
18 Чер, 19:00
2102
Вирішити енергокризу в Україні допоможуть альтернативні джерела енергії
Українці вже не перший рік живуть з постійними відключеннями світла. Такий режим відчутно впливає на роботу, навчання і життя в цілому. Навесні 2024 року окупанти знову почали атакувати нашу енергетичну інфраструктуру, через обстріли наразі ми маємо гострий дефіцит електроенергії по країні.
Депутат Київради Олександр Плужник розповів «Київщині 24/7» про програму розгортання альтернативних джерел енергії, які могли б допомогти українцям пережити відключення світла. Її першими у світі ініціювали депутатська група «Платформа за життя та мир» та позафракційні депутати.
– Генеральний директор компанії Yasno Сергій Коваленко в ефірі Єдиних новин заявив, що теоретично блекаут в Україні у 2024 році можливий, хоча енергетики поки не прогнозують. У регіонах зараз діють лише екстрені аварійні вимкнення електроенергії. Як можна розв`язати цю проблему?
– Після того, як росія повномасштабно вдерлася до України в лютому 2022 року, енергетична безпека стала додатковою причиною прискорити розгортання альтернативних джерел енергії для населення.
Зима 2023 почалася для українців гірше, ніж 2022 року. У 2023 році опалювальний період ми закінчили, коли 75% теплової генерації були зруйновані або пошкоджені. Взимку 2022 року такого не було.
Саме через нові руйнування критичної інфраструктури і відсутність резерву генерувальних потужностей в Україні у 2024 році знову почалися відключення світла.
Зараз НБУ закладає в прогноз дефіцит електроенергії в Україні у середньому на рівні близько 5% у 2024-2025 роках. Це означатиме обмеження споживання для підприємств та населення.
Якщо не буде нових значних руйнувань, за оцінками НБУ, дефіцит е/е навіть з урахуванням імпорту та частковим відновленням/встановленням нових генеруючих потужностей становитиме 5-7% у середньому протягом ІІ-IV кварталів 2024 року.
Через нерівномірність споживання упродовж доби зараз у пікові години дефіцит може сягати 25-30% та бути вищим в енергодефіцитних регіонах.
Тому депутатська група «Платформа за життя та мир» та позафракційні депутати першими в Україні ініціювали програму підтримки для споживачів альтернативних джерел енергії.
– Що саме передбачає ця програма?
– Через чисельні пошкодження об’єктів енергетичної інфраструктури України та міста Києва, кияни, бізнес та комунальні заклади зіткнулися з регулярними відключеннями електроенергії.
За ініціативи депутатської групи «Платформа за життя та мир» та позафракційних депутатів КМДА підготує комплексну програму щодо підтримки приватних споживачів електроенергії з придбання, встановлення та використання альтернативних джерел енергії.
Зокрема, на засіданні Київради було надано протокольне доручення Київській міській державній адміністрації розробити комплексну програму з підтримки громадян, бізнесу, ОСББ, ЖБК тощо.
Яка ефективність на практиці?
– росія практично зруйнувала всю теплову електрогенерацію України, а також атакувала гідроелектростанції, газову інфраструктуру та інші важливі об’єкти. Інфраструктура атомних станцій та електромереж також перебуває під загрозою. Наскільки ефективними будуть такі альтернативні джерела?
– Ризик посилення атак рф на енергетичну інфраструктуру залишається високим як для виробничих, так і для розподільчих потужностей.
Тому використання альтернативних джерел енергії нині особливо актуальне. Воно не лише допоможе розв’язувати питання більш економного споживання електроенергії в місті, а й дозволить зменшити навантаження на електромережі загалом для їх скорішого відновлення та відбудови.
– Які практичні кроки має зробити уряд для втілення цих планів?
– Київрада повинна до наступного засідання розробити та внести до порядку денного проєкт рішення «Про звернення Київської міської ради до Кабінету Міністрів України щодо спрощення дозвільної процедури з встановлення та використання альтернативних джерел енергії у зв’язку з повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України».
Далі Кабмін має розробити спрощену процедуру для оренди землі під це устаткування, видачу дозвільних документів, закупівлю обладнання тощо.
Депутатська група «Платформа за життя та мир» наголошує, що повномасштабна війна призвела до значних втрат генеруючих потужностей теплових та гідроелектростанцій, а також енергомереж в окремих регіонах. У нас немає часу чекати, уряд має оперативно розробити всі необхідні зміни для втілення в життя програми підтримки для споживачів альтернативних джерел енергії. Українці повинні мати світло в умовах війни.
Довідка:
Альтернативні джерела енергії — відновлювані джерела енергії, до яких належать енергія сонячна, вітрова, геотермальна, гідротермальна, аеротермальна, енергія хвиль та припливів, гідроенергія тощо.
Автор: Олена Коваль
Фото: Київщина 24/7,
Читайте також: Через гострий брак фахівців роботодавці мають забути про ейджизм в Україні
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.
Поділитися новиною: