування теж не зовсім правда: я закликала людей економити через те, що ми не знаємо, що буде далі», – пояснює Юлія.

За словами Юлії, під час відключення електроенергії мешканці наполягали на тому, аби генератори працювали постійно, а пропозицію комендантки заощаджувати паливо люди зрозуміли не так. Пропозиція жінки щодо економії полягала у створенні запасу палива, який можна було б використовувати у випадку тривалої відсутності електроенергії у зимові місяці.

«Люди помилково вважають, що їх кинули напризволяще. Ми робимо все, що в наших силах! Ось зараз подали запити на отримання нових обігрівачів у волонтерські фонди, щоб взимку було простіше. Але ми не можемо догодити всім», – бідкається комендантка.

Перевірки, їхні результати та звернення жителів

За час підняття бунту з боку жителів модульних будинків у Бородянці, а також за час підготовки першої публікації на цю тему, до містечка прибуло дві перевірки: перша – з управління соціального захисту населення, зокрема керівництво Бородянського відділу управління соціальної та ветеранської політики Бучанської РДА, друга – з департаменту соціального розвитку та ветеранської політики Київської обласної військової адміністрації.

За словами Юлії, жодних порушень у роботі адміністрації за результатами перевірки не виявили. А температурний режим на момент був у нормі. Хоча варто сказати, що з мешканкою Оленою журналісти «Київщини 24/7» спілкувались  ще в спекотні літні дні, а перевірки відбулися вже після цього.

«До нас приїжджали на перевірку з місцевої влади, зокрема, соцзахист та з департаменту ВПО: ніяких порушень не виявлено. Все необхідне, що залежить від нас, люди отримують. Ви можете приїхати без попередження і все подивитись. Також мешканцям не сподобалось, що перевіряльники розпочали з’ясовувати – хто реально живе, хто приїжджає, хто просто рахується. Людей просто попередили, що якщо будуть масові евакуації, то доведеться жити не по двоє в кімнаті, а по четверо, як і розраховано. То люди почали злитись, розповідати як їх «ущільнюють», – підкреслює комендантка модульного містечка.

Юлія також наголосила на тому, що неодноразово просила жителів тимчасових осель писати запити на владу, якщо їх щось не влаштовує у проживанні. Процедура написання запитів здійснюється таким чином: мешканці будинків пишуть запит, віддають його коменданту, а вона вже своєю чергою передає його відповідальним посадовим особам при владі. Усні звернення, про які раніше казала Олена, в такому випадку є недоречними. Все важливо документувати задля отримання точної відповіді, яку хочуть мати люди.

Комендантка тимчасового містечка в Бородянці зауважила, що саме в такий спосіб, через написання звернення громадян до влади, розв’язали питання з чоловіком, який постійно перебував у стані алкогольного сп’яніння та порушував правила проживання в будинку. Його виселили. Скаргу щодо цього колишнього мешканця писала сама Олена, оскільки нарікання на нього були саме з її сторони.

Перевірка документів та проходження медичних обстежень

У нашій попередній публікації ми писали зі слів мешканки містечка Олени про перевірку всіх даних жителів та проходження медичних обстежень. І раніше це було обов’язково – усіх жителів модуля зобовʼязали пройти нарколога, психіатра, зробити флюорографію, пред’явити довідку про несудимість та надати доказові витяги з реєстрів. Проте дуже багато людей не роблять ці довідки, бо це дуже довгий процес. Проте наша нинішня співрозмовниця Юлія зауважила, що особисто поставила це питання на контроль. Оскільки до того, як вона стала коменданткою у модульному містечку, ці аспекти були поставлені на самотік. Ніхто нічого й нікого не перевіряв, хоча навіть були прецеденти, що у будинках проживали переселенці з Донбасу, які працювали на російську владу.

Окрім того, важливо розуміти стан здоров’я кожного жителя модуля, адже, як говорить Юлія, колись була ситуація в одному з модульних містечок України (не в Бородянці), що людина померла від туберкульозу, бо попередньо не було розуміння про її стан. Тому, щоб передбачити подібні обставини, важливо розуміти повну картину стану здоров’я кожного жителя модульного містечка.

Взаємодія з місцевою владою

Настанок комендантка модульного містечка в Бородянці розповіла про взаємодію з місцевою владою. Каже, там в курсі всього і сприяють у всьому.

«Особисто завжди звертаюсь з усіх питань до нашої в.о. селищної голови Ірини Захарченко. Тому вона завжди першою знає про всі наші нагальні проблеми та потреби. І допомагає у їхньому вирішенні», – наголошує комендантка Юлія.

Тож сподіваємося, що місцева влада та комунальне підприємство, на балансі якого перебуває модульне містечко, приділять більше уваги ситуації у модульному містечку Бородянки задля покращення умов проживання та комфорту усіх мешканців. 

Читайте також: Як підготувати своє житло до зими, щоб зберегти тепло у домівках: практичні поради

Фото: комендант Юлія

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.